52 Hafta 52 Fotoğraf – Hafta 2: Yol

David Le Breton, Yürümeye Övgü adlı kitabında, “Bu dünyada, henüz hiç yürümediğimiz ve ideal iç dünyada yürümek isteyeceğimiz bir patikanın mükemmel simgesi olabilecek bir yola girmek isterdik kesinlikle.” diyor. Henüz hiç yürünmemiş bir yolun varlığı beni hep düşündürmüştür. Yürünmemiş bir yer yol olabilir mi? Bence olmaz, olmamalı. Ancak yürünmemiş yerden birileri yürüdükten sonra orası bir yol olmaya başlar.

52 Hafta 52 Fotoğraf projemin 2. hafta konusu “YOL” oldu. Buradaki yolu şehirlerden alışık olduğumuz asfalt ya da betonla kaplı yollardan ayırmak istiyorum. Yol üstünde yürünmüş, belli bir hedefi olmayan, bir noktadan başka bir noktaya uzanan, yaşanmışlıkları ve yaşanacakları bünyesinde barındıran bir yapıdır aynı zamanda. Kameramı alıp dışarıya çıktığımda aklımdaki ilk hedef yamaçta karacaların oluşturduğu yollar oldu.

Yamacın dört bir yanından uzanan bu yolların elma ağacında birleşmesi kesinlikle tesadüf değildi. Efsanelere göre bir elma ağacından başlayan yolculuğumuz, karacaların elma ağacına doğru yaptıkları yolculukla kesişiyor.

Karda yol alan, yolunu yapan tek canlı karacalar değildi. Ben de kendi yolumu belirleyip, kısa bir süre içinde eriyerek kaybolacak karların üstünde oluşturmaya başladım. Yolu ilk oluşturmaya başladığımda sadece basit ayak izlerinden oluşsa da bir süre sonra ayak izlerinin basit bir patikaya dönüşüyordu. Ardında iz bırakmak isteyenin aynı yoldan tekrar tekrar geçmesi, yolunu kaybetmek isteyenin ise sadece bir kez aynı yoldan geçmesi yeterli gibi.

Tüm bu kavramların, gerçekçiliğin sonunda en sevdiğim kare ise ıhlamur gölgesinin oluşturduğu bir yol oldu. Varlığı güneşe bağlı olan, gün içinde yön değiştiren bu güzel gölgelerin izinden gidecek cesur yolcular var mı dersiniz?

Fotoğraf Bilgileri

Kamera: Nikon F3
Lens: Nikon 50 mm f1.8
Film:
 Nation Photo 400

Geliştirici: HC-110 Dil-H
Tarayıcı: Epson V600
Düzenleme: Adobe Lightroom 5

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.