Karadağ Gastronomi Rotası

Karadağ seyahati sırasında mutlaka uğranılması gereken Gastronomi Rotası başkent Podgorica’dan başlayarak çeşitli köy ve kasabalardan Danilovgrad’a kadar uzanır. Karadağ Gastronomi Rotası tabelalar ile oldukça güzel işaretlenmiştir. Yollar dar ve eski olsa da yoğun bir trafiğe sahip olmaması sebebi ile özellikle uzun mesafe yürüyüşçüleri, bisikletli, motosikletli gezginler tarafından tercih edilmektedir. Podgorica’dan Karadağ sahil şeridine ulaşmak istiyorsanız yoğun trafiğe sahip geniş asfalt ana yollar yerine Karadağ Gastronomi Rotası üzerinden seyahat etmenizi kesinlikle öneririm. Bu rota üzerinde çalışan minibüs veya otobüs gibi toplu taşıma imkanları olmamasına rağmen sırtçantalı gezginler rahatlıkla otostop çekebilirler. Çok düşük trafik sebebiyle uzun süre araç beklemeyi göze almalısınız.

Rota üzerinde bulunan köylerde hizmet veren çeşitli yerel restoranlar mevcuttur. Doğal ve geleneksel yöntemlerle hazırlanmış yöresel yemekleri, bal ve yerel içki olan Rakija’yı bu restoranlarda tadabilirsiniz. Aynı zamanda eski kraliyet yolu olarak bilinen rotanın da bir parçası olan Karadağ Gastronomi Rotası derin bir tarihi de barındırıyor.

Karadağ Gastronomi Rotası – Yolda Kal

Danilovgrad’ta bizi misafir eden arkadaşımızın tavsiyesi ile gastronomi rotasını yürümeye karar verdim.  Aşırı yağış sebebiyle 4 gün duraklamak zorunda kaldığım Çevo köyünde misafiri olduğum  Vuko Vukotic’in restoranında yerel yiyecekleri olan tütsülenmiş et-peyniri tadma fırsatını elde ettim. Tütsülenmiş etleri hazırladıkları binayı ziyaret etmem hiç beklemediğim bir fırsat oldu. Burada bulunan ve aile yadigarı olan Osmanlı yapımı siniyi gururla gösteren Vuko’yu kameramda  ölümsüzleştirdim.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.