Dünyanın En Garip Müzeleri

Müze denince aklınıza ilk gelenler nedir? Klasikleri hemen sıralayalım, arkeoloji, modern sanat, etnoğrafya müzesi vs… Bunların dışında cam müzesi, din müzesi ve hatta Haribo müzesi gibi belli konularda özelleşmiş olanlar da mevcut. İnsanoğlunun hayal dünyası bunlarla sınırlı kalmıyor. Aklınıza hiç gelmeyecek, hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak müzeler de var. Eriştelerin kralı ramen müzesi, casus müzesi ve hatta penislere adanmış falloloji müzesini ziyaret etmek ister misiniz? Farklı ülkelerden derlediğim “Dünyanın En Garip Müzeleri” ile tanışın.

Not: Yazının genelinde müzelerin orjinal isimlerini kullandım. Bu isimleri kullanarak daha çok bilgiye ulaşmanız mümkün.

Plastinarium

Guben, Almanya

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

Ziyaretçilere adeta anatomi dersi veren müze, yaratıcı duruşlarıyla çeşitli insan ve hayvan figürlerine ev sahipliği yapar. Ölüm sonrasında insana kalıntılarıyla ilgili bir sergi niteliğinde olan müze fazlasıyla garip.

Plastinarium Websitesi

The Momofuku Ando Ramen Müzesi

Osaka, Japonya

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal
Ramen Müzesi | Fotoğraf: Connor Lappin

Momofuku Ando, dünyanın ilk hazır eriştesini icat ederek büyük yankı uyandırdı. Dört bir yandan gelen ziyaretçiler için anlık erişte paketlerini tüm detaylarıyla görmeniz mümkün. Japon yemek kültüründeki farklı lezzetleri tadıp, kendi çorba ambalajlarınızı tasarlayabileceğiniz bir bölüm de mevcut.

Cupnoodles Museum

Museum of Sex

New York, ABD

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

2002 yılında açılan müzede cinselliğin tüm evrimini görebilirsiniz. İsmi belki biraz tuhaf gelebilir ancak içine girdiğiniz an heyecanınız zirve yapar. Vintage tarzı erotik tabloların yoğun olduğu müzede eser sayısı da oldukça fazla. Ziyaret sonrası uzun uzun cinselliğin oluşumuna dair konuşacağınızdan adım kadar eminim.

Seks Müzesi New York

International Spy Museum

Washington, D.C., ABD

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal
Fotoğraf: Farragutful

Uluslararası Casus Müzesi, sadece adıyla bile insanları heyecanlandırmayı başarır. Dünya üzerinde büyük merak uyandıran casusluk mesleğinin en çıplak halini burada görebilirsiniz. Gizli kameralardan minik silahlara kadar tüm casusluk aletlerini yakından inceleme şansının düşüncesi bile içinizi kıpır kıpır etmedi mi? Üstelik ufak çaplı casusluk oyunlarına da dahil olabilirsiniz.

Uluslararası Casus Müzesi Websitesi

The Mummy Museum

Guanajuato, Meksika

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal
Müzedeki mumyalardan detay | Fotoğraf: Tomas Castelazo

UNESCO Dünya Mirası listesinde de kendine yer bulan müze dikkat çekici yanı kadar korkutucu yönüyle de akıllarda yer ediyor. Guanajuato’da 19. yüzyıl dönemlerinde Santa Paula Pantheon’un mahzenlerine yüzlerce ceset gömüldüğü bilinir. Ancak cenaze vergisinin ödenmemesi durumunda cesetler mezardan çıkarılırdı. Korku filmlerini andırdığının farkındayım. Asıl hikaye devamında. Bölge halkı o zamanlar tesadüf eseri mumyalama işlemini keşfettiler. İşte müzede bu korkunç cesetler sergilenmekte. Üstelik bebeklerinki de dahil.

Mumya Müzesi Websitesi

Cancun Underwater Museum

Cancun, Meksika

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal
Miras | Heykeltraş: Jason deCaires Taylor

Bir sanat müzesi düşünün. Eserleri suyun altında sergilenen. Evet evet! Yanlış okumadınız. O şahane masmavi suların altında 500’den fazla heykel mevcut. Cam tabanlı tekne, şnorkelli yüzme veya tüplü dalışla müzeyi keşfe çıkmanız mümkün.

Cancun Sualtı Müzesi

Iceland Phallological Museum

Reykjavik, İzlanda

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

Okuduğunuz zaman bir yandan ağzınız açılırken diğer yandan göz bebeğiniz büyüyebilir. Kara ve deniz memelilerinin 215’in üzerinde penis ve penis parçalarının sergilendiği müze 1990 yılında açıldı. Müzenin kurucusu Sigurður Hjartarson çocukluğunda dikkatini çeken ve zamana içerisinde tutkuya dönüşen bu durum sonuç olarak bu müzeyi açmasına vesile oldu.

Falloloji Müzesi

Sulabh International Museum of Toilets

Yeni Delhi, Hindistan

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

MÖ 2500’den kalma hijyen ve sanitasyon tarihinin en ayrıntılı şekilde işlendiği Tuvalet Müzesi, asırlar boyunca geçirdiği evrimleri gözler önüne serer. Adını duyunca belki yüzünüz buruşabilir. Ama altın kaplama tuvaletlerden diğer seçenekleri gördüğünüz zaman yüzünüzde garip bir gülümseme olacağını düşünüyorum. Hele bir de tuvalet şiirlerini gördüğünüz zaman ki ruh halinizi canlı görmeyi çok isterim doğrusu.

Sulabh Tuvalet Müzesi

Torture Museum

Amsterdam, Hollanda

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

Bölgede uğursuz olarak tabir edilen müze, eski dönemlerde yapılmış olan infaz ve işkencelerin gün yüzüne çıkarıldığı bir mekan. Avrupa’nın karanlık yüzüyle tamamen tanışmanız mümkün. Başak kaplı engizisyon sandalyesinden başını kesen kılıçlara kadar aklınıza gelebilecek hatta gelemeyecek pek çok enteresan nesne var. Müzenin bir de eğitici yanı mevcut tabii. Bu konuda Birleşmiş Milletlere verilmiş bir söz bile var.

Vent Haven Ventriloquist Museum

Fort Mitchell, Kentucky

Dünyanın En Garip Müzeleri – Yolda Kal

Bugün türünün tek örneği olan Vent Haven Müzesi, William Shakespeare Berger’in manken ve kitap gibi koleksiyon haline getirdiği nesneleri sergiler. Müze aynı zamanda, dünyanın dört bir yanından profesyonellerin ve meraklıların dikkatini çeken bir vantrilok toplantısı olan yıllık ConVENTion’a ev sahipliği yapmasıyla bilinir.

Vent Haven Vantrilok Müzesi

İlginizi Çekebilir

En Çok Ziyaret Edilen 10 Sanat Müzesi

1 Yorum

  1. Bütün müzeler çok acayip kabul ediyorum ama ben en çok tuvalet müzesini gezmek isterdim. Nedendir bilinmez müthiş bir merak uyandı içimde. Eline sağlık beni taktığın şeye bak wjsjkeel

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.