Çadırda Nem Nasıl Önlenir?

Sıklıkla çadır kampı yapanlar eninde sonunda çadırda nem oluştuğunu gözlemlerler. Yoğunlaşma olarak adlandırılan bu durum çoğu zaman uyku tulumu, mat, kıyafet gibi malzemelerinizin de ıslanmasına sebep olduğu için can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Sabah kampı toplayıp yola çıkacağınız zaman ıslak kamp malzemesi çantanızı ağırlaştıracak, kapalı yerde uzun süre durursa kurumayacak ve eninde sonunda koku, küflenme gibi sorunlara sebep olacaktır. Bu durumdan korunmak ve sakınmak için çadırda nem oluşturan faktörleri iyi analiz etmelisiniz. Klasik çift tenteli kamp çadırı, tek tenteli ultra hafif çadır veya basit bir tente bile kullanıyorsanız yoğunlaşmanın sebepleri ve korunma yöntemleri farklılık göstermez.

Yoğunlaşma Neden Oluşur?

Isı farkı ve yetersiz havalandırma sonucu çadırda nemlenme oluşur.
Isı farkı ve yetersiz havalandırma sonucu çadırda nemlenme oluşur.

Çadırda nem oluşumundan korunmak için öncelikle bunun sebeplerini ortaya koymakta fayda var. Çadırda oluşan nemin ana kaynağı nefesinizdir. Çadırda uyurken gece boyunca nefesinizle birlikte yaklaşık 1 litre su buharını da vücudunuzdan dışarıya saldığınızı biliyor muydunuz? Çadırda iki kişi kalıyorsanız bu miktar ikiye katlanacaktır. Bu su buharı çadırın tentesi tarafından hapsedilir. Gece dışardaki hava çadırın içindeki havadan daha soğuk olduğu için tenteye çarpan su buharı da soğuyarak yoğunlaşır. Bu durum sıcak havada bir cam bardağa soğuk su koyduğunuzda bardağın dış kısmının hızla ıslanmasıyla eşdeğerdir.

Çadırda nefes yoluyla havaya saldığınız neme ek olarak ıslak malzemeler veya çadırın içinde pişirilen yemek de bu duruma katkıda bulunacaktır. Nemli ve rüzgarsız bir havada kamp alanınızın yakınında bulunan akarsu, göl veya herhangi sulu bir alan da çadırda nem oluşturan dış etkenlerdir.

Çadırda Nem Oluşumu Nasıl Önlenir?

Çadırda uyurken nefes almayın!

Tabii ki çözüm bu değil. Sabah uyandığınızda çadırın içinde yağmur yağdığını görmek hiç de hoş bir durum olmasa da bunu önlemek düşündüğünüzden çok daha kolaydır. Açık havada kamp kurduysanız, yağmur riski yok ise çadırın dış tentesini mümkün mertebe açık bırakın. Böylece çadırın içindeki hava akımını arttırır ve su buharının dışarıya kaçmasına yardımcı olursunuz.

Uygun havalandırma ile nem oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz.
Uygun havalandırma ile nem oluşumunu büyük oranda engelleyebilirsiniz.

Kamp alanında hakim bir rüzgar var ise çadırınızın havalandırma bölümlerini rüzgar alacak şekilde kurulum yapmanız da çadırda nem oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır. Buradaki ana fikir çadırın içinde oluşan su buharının en kısa ve etkili yoldan dışarıya çıkmasını sağlamaktır.

Islak malzemenizi mümkünse çadırın dışında tutun. Bahar ve yaz aylarında kamp yapıyorsanız yanınızda bulunan yardımcı iple basit bir çamaşırlık yapabilir ve ıslak malzemenizi asarak hem kurumasını sağlar hem de çadırda nem oluşmasını engellemiş olursunuz.

Akarsu, göl veya deniz gibi suya yakın bölgede kamp yapıyorsanız çadırınızı suyun bulunduğu yerden biraz daha uzakta ve yüksekte kurmanızı öneririm. Gece soğuyan hava ile nem alçak bölgelere çökecektir. 5-10 metre yükseklik bile size avantaj sağlayabilir.

Yağmurda Nemi Engelleme

Unutmayın ki hava yağmurlu veya açık olsa da rüzgarın yönüne göre çadırı kurmanız havalandırma sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır.

Yağmurlu bir havada kamp yapıyorsanız ve çadırınız klasik çift tenteli ise dış tentenin mümkün olduğunca gergin, iç tenteden uzak olmasına özen gösterin. Özellikle yanlarda ve köşelerde gerginliği ve iç tente ile arasında kalan boşluğu dikkatlice kontrol etmelisiniz. Kimi modellerde dış tente çadırın zeminine bir klips ile bağlanmaktadır. Bu tür modellerde ek kazık kullanarak dış tentenin köşelerini biraz daha uzakta tutabilirsiniz. Böylece hava akışını arttırmış olursunuz.

Fazladan havalandırma için çadırın giriş kısmını uygun şekilde açık bırakabilirsiniz.
Fazladan havalandırma için çadırın giriş kısmını uygun şekilde açık bırakabilirsiniz.

Bir diğer yöntem de yürüyüş batonu veya çevreden bulacağınız sağlam bir dal ile çadırın giriş kısmını yarı açık kalacak şekilde sabitlemektir. Çadırınızın modeline göre havalandırma ile korunma arasında bir dengeyi tutturmanız mümkün.

Islak Çadır Nasıl Toplanır?

Tüm çabalarınıza rağmen bulunduğunuz bölge, mevsim ve hava koşulları sebebiyle sabah uyandığınızda ıslak bir çadırla karşılaşmanız da mümkündür. Eğer aceleniz yok ise çadırı güneş alan bir yere taşıyın. Tüm fermuarları açın ve kurumasını bekleyin. En fazla 5-10 dakika içinde çadırınız kuruyacaktır. Bunu yapmak için vaktiniz yoksa veya çok nemli bir yerdeyseniz yanınızda bulunan ufak mikro fiber havlu ile çadırın nemini silebilirsiniz.

Bir takım sebeplerden dolayı çadırınızı ıslak bir halde toplamak zorunda kalırsanız üzülmeyin. Çadırlar bir gün ıslak kaldığı için zarar görecek veya çürüyecek kadar dandik malzeme değildir. Böyle durumlarda gün içinde fırsat bulursanız çadırınızı güneşlendirin veya akşam geç vakte kalmadan kampınızı kurup çadırın kuruması için vakit bırakın.

Kamp yaparken çadırda nem sorunu ile karşılaştınız mı? Bu durumla nasıl başa çıktığınızı aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak paylaşabilirsiniz.

7 YORUM

 1. Aslında yeni başlayanlar nezdinde çok fazla ilgi çekmeyen bir konu. Birkaç kötü tecrübeden sonra genelde dikkat ediliyor. Bu konuya önem vermeyen acemilerden biri olarak hem sizin kaleminize sağlık diyor, hem de yeni başlayan doğa sever arkadaşlarımın bu konuya çok önem vermesini tavsiye ediyorum. Dün yaptığım kampta yağmur veya yakınlarda su kaynağı bile yoktu. Bu yüzden çadırı gerdirmeden kurdum. Hava sıcaklığı -10 derece civarıydı. Ancak tüm gece oluşan kırağı sebebiyle sabah saatlerinde dış tenteye temas ederek ıslanan iç tentem dondu ve içerisi buzdolabı gibi oldu. -20 derecelik uyku tulumu hiç fayda etmedi ve çok üşüttü. Güneşin doğması ile belki uyuyabilirim düşüncem de ıslanan ve donan iç tentede ki suyun damlamaya başlamasıyla hayal oldu. Bu yüzden çadırda neme DİKKAT!

  • Kötü bir deneyim olmuş maalesef. Geçmiş olsun.
   Bu tür konular kamp eğitimlerinde öğretilen ilk başlıklar arasındadır. Maalesef yaşayarak öğrenmek, deneme – yanılma ile ders almak doğada tehlikeli sonuçlar yaratabilir.
   Deneyimini paylaştığın için teşekkür ederim. Keyifli kamplar.

 2. Çadırım uzun süre nemli kaldıktan sonra küflenmeler ve milimetrik bir kaç deformasyon oldu. Çadırım çöp mü oldu yoksa bir yolu var mı temizlemek için bildiğiniz.
  şimdiden teşekkürler

  • Çok kötü durumda değilse ılık su ve sabun ile elde yıkamak yeterli olabilir. Bu genelde çoğu küfü temizlemeye yetiyor.
   Küfler çok fazla ve sabunla su işe yaramıyorsa bunları çıkarmak için satılan özel ürünlerden kullanmak da gerekebilir. Türkiye’de bu tür ürünlerin nerede satıldığına dair pek bilgim yok.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.