Lezzetli Yolcular: Löplöpçüler

Semih aslen makina mühendisi, hatta yüksek mühendisi. 16 senedir özel sektörde çalışmakta.Eşi Özenç ise ziraat mühendisi, o da yüksek. Gönüllerinde hep gezmek baska diyarları ve mutfak kültürlerini, yöresel lezzetleri keşfetmek var. Eskiden İstanbul’da yaşarken haftasonları civar illere, 1 günlük bayram tatili olursa haftasonu ile birleştirip civar ülkelere giderlerdi. 2012’de Ege, 2014’te Tuna doğduktan sonra bu hareketlilik biraz azalmış. Onlar da “Başka diyarlarda olmak, değişik lezzetleri keşfetmek” aşklarını ülke değiştirerek kökten çözmüşler.

Ailecek lezzetli yolculukların peşinde koşan Löplöpçüler
Ailecek lezzetli yolculukların peşinde koşan Löplöpçüler

Biraz da Löplöpçüler’e kulak verelim bakalım neler yapıyorlar.

Löplöpçüler

1 yıldır Malezya’da bir İtalyan şirketinde çalışıyorum. Malay, Çin ve Hint kültürünün harmanlandiği sıcacık bir ülkede, 365 gün 24 saat hava sıcaklığı 25-35 derece arasında. Sabah Çin usulü çorba, öğlen risotto, akşama Hint usulü chapatti yiyebiliyoruz. Hepsini toplasan bir ızgara lüfer etmez belki ama dedik ya, başka yerlerde olma aşkı bu.

Hazir buralara gelmişken Singapur, Filipinler, Endonezya sıradan geziyoruz. Seneye proje bitiminde aklımızda büyük Avustralya ve Yeni Zelanda turu var.

Ailenin minik üyeleri oldukça şanslı.
Ailenin minik üyeleri oldukça şanslı.
Löplöpçüler için yerel lezzetler olmazsa olmazlar arasında.
Löplöpçüler için yerel lezzetler olmazsa olmazlar arasında.

Ama nerenin yemekleri daha güzel desen önce bizim Ege mutfaği sonra da Akdeniz derim. İtalyan ve İspanyol mutfağını tek geçerim. Uzakdoguda ise acılı ve baharatlı olmayan Vietnam mutfağı.

Lizard on the Road gibi köylerde yaşamak, günlerce yürümek, doğayla içiçe olmak biz bebekli aileler için imkansız. Yine de araba kiralayıp elimizden geldiğince o köylere biz de giriyoruz. Hiç bir turistin olmadıgı ufak Hırvat köylerinde pişen ahtapotun tadi hala damağımda.

IMG_0400

2012 yılına kadar Couchsurfing yapıyorduk, onun bunun evinde kalıyorduk. Şimdi ise 2 bebekten dolayı geniş odalı 4* otellere transfer olduk. Evlenip de çocuk olana kadar mümkün olduğu kadar gezmenizi tavsiye ederim. Çocuk olduktan sonra bu işler biraz yavaşlıyor.

P1030219 DSCN1950

Semih ve Özenç’in sevimli ufaklıkları Ege ve Tuna ile birlikte yaşadıkları bu keyifli ve lezzetli yolculukları takip etmek istiyorsanız Loplopculer.com kesinlikle aradığınız adres.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.