Bana Şiirin Fotoğrafını Çekebilir misin?

Bana şiirin fotoğrafını çeker misin dostum? 52 Hafta 52 Fotoğraf çalışmamın 3. hafta konusu “Şiir“. Edebiyata dair bir kavramı fotoğrafla anlatmak hiç kolay değilmiş. Bu hafta bunu anladım.

Şiir okumayı pek sevmem. Bu yüzden 3. hafta beni biraz zorladı. Şiir temalı bir fotoğraf çekmek bol bol düşünmemi sağladı. Okumaktan keyif aldığım az sayıda şair var. Hayyam ve Asaf kesinlike saygı duyduğum şairlerin başında geliyor. Bu yüzden “şiir” konusunu az görselle çok anlatmak, görüntüleri birden fazla anlamda kullanmak şeklinde yorumladım. Tıpkı şiirde olduğu gibi bir dize yaratmak için çoklu pozlama yapmaya karar verdim. Çoklu pozlama yapmak için tercihimi son derece basit fakat kullanımı çok keyifli Lomo Smena8 fotoğraf makinasından yana yaptım. Smena8 çok ucuza bulabileceğiniz, plastik, basit bak – çek tipi fotoğraf makinası. Plastik olduğuna aldanmayın, cam objektif, diyafram ve enstantane ayarı ile oldukça kullanışlı bir kameradır.

Bana Şiirin Fotoğrafını Çekebilir misin? – Yolda Kal

Kameraya tarihi yıllar önce geçmiş, bayat renkli film takıp Belgrad sokaklarında dolaşmaya başladım. Şehirde olmanın dayanılmaz darlığı, şiir, edebiyat, medeniyet, insan gibi kavramları düşünürken gözüme trafik levhaları ve dört bir yanda yükselen apartmanlar takıldı. Medeniyette ilerlerken yasakların artması, bir arada yaşadıkça aslında yalnızlaşmamız, doğamızdan koptukça “daha doğal” yaşama çabalarımız kafamı kurcaladı durdu. İnsanoğlu medeniyetin dozunu biraz kaçırmış olabilir mi? Bu kadar büyük şehirlere, ortak yaşam alanlarına, çiftlik görünümlü apartmanlara karşılık elimize geçen neydi ki? Bu kadar medeniyete gerçekten ihtiyaç duyuyor muyuz?

Bunlar ve daha fazla sorular kafamın içinde dolandı durdu. Medeniyetin fazlası hepimize zarar gibi göründü. Bu sebeple fotoğraflarda “Medeniyeti Durdurun!” teması hakim.

Fotoğraflara geçmeden önce Asaf’ın güzel bir şiirini hatırlayalım, böylece konuyu tamamlamış olalım.

“BAŞKA-KENDİLERİMİZ İLE
KENDİ-BAŞKALARIMIZ VE
KENDİ-BAŞKALARIMIZ İLE
BAŞKA-KENDİLERİMİZ ARASINDAN”

– Özdemir Asaf

“Fotoğrafların büyük hali için üstüne tıklayın!”

Fotoğraf Bilgileri

Kamera: Lomo Smena 8
Film:
 Fujicolor 100

Tarayıcı: Epson V600
Düzenleme: Adobe Lightroom 5

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.