Düşük İrtifa Yürüyüş Rotaları

Doğa yürüyüşlerine bayılıyoruz. Seyahat etmeyi de seviyoruz. Hatta çoğu zaman seyahat amacımız farklı coğrafyalarda bulunan parkurlarda doğa yürüyüşü yapmak. Her zaman yüksek dağları keşfetmek gerekmez. Kimi zaman ovalarda kimi zaman yüksek dağlarda gerçekleşen yürüyüşlerin keyfi son derece kişiseldir. Dünya’nın dört bir yanında bulunan düşük irtifa yürüyüş rotaları son derece keyifli seyahat seçenekleri sunmakta. 2500-3000 metre irtifa sonrası kimi kişilerde yükseklik hastalığı ortaya çıkar. Bu son derece sağlıklı bireylerde de görülen bir durumdur. Peru’da bulunan Inka parkuru veya Tanzanya’da bulunan gösterişli Klimanjaro dağı kimi gezginin hayallerini süslerken kimilerinin ise endişelenmesine sebep olabilir. Kendine özgü harika manzaralara sahip, düşük irtifada yürüyüş rotaları keşfedilmeyi bekliyor. Hem de oksijen maskesi kullanmanıza gerek kalmadan.

Düşük İrtifa Yürüyüş Rotaları

W Parkuru, Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili Patagonyası

W olarak adlandırılmasının sebebi bu yürüyüş parkurunun sürekli iniş ve çıkışlardan oluşmasıdır. Şili Patagonyası’nı keşfetmenin en güzel yollarından birisi Torres del Paine Milli Parkı’ndan geçmekte. Her gün başlı başına hayranlık uyandıracak buz gölleri, dik zirveler, olağanüstü güneyli ormanlarla dolu manzaralara sahip bir yürüyüş rotası arıyorsanız W parkuru tam size göre. Rotada bulunan, göğe uzanan üç granit kule görülmesi gereken yapıların başında geliyor. Düşük irtifada olması güçlü rüzgarlara engel değildir. Günler süren güçlü rüzgara karşı temkinli olmalısınız. Patagonyada hava her daim beklendiği gibi olmayabilir. Özellikle Mayıs ve Eylül arası son derece sert ve soğuk havaya karşı tedbirli olun.

Patagonya Şili Yürüyüş Parkuru
Patagonya, Şili

Balthali Köyü Parkuru, Nepal

Zorlu olmayan, çok günlük yürüyüş parkuru arayanları Katmandu vadisinde uzanan Balthali parkuruna davet ediyorum. Katmandu’da başlayıp sona eren rota boyunca Budist tapınakları, son derece güzel olan Balthali köyü teraslarda bulunan pirinç tarlaları ve ilginç renklere sahip doğasını keşfetme şansınız olacak. Karla kaplı görkemli Himalaya zirveleri arasında bulunan yemyeşil ormanlar sizi adeta selamlayarak karşılayacaktır. Nepal’de bulunan diğer rotalara göre çok daha sakin olan Balthali rotası özellikle rahatlık ve huzur bulmak için eşsiz yerlerden birisi. 3-6 gün arası sürebilen rotayı yıl boyunca ziyaret edebilirsiniz. Temmuz-Ağustos aylarındaki aşırı yağışlı mevsim ve Aralık-Ocak aylarındaki dondurucu soğuk mevsimde Balthali rotasının yürüyüşlere uygun olmadığı unutulmamalı.

balthali yürüyüş rotası
Balthali Köyü, Nepal

Milford Rotası, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın en ünlü rotası olan Milford 54 km uzunluğunda, U biçiminde,buzların yonttuğu vadiler, göz kamaştırıcı göller, bol miktarda huş ağacı ve Fiordland Milli Parkı’nda bulunan ormanları ile Dünya’nın en keyifli rotaları arasında bulunmakta. Yağmur ormanları arasından seyreden rota boyunca asma köprüler ve 580 metre ile Yeni Zelanda’nın en yükseği Sutherland şelalesi keşfedilmeyi bekliyor. 4 gün süren rota yıl boyunca ziyaret edilebilir. Haziran ve Ağustos aylarında kar yağışı sebebiyle bazı bölgeler yürüyüşe kapalı olabilir. Yüksek sezonda (Ekim-Mayıs arası) parkur kontrol altında tutulmakta ve sadece kuzey yönünde yürüyüşe izin verilmekte.

Milford yürüyüş rotası
Milford, Yeni Zelanda

GR20, Korsika, Fransa

Fransa’nın merkezi Akdeniz adası Korsika’yı kuzeyinden güneyine kıvrıla kıvrıla 168 km uzanan GR20 Avrupa’nın en zorlu uzun mesafe parkuru olarak kabul görmekte. Kesinlikle rahatlık veya tatil isteyenlere göre bir parkur olmadığını gözden kaçırmayın. Kuzey bölgesi yüksek eğimli iniş ve çıkışları sebebiyle Alp dağlarını aratmamakta. Solitude vadisinde granit kayalar ile yüzyüze merdivenleri adım adım çıkmak deneyimsiz yürüyüşçüleri zorlayabilir. Her iki yönde de yurtnebilen rota çoğunlukla kuzeyden güneye doğru geçilmekte.

Daha zorlu yürüyüş rotaları olan kuzey bölgesini ilk günlerde geçerek güney bölgesinin tadını çıkarmak çoğu gezginin tercihi olmakta. Yıl boyunca açık olan parkura seyahat için Haziran- Eylül ayları en rahat ve çok tercih edilen dönemdir. Bu aylar dışında parkurda bulunan dağ evleri hizmet vermemekte. Kış döneminde parkur boyunca oluşan buzul bölgeler için krampon, buz çekici gibi özel malzemelere ve önceden eğitimli, deneyimli olmak gerekmekte. GR20’yi kuzeyden güneye yürümek ortalama 15 gün sürmekte.

gr20 Fransa yürüyüş rotaları
GR 20 Yürüyüş Rotaları | Korsika, Fransa

Galicica Milli Parkı, Kuzey Makedonya

Kuzey Makedonya, doğal güzellikleri ve zengin tarihî mirası ile keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Bu hazinelerden biri de, Ohrid Gölü‘nün büyüleyici sularına nazır duran Galicica Milli Parkı. Galicica, benzersiz biyolojik çeşitliliği, nefes kesen manzaraları ve yürüyüş rotaları ile doğa severler için adeta bir cennet. Ohrid ve Prespa Gölü arasındaki bu doğal güzellik, endemik bitki türleri ve çeşitli hayvan popülasyonları ile ekolojik önemiyle de dikkat çekiyor. Galicica’nın zirvelerinden birine tırmandığınızda, iki gölün arasındaki muhteşem manzaranın ve bölgenin doğal güzelliğinin büyüsüne kapılacaksınız. Bu park, sadece bir doğa harikası değil, aynı zamanda kültürel ve tarihi değerleriyle de ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunuyor.

Düşük İrtifa Yürüyüş Rotaları – Yolda Kal
Doğanın bir parçası olmak varken kim yoldan araçla gider ki? | Galicica ormanları, Makedonya

Cehennem Deresi Kanyonu, Ardanuç

Yürüyüş rotaları arasına eklemek çok doğru mu bilemedim ama yine de burada bulunsun. Ardanuç, Artvin’in büyüleyici doğasında saklı bir cevheri, Cehennem Deresi Kanyonu‘nu bünyesinde barındırıyor. Bu etkileyici doğa harikası, adını aldığı derin ve dar vadileriyle ziyaretçilere adeta bir doğa serüveni vaat ediyor. Cehennem Deresi Kanyonu, sarp kayalıkları, muhteşem şelaleleri ve zengin bitki örtüsüyle doğaseverlerin ve macera tutkunlarının ilgisini çekiyor. Kanyon boyunca uzanan patikalar, keşfedilmeyi bekleyen gizli güzelliklerle dolu. Bu benzersiz coğrafya, yükseklerden aldığı suyun gücüyle şekillenen eşsiz kaya formasyonlarına ev sahipliği yapıyor. Cehennem Deresi Kanyonu’na yapılan bir ziyaret, sizi Artvin’in vahşi doğasının kalbine götürecek ve unutulmaz manzaralarla dolu bir keşif sunacak.

Bonus Yürüyüş Rotaları:

Cam Köprü, Çin : Sakın Aşağıya Bakma!

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.