Tipik Hostel Gezginleri

Hostellerde konakladığınız zaman birbirinden farklı insanlarla ve olaylarla karşılaşacağınızı söylemek isterim. Hostelde konaklamanın temel kuralları olsa da bunlar bazı durumlarda esneyebilir. Karşılaşmanız olası gezgin tipleri arasından en çok hoşuma gidenleri, biraz da espriyle, tanıştırmak isterim.

Bu yazı tamamen kişisel gözlemlerime göre derlenmiş olup yüksek oranda genelleme ve espri taşımaktadır.

Yapışkan Şahıs

Adeta kapının önünde yaşayan tiplerden. | @ Mikesub
Adeta kapının önünde yaşayan tiplerden. | @ Mikesub

Çoğu hostelde karşılaşabileceğiniz, yüksek oranda sosyal hayata sahip sakinlerdendir. Sabah hazırlık mı yapıyorsunuz, bir yere mi gideceksiniz? O dakikada ne yapar eder sizin planınıza dahil olur.
Kapıdan çıkarken tesadüfe bakın ki o da kapının hemen önünde tam da sizin gideceğiniz tarafa gidecektir.
Hosteller yeni insanlarla tanışmak, birlikte hareket etmek için harika yerlerdir. Yine de insanlar arasında biraz sınır bulunmasında fayda vardır.

Gezgin Playboy

Kesinlikle çekici, eğlenceli, tam bir parti erkeğidir. Günlük hatta saatlik aşklar peşinde koşmaktan yorulmaz. Sanki seyahate bunun için çıkmıştır. Gece hayatının en çılgın ortamlarını adı gibi bilir. Hayatın anlamını birbirinden farklı memelerde, bacaklarda aramaktan çekinmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve tedavileri konusunda deneyimi de yüksektir. Bu gruptan sakinlerle takılacaksanız korunmayı unutmayın gençler.

Alkolik Hareket Memurları

Temsili, Susan Hayward
Temsili, Susan Hayward

Adını vermek istemiyorum fakat bu gruba ait çok sevdiğim bir arkadaşım da bulunmakta. Hostelde konaklayan herkesden daha çok içki tüketen bu tiplerin ortak özellikleri her sabah hafızalarını sıfırlıyor olmalarıdır. Sabah uyandıklarında çoğunlukla darmadağın görünürler, az konuşurlar, acilen koyu kahveye sarılırlar ve bu arada pasaportlarını, çantalarını, telefonlarını bulmaya çabalarlar.
Bu durumdan şikayetçi olmadıklarını bir sonraki gece aynı durumun tekrarlanması ile anlayabilirsiniz.

“Erkek Arkadaşı” Olan Kadın

erkek-arkadasi-olan-kiz

Bu erkek arkadaş kimi zaman gerçek bir sevgili kimi zaman da kadına asılması olası erkeklere karşı bir koruma görevindedir. Başınız belaya girsin istemezseniz kadının yanındaki “erkek arkadaşı” her daim gerçek bir sevgili olarak düşünmenizi öneririm.

Sevgililer

Sırt çantalı çifte kumrular.
Sırt çantalı çifte kumrular.

Çifte kumrular gibi her daim dudak dudağa, koyun koyuna, el ele vakit geçirirler. Birlikte banyo yapar, birlikte yer ve birlikte sıçarlar. Çoğu zaman çevredekilerden soyutlanmış bir halleri vardır. Aşka dalıp Dünya’yı unuturlar. Tüm bu güzelliklere rağmen uzun yolculuklarda bir ilişkiyi devam ettirmek düşündüğünüzden de zorlu olabilir. Bu yüzden çifte kumrulara başarılar dileyip kendi hallerine bırakılmalı.

Her An Orada Olan Şahıs

Herkes gelir, herkes gider... O hep yerini korur.
Herkes gelir, herkes gider… O hep yerini korur. | @Wasfi Akab

Kimi hostel sakinleri hatırlamadıkları bir tarihte girişlerini yapmışlardır fakat aradan aylar geçtikten sonra bile aynı yerde kalmaya devam etmiştir. Bu tür azimli gençler eninde sonunda rezervasyon bölümüne kapağı atarlar. Hostelde yaşayıp para kazanmak fena fikir sayılmaz.

Yerli Özentisi

Kısaca: Abartmayın!
Kısaca: Abartmayın! | @extra_chrisb

Gittiği her yerde yerel hayata uyum sağlamayı başarabilen komik insanlar hiç de az değildir. Japonya’da parmak arası terlikle, Hindistan’da kel kafa ve kırmızı çarşafla, Meksika’da kocaman bir şapka ile nasıl göründüklerini umursamadan gezinirler. Gittikleri ülkenin dillerini öğrenmek için çaba gösterirler. Bulundukları ülkenin geleneklerini özümser ve bunların en sıkı koruyucusu haline gelirler.
Bu grup sakinler için tek umudum asimile olmanın sınırlarını çizebilmeleridir.

Anlaşılamayan Şahıs

Hmmm nerde kalmıştık?
Hmmm nerde kalmıştık? | @Helga

Karşısında esir alındığınız zaman ne kadar uğraş verirseniz verin anlattıklarının çoğunu anlayamazsınız. Karşısında salakça kafa sallayıp, hafif bir gülümseme ile kafanızın içinde anlattıklarından bir anlam çıkarmaya çabaladıkça olaylar arap saçına dönecektir.
Bu grup arasında en sevdiklerim ise sohbeti çok seven Kanada, Avusturalya, Finlandiya gibi ülkelerin vatandaşları olmuştur.

Bir Adım Önde Olan Kişi

Sen neymişsin be abi?
Sen neymişsin be abi? | @bekathwia

Nereye gitmiş olursanız olun kesinlikle O da gitmiştir. Hatta sizden hep bir adım öndedir. Dağların zirvesine mi çıktınız? O daha yüksek bir zirveye çıkmıştır. Çok tehlikeli bir yerde kamp mı yaptınız? O ölümden dönmüştür. Siz ne yediyseniz O dahasını yemiştir. Siz ne içtiyseniz O dahasını içmiştir. Tabii söylediklerinin yarısı saçma ve yalandır. Asıl merak konusu olan ise hangi yarısının yalan olduğudur.

Sanal-Dünya Sakini

Ekranda yaşayanlar.
Ekranda yaşayanlar. | @robfahey

Evet itiraf etmek zorundayım ki zaman zaman ben de bu gruba dahil oluyorum. Kimileri var ki sanırsınız ekranın radyasyonu ile karnını doyuruyor. Her fırsatta saatler süren skype görüşmelerini ise bir türlü anlayabilmiş değilim. Madem günlük rapor verecekler, bir blog açıp yazmayı deneseler ya.

Gitarist Genç

En azından yabancılar Akdeniz Akşamları'nı bilmiyorlar, henüz!
En azından yabancılar Akdeniz Akşamları’nı bilmiyorlar, henüz!

Her ne kadar rock müziği, gitarı, ritmleri seviyor olsam da katlanamadığım tiplerden birisi akustik gitarlı veya ukuleleli gezginlerdir. Gitarist olanları bu gruba dahil etmiyorum tabii ki. Benim sorunum YuTüp videolarından iki, üç şarkı öğrenip dikkatleri çekmek için bozuk plak misali aynı tınıları çalan adamlarla. Bir çoğu hostelin bahçesinde, bir köşede elinde gitardan ses çıkarmakla meşgul olarak izlenebilir.

Parti Sever Avusturalya Gençleri

Eğlenceli, hayattan keyif alan gençlere kim kızabilir ki? (Temsili fotoğraftır)
Eğlenceli, hayattan keyif alan gençlere kim kızabilir ki? (Temsili fotoğraftır)

Dünya’nın uzak kıtasından gelen bu gençler her daim eğlence doludurlar. Size zorla limitinizin üstünde içki içirseler de, sabahın köründe uyanmanıza sebep olsalar da bu gençlere kızmak mümkün değildir. Neden mi? Çünkü Avusturalya’dan gelen bu gençler her daim eğlenceli, iyi niyetli ve sıcakkanlıdır. Canlarım benim, hepsini ayrı ayrı seviyorum.

İngiliz Soyluları

Benim ve karşılaştığım bir çok kişinin en çok şikayetçi olduğu grupta İngiliz soyluları yer almaktadır. Soylu dediğime bakmayın, bu sadece sabah odaya geldiklerinde size karşı gösterdikleri tavırdan dolayı çakılan bir laftır. Saatler gece yarısını geçtikten sonra adeta birer değişim gösterirler. Aşırı miktarda alkol tüketimi sonrası odaya gelip her türlü gürültü, patırtı yapmayı hak görürler. Uyuyan, dinlenmeye çalışan diğer yabancılar umurlarında değildir. Eğer uykunuzu kaçırırlarsa, canınızı sıkarlarsa sakince sessiz olmalarını hatırlatın. Bir çoğu bunun üstüne susar ve yatağını bulup sızar. Bu tavrınız işe yaramaz ise sakin bir ses tonu ile polisi arayacağınızı söyleyin. Bir anda kuzu gibi olurlar.

3 YORUM

  1. Değişik ülkeleri gezmiş, hostellerde kalmış, ve bu insanlarla yaşamış gibi hissettim. Teşekkürler emeğinize sağlık 😊

  2. Baştan aşağı okudum harika bir yazı ve müthiş bir gözlem sizi tebrik ediyorum 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.