En Hızlı Yürüyüşçüden Tavsiyeler

Jennifer Pharr Davis Amerika’nın en ünlü yürüyüş rotası olan Appalachian Patikası’nda hız rekoru kırmış, en hızlı yürüyüşçü ünvanı almış bir kadın. Yılın en maceraperest yürüyüşçüsü olarak kabul edilen Jennifer uzun patikalarda dikkat edilmesi gereken ipuçlarını sıralamış. Doğa yürüyüşlerinden daha çok keyif almak, güvenli ve akıllı yürüyüşler yapmak için işe yarar 10 ipucu.

Jennifer Pharr Davis
Jennifer Pharr Davis

Sırt Çantanızı ve Ayakkabılarınızı Test Edin

Tüm gün boyunca vücudunuzda birebir etkileşimde bulunduğu için konforunuzu rezil ya da vezir edecek iki parça eşya sırt çantası ve ayakkabıdır. Sırt çantası ve ayakkabınızı denemek için yolculuğa çıkmayı beklemeyin. Yeni bir ayakkabı alırken iade şartlarını detaylı bir şekilde öğrenin. Satın aldığınız yere ayakkabınızı en azından bir haftasonu yakın mesafede denemek için doğa yürüyüşüne çıkacağınızı, memnun kalmaz iseniz geri getirmek istediğinizi hatırlatın.

Cep Telefonunuz Köstek Değil Destek Olsun

Cep telefonları her türlü seyahatte yanınızda bulunduracağınız en harika cihazlardan birisidir. Günümüzde kullandığımız akıllı telefonları el feneri, pusula, GPS, iletişim gibi birbirinden farklı amaçlarla kullanabiliyoruz. Bununla birlikte kırsal alanlarda çoğu zaman cep telefonu kapsama alanı dışında kalır, düştüğü zaman kırılma riski yüksektir, soğuk havalarda kapalı bile dursa bataryası uzun süre dayanmaz. Uzun patika yürüyüşlerinde cep telefonunuzu yedek bir cihaz olarak kullanmayı düşünmelisiniz. Pusulanızı kaybettiğinizde veya feneriniz bozulduğunda telefonu kullanmanız akıllıca olacaktır. Gerçekten ihtiyacınız olmadığı zamanlarda telefonu kapalı tutmayı unutmayın. Sadece acil durumlar dışında da telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız yanınızda yedek güç kaynağı bulundurmayı ihmal etmeyin.

Fazladan Yiyecek Taşıyın

En Hızlı Yürüyüşçüden Tavsiyeler – Yolda Kal

İhtiyacınızdan fazla yiyecek taşımak asla kötü bir fikir değildir. Eğer gününüz keyifli ise fazladan taşıdığınız yiyeceklerle yolculuğa keyif katabilirsiniz. Hava şartları kötüyse ek gıdalar ile vücut sıcaklığınızı koruyabilir ve gerektiği kadar enerji alabilirsiniz. Kaybolursanız yanınızdaki fazla yiyecekler paniğinizi azaltabilir, sakince plan yapıp doğru yolu bulmanıza yardımcı olabilir. Her şeye rağmen yanınızdaki fazla yiyecekler bir işinize yaramasa bile yolda karşılaştığınız diğer yürüyüşçülere ufak süprizler yapabilirsiniz.

Başkalarının Hatalarından Ders Çıkarın, Aynı Hataları Tekrarlamayın

Ufak da olsa biraz araştırma yaparak doğa yürüyüşü hakkındaki bilgilerinizi zenginleştirebilirsiniz. Günümüzde doğa yürüyüşüne yeni başlayanların elindeki en büyük avantaj bu konuda sayısız kaynağa hızlı ve ücretsiz bir şekilde ulaşabilmeleridir. National Geographic Adventure web sitesi ile araştırmanıza başlayabilirsiniz. Yakınınızdaki kütüphanelerden ve doğa sporları derneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Unutmayın, Dağların Kendi İklimleri Vardır

Evinizin bulunduğu sokağa veya şehre göre kamp malzemeleri listesi yapmaya kalkmayın. Dağların kendilerine özgü iklimleri vardır. Hipotermi sanılanın aksine kış aylarında değil yaz aylarından daha çok görülmektedir. Bunun da en büyük sebebi doğa yürüyüşü için yola çıkanların yetersiz malzeme taşımalarıdır. Sıcak, nemli bir yaz gününün ne zaman gök gürültülü dolu yağışına döneceğini asla bilemezsiniz.

Doğa Yürüyüşünüzü Kişiselleştirin

Kırsal alanlar ile bağınızı güçlendirmek için şehirde sahip olduğunuz ilgi alanlarınızı doğa yürüyüşünüze taşımaya çalışın. Okumaktan hoşlanıyorsanız yanınızda kitap taşıyın. Yazmayı seviyorsanız ufak bir günlük taşıyın. Yemek yapmak hoşunuza gidiyorsa lezzetli malzemeleri uygun şekilde paketleyip keyifli kamp yemekleri pişirin. Yemek yapmayı sevmiyorsanız ocağınızı evde bırakın ve yanınızda soğuk tüketilecek gıdalar alın. Zanaatkar mısınız? Bazı malzemeleri kendiniz yapabilirsiniz. Fotoğrafçı mısınız? Kaliteli bir kamera taşıyın. Sanatçı mısınız? Eskiz defteriniz yanınızda olsun. Doğa meraklısı mısınız? Çantanızda bitkileri tanımlamanıza yardımcı bir kitap koymayı ihmal etmeyin. Kuş gözlemcisi için dürbün. Tanım olarak doğa yürüyüşü sadece doğanın içinde yürümek olsa da çok daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Yola Çıkmadan Önce Şekle Girin

En Hızlı Yürüyüşçüden Tavsiyeler – Yolda Kal
Koşmak ve yürümek arasında çok ciddi farklılıklar bulunmuyor.

Patikalarda yürümeye başlamadan önce biraz şekle girmeniz yolculuktan daha çok keyif almanızı ve ciddi sakatlanmaları önlemenizi sağlar. Egzersiz yapmak kolaydır. Basit kültür fizik hareketleri, aerobik hazırlanmanız için size yardımcı olacaktır. Hatta mahallenizde, yakın çevrenizde yapacağınız yürüyüşler de son derece yardımcı olabilir.

10 Gram Hayat Kurtarır

Sırtımda çanta ile yol alırken her zaman hafif ve en az malzeme ile hareket ettiğim için 10 gramlık bir malzemenin hayat kurtarabileceği fikrine bayılıyorum. Hafif bir düdük ve bir kaç kuru kibrit arama kurtarma faaliyetinin sonucunu büyük oranda etkiler. Ateş size sıcak, ışık ve konfor sağlar. Düdüğü 3 kez öttürmek ise olası acil durumlarda sizi arayanlara veya çevredekilere ulaşmanızı kolaylaştırır.

Yolculuk Planınızı Evdekilerle Paylaşın

Eğer 127 Saat filmi bize bir şeyler öğrettiyse o da gideceğimiz yeri HER ZAMAN birilerinin bilmesi gerektiğidir. Tamamen patikalardan uzaklaşıp plansız hareket etmeyi planlıyorsanız bile gideceğiniz bölge hakkında genel bilgiyi birileri ile paylaşmalısınız. Belli “kontrol noktaları”nı haritada işaretleyin. Geçmeyi düşündüğünüz yerlere varış zamanınızı kesin saat, dakika olarak belirtmek yerine planınızı paylaştığınız kişiye esneklik sağlayın. Hoşunuza giden bir yan yol, burkulmuş bilek veya yanlış bir dönüş gibi durumlar için pay bırakın. Arkanızdakileri paniğe sokmamak için planınızın esnek olmasına ve bunu anlatmaya özen gösterin.

İlk Yardım Kursu Almayı Düşünün

En Hızlı Yürüyüşçüden Tavsiyeler – Yolda Kal
Bear Grylls Ultimate hayat idame kiti

Alacağınız ilk yardım kursu kırsal kesimlerde karşılaşacağınız sağlık sorunları ile başa çıkmanızın yanında çevredeki diğer kişilerin de hayatını kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bu tür kurslar çok uygun ücretlerde ve bir haftasonu gibi kısa sürede yapılmaktadır. Kırsal kesimde seyahat ederken bilgi ve beceri sizi güvende tutacak EN İYİ malzemedir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.