Kamp Çadırında Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı kamp çadırları için hayati öneme sahip. Doğa yürüyüşleri ve kamp yapmayı sevenler arasında belki de en sevilen kamp malzemesi çadırıdır. Seçmesi ayrı bir dert, çadıra alışması apayrı bir dert olabiliyor. Aldığım mesajlardan anladığım kadarıyla kamp çadırı seçimi yaparken zorlanan, aylarca modelleri karşılaştıran, kafası karışan bir tek ben değilim. Kamp çadırı faaliyetler esnasında kişiyi dışardaki hava şartlarından koruması ve börtü böcekten uzak, güvenli bir gece geçirmesi açısından son derece önemlidir. Kağıt üzerinde çadırların teknik özellikleri tatmin edici olsa da bakımı eksik yapılan çadırlar zaman içinde yıpranır, özelliklerini yitirirler. Kamp çadırı satın alırken hemen hemen herkesin aklında aynı soru beliriyor: “Almayı düşündüğüm kamp çadırında su yalıtımı yeterince iyi mi? Beni yağmurdan korur mu?”

Çadırların yağmurlara karşı su geçirmezliğini belirten teknik ölçüler vardır. Bu ölçü teknik özelliklerinde mm/cm2 cinsinden belirtilmiştir. Bunlar dış tente ve zemin kumaşının su geçirmezliğini belirtir. Bunlara dikkat edilirken gözden kaçan en büyük detay dikiş yerleri olur. Kumaşınız ne kadar su geçirmez olursa olsun dikiş yerleri zamanla aşınacak, açılacak ve en ufak bir yağmurda bile su sinsice çadırınıza dolmaya başlayacaktır. Bu yazıda özellikle dikiş yerlerinde sızdırmazlık sağlamak için oldukça basit fakat son derece etkili kamp çadırında su yalıtımı tekniğinden bahsedeceğim.

Su yalıtımı için güneşli bir havayı tercih etmelisiniz.
Su yalıtımı için güneşli bir havayı tercih etmelisiniz.

Kamp çadırınız North Face, VauDe, Husky gibi kaliteli markalardan birine aitse fabrikada yalıtımının yapıldığından emin olabilirsiniz. Seçiminiz ultra hafif kamp çadırı veya özel tasarım bir çadır ise bunların çoğunluğu su yalıtımı olmadan kullanıcıya sunulmaktadır. Bir çok firma su yalıtımı için ek ücret talep etmektedir. Keyif kampları için süpermarketten aldığınız çadırların dış tenteleri her ne kadar sızdırmaz olsa da dikiş yerlerinde gerekli yalıtımın varlığı şüphelidir. Bu yüzden yazının ilerleyen bölümünde anlatacağım yalıtımı uygulamanız karşılaşacağınız ilk yağmurda hüsrana uğramanızı da engelleyecektir.

Fotoğraflarda gördüğünüz lekeler çadıra daha önce uyguladığım dandik bir yalıtım ürününün artıklarıdır. Aşağıda anlatacağım yöntem çadırınızda iz ve leke bırakmaz.

Çadırın Dikiş Yerlerine Su Yalıtımı

Çadırınızın dikiş yerlerine su yalıtımı yapmak düşündüğünüzden daha kolay ve hızlı bir uygulamadır. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

 • İnceltilmiş uçlu köpük fırça (tekne malzemeleri satan yerlerden bulabilirsiniz)
 • Standart şeffaf silikon. Ufak boy bir tüp yeterli olacaktır.
 • Sentetik tiner. Ufak plastik şişede. En fazla 500 ml.
 • Geniş ağızlı, kullandıktan sonra atacağınız bir kap veya kavanoz. Nutella kavanozu boyutunda olması yeterlidir.
 • Kuru ve temiz bir bez. Bunu da kullandıktan sonra atacağınızı unutmayın.

Malzemeleri hazırladıktan sonra çadırınızı geniş ve hava alan bir yerde, güneşli bir havada kurun. Varsa çadırın dikiş yerlerindeki toz, toprak, kir vs… güzelce temizleyin. Çadırınızın tentesinin gergin ve düzgün kurulduğundan emin olun. Uyguladığınız karışım şeffaf olduğu için çadırınızda leke bırakmayacaktır.

Köpük uçlu fırça. İnceltilmiş ucu uygulamayı kolaylaştırır.
Köpük uçlu fırça. İnceltilmiş ucu uygulamayı kolaylaştırır.

İlk önce ufak bir tüp silikonu kavanoza tamamen boşaltın. Silikonu geçmeyecek kadar tineri üstüne ekleyip fırçanızla güzelce karıştırın. Bu esnada fırçayı hafif bastırarak ve karıştırarak silikonu tinerde eritmeye başlayın. Bu işlemin amacı silikonun tiner içinde tamamen erimesi. Gerekli görürseniz azar azar tiner ekleyerek karıştırmaya devam edebilirsiniz. Elde etmeniz gereken kıvam zeytinyağı yoğunluğunda olmalı. Ne çok sıvı ne çok katı. Yoğun fakat akışkan bir kıvama gelinceye kadar silikonu tinere yedirmeye devam edin. Bir süre sonra kavanozda yoğun, akışkan, bulanık bir sıvı elde edeceksiniz. Evet, hatta sümüğümsü bir karışım olacak.

Karışımın son görüntüsü aşağı yukarı bu şekilde.
Karışımın son görüntüsü aşağı yukarı bu şekilde.

Kamp çadırı için su yalıtımı malzemenizi hazırladıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Köpük fırçanızı silikon – tiner karışımına batırıp ardından dikkatlice dikiş yerlerine bastırarak yedirmeye başlayın. Bu işlemdeki ana amaç bu karışımın dikiş yerlerinin arasına girip orada donarak suyun içeri girmesini önlemektir. Uygulama esnasında sağa sola bulaşan karışımı dert etmeyin. Beziniz ile bekletmeden silebilirsiniz. Leke bırakmayacaktır.

Kamp çadırına su yalıtımı için hazırladığınız karışımı tüm dikiş yerlerine sürün.
Kamp çadırına su yalıtımı için hazırladığınız karışımı tüm dikiş yerlerine sürün.
cadir-yalitim-dikisler
Fırçanın sağında görülen kirler daha önce uyguladığım dandik bir yalıtımın kalıntılarıdır.

Dikiş yerinin üstünden fırça ile geçtikten sonra fazlalıkları bez ile bastırarak silebilirsiniz. Böylece hem fazlalıkları almış olursunuz hem de dikişlerin arasını iyice doldurmuş olursunuz. Abartmadan bastırmanız yeterli olacaktır. Su yalıtımı yapacağım derken çadırın dikişlerini patlatıp sonra benden hesap sormayın. 🙂

Çok hızlı davranmanıza gerek yok. Kavanozdaki karışım saatlerce donmadan durur. Uygulamaya devam ettikçe karışımın kıvamı iyice koyulaşabilir. Bu durumda az miktarda tiner ile seyreltmeniz yeterli olacaktır. Karışımı çadırınızın tüm dikiş yerlerine uyguladığınızdan emin olun. Elinizi korkak alıştırmayın. Fırça ile bol bol sürün, bez ile fazlalıkları alın.

Çadırın dışında yer alan tüm dikiş yerlerine uygulama yapın.
Çadırın dışında yer alan tüm dikiş yerlerine uygulama yapın.
Tekrar tekrar yazıdığım gibi tüm dikiş yerlerine uygulayın.
Tekrar tekrar yazıdığım gibi tüm dikiş yerlerine uygulayın.

Çadırın tüm dikiş yerlerine uyguladıktan sonra en az 30 dakika veya 1 saat kuruması için bekleyin. Tüm işlemler bu kadar. Yağmurlu havalarda çadırda rahat bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Eğer çadırınızın zemini oldukça kaygan bir kumaşa sahipse elinizdeki karışımı kullanarak kayganlığını azaltabilirsiniz. Dikiş yerlerini bitirdikten sonra karışımın koyulaştığını göreceksiniz. Biraz daha bekleyip iyice koyulaşmasını sağlayın. Karışımı çadırın tabanına yatay çizgiler yapacak şekilde kalınca sürün. Aralarında iki karış boşluk bırakmanız yeterli olacaktır. Çadırın kapısını açık bırakıp iyice kurumasını sağlayın. Artık matınız çadırda buz pateni yapar gibi kaymaktan kurtulacaktır.

Aşağıdaki video İngilizce olsa da yukarda anlattığım yöntemin aynısını gösteriyor. Uygulamanın detaylarını görmeniz açısından faydalı olacaktır.

Dış Tente İçin Su Yalıtımı

Çadırınız hangi marka veya model olursa olsun kullandıkça veya zaman içinde dış tentesinin kumaşı su geçirmezlik özelliğini kaybedecektir. Bundan emin olabilirsiniz. Bir çok kişi böyle bir durumla karşılaşınca artık çadırın ömrünü tamamladığını veya eskidiğini düşünür. Bana kulak verin, çadırın gerçekten eskimesi için düşündüğünüzden çok daha uzun süre kullanılması gereklidir.

Kaliteli çadırı olanlar, kullanım sıklığına göre her 3-5 ayda bir dış tentelerinin su yalıtımını yapmalıdır. Aldığınız yeni çadır süpermarketten markasız bir ürünse çadırı alır almaz bu işlemi yapmanız 50 liraya aldığınız çadırın kalitesini bir anda arttıracaktır.

Dış kumaşa ve zeminin dış kısmına su yalıtımı uygulamak için doğa sporları mağazalarında satılan spreyleri kullanabilirsiniz. Bu spreyleri alırken kumaşın hava almasını engellemeyen bir ürün olduğundan emin olun. Her ürünün kullanımı farklı olabilir. Yine de temel olarak aldığınız ürünü kumaşa püskürtüp bir bez ile dağıtmanız yeterli olacaktır.

Bu tip su yalıtım ürünlerini yağmurluğunuz, goretex veya benzeri hava alan kumaşa sahip ayakkabınız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

11 YORUM

 1. Merhaba size bir şey danışmak istiyorum benim dükkanın üstündeki tente den yağmur yağdığında yağmur suyu olduğu gibi içeri akıyor tente yalıtım yapmak için öneriniz ne olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. İyi günler benim 10 kişilik kamp çadırım var fakat yağmurda su alıyor içine ne gibi bir işlem yaptırmam gerekiyor sürekli kalıcı olacak

 3. Dış tente spreyi için marka öneriniz var mı? Çadırımın dış tentesi su geçirmez özelliğini kayıp ediyor

  • Merhaba;
   Markalar hakkında çok fazla bilgim yok. Alış veriş yaparken ucuz ne bulursam onu alıyorum.
   Decathlon’un fiyatları uygun. Onlara bakabilirsin. Genelde içerikleri aynı oluyor.

 4. Merhabalar,

  Aynı sorunla biz de karşılaştık.
  Videoyu izleyemedim fakat anlatımınız oldukça faydalı pratik bilgilerle dolu.
  Fakat silikonu alırken hangisini tercih edeceğimi kestiremedim.
  Tüp silikon dediğiniz nedir bilmiyorum açıkçası.
  Bildiğim tek silikon, silikon tabancasına takılıp eritilen çubuk tiptekiler..
  Sizin kullandığınız ise farklı sanırım.
  “Tüp” demişsiniz. Malzemeyi sorarken bu şekilde tarif etsek yeterli olur mu?

  Fırça olarak kullandığınız sünger hakkında biraz daha bilgi vermeniz mümkün müdür?
  Bulaşık süngeri kullanmayıp tekne malzemeleri satılan yerleri adres gösterdiğinize göre muhakkak bir fark vardır diye düşündüm.
  O sebeple fırça olarak kullandığınız sünger hakkında da küçük bir açıklama eklemeniz mümkün müdür?

  Son olarak, yukarıdaki yorumlardan birine verdiğiniz cevapta, bir banttan söz etmişsiniz.
  O bantın hangisi olduğunu, adını sanını da açıklayabilirseniz çok memnun olurum…

  Sevgiler..

  • Merhaba;
   – Tüp silikonlar tabancada kullanılandan daha ufak, diş macunu tüpünden hallice oluyor. Elde sıkmaya uygun. Küçük boyda olduğu için yeterli olacaktır. Tabancada kullanılan koca tüplere gerek yok. Herhangi bir dükkana sorsanız bilirler.
   – Kullandığım süngerin bir özelliği yok. Sadece tahta çubuğu ve şeklinden dolayı uygulama kolaylığı sunuyor. Herhangi bir sünger iş görebilir.
   – Türkçe adını tam bilmiyorum fakat kamp malzemeleri satan dükkanlara sorabilirsiniz. Çadırlar için tamir bantları oluyor. Eğer bulamazsanız hırdavatçılardan kaliteli duct tape (tamir bandı denen bu) alıp kullanabilirsiniz. Duct tape koli bandından farklıdır. Suya karşı dayanıklı, yapışkanı oldukça sağlamdır. Koli bantları genelde plastik yapıda olur. Tamir bandı (duct tape) kumaş yapıya sahiptir. 3M Duct Tape olarak aratırsanız internette kolayca bulabilirsiniz. Yapı marketlerde de vardır mutlaka.

 5. Merhaba,
  Paylaşım için teşekkürler.
  Vaude marka çadırımın dış tentesinin dikişlerindeki bantlar (içe bakan yüzde) sökülmeye başladığı için ben de böyle bir uygulama yapmayı düşünüyordum.
  Sökülen bantların yerine içerden mi tatbik etsem yoksa sizin yaptığınız gibi dışardan mı tatbik etsem, kararsız kaldım şimdi.
  Youtube’da kokusuz “mineral spirits” kimyasalı ve silikon ile yapılan uygulamayı izlemiştim.
  Sentetik tinerin kokusunun kolay kolay gitmeyeceği konusunda da endişelerim vardı, sizin uygulamadan sonra koku kaldı mı?

  • Merhaba;
   En güzeli kaliteli bir tamir bandını içerden uygulayıp dışardan da su yalıtımı yapabilirsiniz. Tiner uçucu olduğu için açık havada güneşli bir günde bırakınca kayboluyor. Benim çadırda ikinci günden sonra koku kalmamıştı.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.