52 Hafta 52 Fotoğraf – Hafta 1: Daire

Sonsuzluğu ve aynı zamanda hiçliği simgeleyen daireyi doğanın ve yaşamın her yanında görmemiz mümkün. Sıfırın simgesi olan dairede hayatın tüm sırları yatıyor olabilir mi? Sıfırın içinde hem bir hiçlik hem de her şeylik bulunması mümkün mü? Dairenin içinde pusuya yatmış bir halde bekleyen pi “π”, tüm sorularımızın, tüm varlığımızın, bize dair olan her tanımın sahibi yegane her şeyci olabilir mi?

52 Hafta 52 Fotoğraf çalışmamın ilk hafta konusu kendi kuyruğunu kovalayan bu soruların üstünde dolaşan,  “Daire” oldu. İlk bir kaç gün daire ve çember hakkında düşünüp etrafı gözlemeye başlamışken sonunda kameramı aldım, evden dışarıya adımımı attım ve karşıma çıkan daireleri, çemberleri kaydetmeye başladım. Doğanın ve yaşamın içinde sürekli karşımıza çıkan dairenin peşinden koşmak düşündüğümden biraz daha zor oldu. Özellikle her yer karla kaplanmış, etrafta yarı ölü ağaçların dallarından başka bir şey görünmez halde iken.

Neyse ki ilk haftayı elim boş kapatmadım. Çektiğim kareler arasından seçtiğim bu 3 fotoğrafı dairenin farklı formlarını, doğal ve yapay halini, kışın dinginliği ve sessizliği eşliğinde sizlere sunuyorum. Fotoğrafların orjinal boyutları için üstüne tıklamanız yeterlidir. Geçen hafta yayınladığım listeyi takip etmek ve bu çalışmaya katılmak isteyenler alttaki yazıdan faydalanabilir. Bu çalışmaya dair çektiğiniz fotoğrafları instagram, twitter, facebook gibi sosyal medya hesaplarında #52Hafta52Fotoğraf etiketi ile paylaşabilirsiniz.

52 Hafta 52 Fotoğraf Çalışması

Kullandığım kamera, fotoğraf ve geliştirici hakkında teknik bilgiler fotoğrafların altında. Meraklısına.

Fotoğraf Bilgileri

Kamera: Nikon F3
Lens: Nikon 50 mm f1.8
Film:
 Ilford Delta 400

Geliştirici: HC-110 Dil-H
Tarayıcı: Epson V600
Düzenleme: Adobe Lightroom 5

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.