İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati

Başarılı bir işadamıyken, kaçırdığı hayatı yeniden yakalamaya ve bir gezgin olmaya karar veren Ali Eriç; kendisi için özel olarak hazırlanan, Lando ismini verdiği arabasıyla İstanbul’dan yola çıktı. Sürekli doğuya giderek 131,969 kilometrelik bir yolun sonunda, tam 3 yıl 1 ay 10 günde yeniden İstanbul’a ulaştı. Türk plakalı bir araçla yapılan ilk dünya seyahatini gerçekleştiren gezgin, Dünya seyahati boyunca yazdığı günlükleri “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitabında derledi. 18 Nisan’da raflarda yerini alan kitaptan elde edilecek tüm gelir, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışlanacak.

ODTÜ Makine Mühendisliği mezunu olmasına rağmen, önüne geçilemez seyahat tutkusunu ve üniversite yıllarında başlayan dört çeker arazi aracı merakını takip eden Ali Eriç, kendisine sürekli seyahat imkanı tanıyan telekomünikasyon sektörünü tercih etti. 2004 yılında, başarıyla sürdürdüğü profesyonel hayatını “rölantiye” almaya, kaçırdığı hayatı yeniden yakalamaya ve hayallerini gerçekleştirmeye karar veren Eriç önce, tam 6 ay süren bir Afrika seyahati gerçekleştirdi.

Ali Eriç araç üstü çadırı ile kamp yaparken.
Ali Eriç araç üstü çadırı ile kamp yaparken.

Kendisini her şeyden önce bir gezgin olarak tanımlayan Ali Eriç, 6 Mayıs 2009’da ise toplam 5 kıta ve 39 ülkeyi kapsayan 132 bin kilometrelik dünya seyahati için İstanbul’dan doğuya doğru hareket etti. Seyahat için Otokar tarafından özel olarak hazırlanan arazi aracı Lando ile tek başına yola çıkan Eriç; Asya’nın steplerini, Alaska’nın buzullarını, Patagonya’nın adacıklarını, Afrika’nın çöllerini ve Avrupa’nın kırlarını aştı. Türk plakalı bir araçla yapılan ilk dünya seyahati olma özelliği taşıyan bu macera, tam 1137 gün sonunda yine İstanbul’da tamamlandı.

3 Yıllık Seyahatin Kitabı Raflarda!

Ali Eriç, seyahati boyunca internet sitesinde yayınladığı günlüklerini ise “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitabında derledi. Kitap; her türlü zorluğuyla ve bütün eğlencesiyle yollarda olmanın, başka coğrafyaları tanımanın, hepimize ait ama bir türlü paylaşamadığımız şu koca dünyayı keşfetmenin tek kişilik macerasını sunuyor. Patagonya’nın en güneyinden Sibirya’nın en doğusuna, Alaska’nın en kuzeyinden Kuzey Amerika’nın en batısına, Afrika’nın dibine uzanan bu eşsiz seyahati anlatan kitap; herkes için bir ilham kaynağı olacak.

ali-eric

Nihan Özyıldırım’ın yayına hazırladığı, Cinius Yayınları’ndan çıkan “İstanbul’dan İstanbul’a Bir Dünya Seyahati” adlı kitap, 18 Nisan 2016’dan itibaren tüm kitapçılarda ve internet üzerinden kitap satışı yapan sitelerde okuyucularla buluştu. Seyahati için herhangi bir sponsorluk almayan Ali Eriç’in tüm masraflarını yine kendisinin üstlendiği kitaptan elde edilecek gelirin tamamı ise; Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bağışlanacak.

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.