En İyi Sırp Rock Grupları

Sırbistan, zengin kültürel mirası ve tarihî zenginliklerinin yanı sıra canlı ve etkileyici müzik kültürüyle de dikkat çeker. Özellikle rock müzik, Sırbistan’da derin kökleri olan bir geleneğe sahiptir ve ülke, zaman içinde birçok ünlü rock grubuna ev sahipliği yapmıştır. Sırp rock müziği, sosyal ve politik değişimlerle iç içe geçmiş bir tarih sergilerken, bu gruplar ülkenin modern kültürü üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. Bu yazımda, Sırbistan’ın en ünlü rock gruplarını ve bu grupların müzik üzerinden nasıl bir kültürel iz bıraktıklarını kısaca paylaşmak istedim.

Sırp rock müziği, 1960’lardan bu yana gelişim göstermiş ve özellikle 80’lerde Yugoslavya döneminde altın çağını yaşamıştır. Bu dönemde ortaya çıkan gruplar, hem müzikal yetenekleri hem de toplumsal mesajlarıyla geniş kitlelere ulaşmıştır. Bugün de Sırbistan’ın rock grupları, hem yerel hem de uluslararası müzik sahnelerinde etkilerini sürdürmektedir.

EKV – Ekatarina Velika

Ekatarina Velika (kısaca EKV) Belgrad, Sırbistan kökenli bir rock müzik grubu. Aynı zamanda eski Yugoslavya (Ex-Yu) müziğinin en çok satan albümlerine imza atan gruplardandır. 1982’de kurulan grup, başlangıçta Katarina II olarak anıldı ve solisti Milan Mladenović’in 1994’teki ölümünün ardından dağıldı. Grubun çekirdek üyeleri arasında şarkıcı ve gitarist Milan Mladenović, klavyeci Margita Stefanović ve bas gitarist Bojan Pečar bulunmaktaydı. EKV, post-punk, alternatif rock, sanat rock, neo-psychedelia ve Sırp rock tarzlarında yaptığı harika şarkılarla tanınıyor.

Idoli

Bizim neslin pek hatırlamak istemediği o garip 1980’lerin sevilen gruplarından. Idoli, Belgrad, Sırbistan kökenli bir new wave müzik grubuydu. Yugoslavya rock sahnesinin en dikkat çeken gruplarından biri olarak kabul edilir. 1980’de kurulan grup, 1984 yılına kadar aktif olarak çalışmalarına devam etti. Grubun çekirdek üyeleri arasında Vlada Divljan (gitar, vokal), Zdenko Kolar (bas), Boža Jovanović (davul), Srđan Šaper (perküsyon, vokal) ve Nebojša Krstić (perküsyon) bulunmaktaydı. Grup, 1982’de çıkardıkları “Odbrana i poslednji dani” albümü ile müzik eleştirmenleri tarafından birkaç kez en iyi Yugoslav rock albümü olarak seçildi.

Partibrejkers

Belgrad’ın kalbinde, enerjik ve canlı bir rock sahnesi bulunuyor. Sırp rock müziğinin en sevilen gruplarından biri olan Partibrejkers, 1982’den beri müzikseverlere unutulmaz anılar yaşatıyor. Zoran Kostić’in güçlü vokalleri ve Nebojša Antonijević’in etkileyici gitar soloları, grubun garage rock, punk rock ve blues rock tarzlarını birleştiren eşsiz soundunu oluşturuyor.

Partibrejkers, Bajaga i Instruktori, Bijelo Dugme ve Riblja Čorba gibi gruplarla birlikte, eski Yugoslavya rock müziğinin en çok satan albümlerine imza atan gruplardan biri. Eğer Belgrad’a yolunuz düşerse, Partibrejkers’ın canlı performansını kaçırmayın, emin olun pişman olmayacaksınız!

Disciplina Kitchme

Fazlasıyla kendine özgü, deli manyak gruplardan. Belgrad’ın müzik sahnesinin en renkli gruplarından biri olan Disciplina Kitchme, 1981’de kuruldu ve hem Yugoslavya hem de Sırbistan’da, hatta bir süreliğine İngiltere’de aktif oldu. Grubun kurucusu Dušan Kojić “Koja”, bas gitar ve vokallerde öne çıkıyor. Punk rock, funk, blues, jazz fusion, Motown, rap ve daha birçok tarzdan ilham alarak kendine özgü bir sound yaratan grup, dinleyicilerine unutulmaz bir müzik deneyimi sunuyor. Eğer Sırbistan’a bir seyahat planlıyorsanız, Disciplina Kitchme’nin bir konserine denk gelmenizi öneririm. Bu deli dolu grubun enerjik performansını kaçırmayın. Bu grup, Belgrad’ın canlı müzik sahnesinin en önemli parçalarından biri ve kesinlikle görülmeye değer! 🎸🎶

Jarboli

20 yıldır müziğe devam eden Jarboli ana akım medyada pek yer almıyor. Hayranları az görünse de son derece sıkılar. Modern ve seçkin tonları dikkat çekiyor.

Jarboli, Sırbistan kökenli bir alternatif rock müzik grubudur. 1990’ların sonunda kurulan bu grup, deneysel ve özgün bir müzik tarzıyla tanınır. Alternatif rock, indie rock ve post-punk türlerini bir araya getiren Jarboli, kendi müzikal kimliğini oluşturmuştur. Grubun vokalisti olan Boris Mladenović, şarkı sözleriyle de dikkat çeker. Jarboli’nin müziği, duygusal derinlik ve sıradışı enstrümantasyonla doludur. Onların şarkıları, hayatın karmaşıklığını ve insan deneyimini yansıtır. Müzikseverler için keşfedilmesi gereken bir grup olarak Jarboli, Sırbistan’ın alternatif müzik sahnesinde önemli bir yere sahiptir.

Luna

Yanında yaşadığım yazar Bozidar Mandic‘in de çok eski ve sağlam dostu olan yazar ve avandgard sanatçı Slobodan Tisma’nın grubu Luna’nın sadece bir albümü olmasına rağmen ülkede herkes tarafından tanınıyor ve sevilerek dinleniyor. Bu albüm Sırp rock müziğine yön veren, kilometre taşlarının başında yer alıyor.

Ana Popovic

Yeni dönem blues gitaristleri arasında en sevdiğim kesinlikle Ana Popovic’tir. Güzelliğine diyecek lafım yok zira Sırbistan’dan bahsediyoruz :)) Asıl güzelliği ise gitarından çıkan tınılarda saklı. Jimi Hendrix’ten sonra böylesine muazzam bir gitariste çok nadir denk gelirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.