Fotoğraf Seyahati İçin İpuçları

Farklı şartlarda fotoğraf çekme zorunluluğu sebebiyle fotoğraf seyahati, becerilerini geliştirmek isteyen bir çok fotoğrafçı tarafından tercih edilmektedir. Günümüzde oldukça ulaşılabilir ve büyük avantajlara sahip dijital kameralar fotoğraf seyahati için büyük kolaylıklar sunmaktadır.
Seyahat ederken muhteşem fotoğraflar çekmeyi öğrenmeden önce seyahat fotoğrafçılığının “seyahat” tarzı hakkında bir kaç ipucunun işinize yarayacağından eminim. Mümkün olan en verimli fotoğraf seyahati ipuçlarını sizler için derledim.

Fotoğraf Seyahati Planlaması

Fotoğraf seyahatinin en önemli adımı doğru planlamadır. Farklı tarzda fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacak yerleri araştırmanız önem taşımaktadır. Manzara fotoğrafları, fotoğraf seyahatinin sadece bir seçeneğidir. Harika fotoğraflar çekmeniz için birbirinden farklı seçenekler olduğunu unutmayın. Mimari fotoğraflar, görülmesi gereken yerler, insanlar ve hatta caddeler olduğunu unutmayın. Dünya üzerinden son derece keyifli seyahat ederken muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir çok yer mevcut. İlk adım olarak nereye seyahat edeceğinize karar verdikten sonra fotoğraf seyahatinizi kolaylaştıracak ipuçlarına ihtiyacınız olacaktır.

Turist Gibi Davranmayın
Seyahat ettiğiniz yerde, boynunuzda kameranızla, boş boş etrafa bakan, nerede duracağını bilmeyen, hangi yöne yürüyeceğini bilmeyen turist gibi dolanırsanız yankesicilerin hedefi olmanın yanında, fotoğrafını çekmek istediğiniz insanların güvenini de kazanmakta zorluk çekersiniz. Turizm paketleri kapsamında yapacağınız seyahatlerde çok bilinen yerleri ziyaret edeceğiniz için seyahat fotoğrafçılığı için gerçekten de değerli olabilecek, yerel kareleri de kaçırabilirsiniz. Pisa kulesinin fotoğrafını herkes çekebilir fakat ara sokakta bulunan mahallenin pizza ustasını çalışırken yakalamayı kim akıl edebilir dersiniz? Gittiğiniz yerde yaşıyormuşsunuz gibi düşünmeyi alışkanlık edinin.

Fotograf seyahati

Turlara Katılmayın
Rehber eşliğindeki turlar çevreyi keşfetmek için en kolay yol gibi görünse de fotoğrafçılık adına kısıtlayıcı olabilirler. Rehber eşliğindeki turlar ile sadece turistik, popüler yerlere ulaşabilirsiniz. Az önce de belirttiğim gibi bu durum gittiğiniz yere özgü kareleri kaçırmanıza sebep olur. Buna ek olarak rehberli turlar kesinlikle daha masraflıdır. Araştırma yapmak için kendinize zaman ayırın ve kendi seyahat planınızı yaratın.

Hostelleri Tercih Edin
Gideceğiniz yerde konaklamak için hotelleri incelediğiniz zaman çoğunlukla pahalı, modern binalarda ve merkezi yerlerde olduklarını göreceksiniz. Fotoğraf seyahati gerçekleştirmek için yola çıkıyorsanız amaçlarınızdan birisi de özgün mimari veya çevreyi yakalamak olmalı. Bunun için konaklama yapacağınız yeri seçmeniz önem taşımaktadır. Hosteller çoğunlukla merkezi yerlere yakın ara sokaklarda bulunmakta. Daha önemlisi fiyat avantajı sayesinde birkaç gün daha uzun süre konaklama yapabilirsiniz.

Yeniliklere Açık Olun
Fotoğraf seyahatine çıkanların karşılaştığı en sık problem aynı yerlere takılıp kalmaktır. Aynı noktalarda birbirinden farklı fotoğraflar çekebilirsiniz fakat seyahat fotoğrafçılığı konusunda ilerlemek, gerçekten de farklı kareler yakalamak ve güzel bir koleksiyon hazırlamak istiyorsanız seyahat ettiğiniz noktaları sürekli değiştirmelisiniz. Seyahat ettiğiniz noktaları değiştirmeniz dünyanın çok farklı noktalarını da görmenize sebep olacaktır. İlk fotoğraf seyahatinizi Hindistan’a yaptıysanız bir sonraki seyahatinizde Londra veya Paris’e gidebilirsiniz.

Fotograf Yolculuk

Fotoğraf Seyahati İçin Çanta Hazırlığı

Her seyahat aynı zorlukla başlar; Çanta Hazırlığı! Ne büyüklükte bir çanta ile seyahat edeceğiniz, yanınıza neler alacağınız önem taşımaktadır. Fotoğraf seyahatine çıkarken yanınıza alacağınız fotoğraf makinesi, objektifler, harici harddisk, laptop, kablolar, şarj aleti gibi teknik malzemeler kişisel eşyalarınızdan vazgeçmenize sebep olacaktır. Çantanızı hazırlamadan önce mutlaka bir kontrol listesi hazırlayın. Listeyi tekrar tekrar gözden geçirin. Gerçekten de ihtiyacınız olmayacak hiç bir şeyi çantanıza koymayın. Fotoğraf seyahatleriniz çoğaldıkça göreceksiniz ki çantanızı hazırlamak doğal bir refleks halini alacaktır.

Ufak bir hatırlatma, uçağın kargo bölümüne teslim ettiğiniz çantanıza kesinlikle fotoğraf ekipmanınızı koymayın. Bagajlar uçağa taşınırken pek dikkatli davranılmadığını sanırım herkes biliyordur. Ekipmanınızın taşıma sırasında göreceği zarar bir yana çantaların kaybolması veya farklı bir ülkeye ulaşması gibi durumlar düşündüğünüzden sık yaşanmaktadır. En güzeli yanınızda ufak bir sırtçantası bulundurmanız. Bütün kamera ekipmanınızı yanınızda taşıyarak zarar görmeleri veya kaybolmaları riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Hangi ekipmanları taşımalısınız?

Kamera Çantası: Kamera ve ekipmanı taşımak için bir kamera çantasına mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Önerim sırtçantası şeklinde üretilmiş, koruyucu iç bölümlere sahip, su geçirmez kılıfı olan bir model edinmeniz. Böylece gittiğiniz yerde seyahat ederken taşımanız kolay olacaktır. Fotoğraf çekerken veya başka bir sebeple durduğunuzda çantanızı yere bırakmak zorunda kalmaz, çalınma veya kaybolma riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Favori Kameranız: Seyahatinizin amacı fotoğraf çekmek olduğuna göre tabii ki bir kameraya ihtiyacınız olacaktır. En favori kameranızı yanınıza almayı unutmayın.

Yedek Kamera: Teknik arızalarla karşılaşma riskinizi asla gözardı etmeyin. Yanınıza alacağınız ufak boyutlu bir dijital kamera zamanı geldiğinde tüm seyahatinizi kurtarabilir.

En Fazla 3 Objektif: Birbirinden farklı objektiflere sahipseniz hepsini yanınıza almak isteyebilirsiniz. Muhtemelen tüm objektifleriniz için yeriniz olmayacaktır. Ağırlık faktörünü de gözardı etmeyin. Akıllıca seçilmiş 2 veya 3 objektif tüm seyahatiniz boyunca istediğiniz kareleri yakalamanız için yeterli olacaktır.

Çok Sayıda Hafıza Kartı: Gereğinden fazla hafıza kartı taşımanız mümkün değildir. Mümkün olduğunca çok hafıza kartınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Şarj Aleti ve Yedek Pil: Şarjı olmayan bir kamera ile çekim yapmak imkansızdır. Şarj aletinizi, gerekli kabloları ve en az 1 yedek pili çantanıza koyduğunuzdan emin olun. Yedek pilinizin her zaman dolu olduğundan emin olun.

Dijital fotoğrafçılığı bir adım öteye taşıyarak seyahat fotoğrafçılığına geçiş yaptığınızda çok daha keyifli vakit geçirdiğinizi göreceksiniz. Seyahat fotoğrafçılığı için atmanız gereken ilk adımlar uygun çanta ve malzeme hazırlığı ve doğru seyahat planlamasıdır.

2 YORUM

  1. Seyahat fotoğrafçılığı için bence en önemli şey zaman konusunda özgür olabilmek. Sınırlı süre içerisine sıkıştırılan seyahatlerde hayal kırıklığı yaşanabiliyor. Söz gelimi aylarca fotoğrafını çekme hayali kurduğunuz bi mekana gittiğinizde bir bakıyorsunuz, ışık yetersiz veya fotoğrafını çekeceğiniz mekan bulutların ardına gizlenmiş vs. İşte o zaman ertesi günü deneyecek zamanının ve tabii ki paranız olmalı…
    Bir diğer sorun güzel fotoğraf çekmeye meraklı insan sayısının çokluğu. Yazıda Eiffel veya Pisa kulesini çekmeyin, sokak aralarında da güzel şeyler bulabilirsiniz demişsiniz, çok doğru ama iş daha “özel” ve ulaşılması zor mekanlara geldiğinizde, sokak arası önemini yitiriyor. Ne bileyim, Angkor Wat, Machu Picchu veya Perito Moreno Buzulu gibi “daha özel” mekanlarda fotoğraf çekmenin en zor kısmı bırakın tripodunuzu koyup uzun uzun diyafram, enstantaneyi ayarlayıp fotoğraf çekecek yer bulmayı, kameranız elinizdeyken ayakta durup fotoğraf çekecek yeri bile zor bulmanız:) Ya da çekmek istediğiniz mekanla kameranızını obejktifi arasına mutlaka birilerinin girmesi.
    Tabii ki bu kalabalıklardan kurtulmanın da yolları var. Ne bileyim Tac Mahal’e sabah ilk giriş yapanlardan olduğunuzda, tam karşıdan havuzlardaki yansımayla birlikte malum kareyi çekebilirsiniz, elinizi çabuk tutarsanız kareye kimse de girmez…
    İnternette her türlü özel mekanın en iyi karelerinin nasıl fotoğraflanabileceğine ilişkin bir sür bilgi var, gitmeden mutlaka okuyun derim.

    • Güzel detaylara değindiğiniz için teşekkür ederim. Seyahat fotoğrafçılığı başlı başına zorlu bir uğraş tabii ki. Burada yazının konusu ise amatör anlamda fotoğraf seyahati. Bu sebeple şartlar biraz farklı olabiliyor.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.