Hanuman Murti, Trinidad Adası

Trinidad adasında gördüğüm Hint tapınağı ve Hanuman Murti heykeli beni çok fazla şaşırttı. Buradaki kölelik düzeni sona erince çok sayıda Hintli işçi gemilerle adaya taşınmış. Adadaki Afrika kökenli zencilerle bir arada yaşayan Hint nüfusu kendi kültürlerini de yaşatmaya devam ediyor. Adanın çeşitli bölgelerinde yer alan yoga merkezleri, hint tapınakları bende büyük şaşkınlık yaratmıştı. Zira benim bildiğim Karayipler çoğunlukla Bob Marley’in kliplerinden aşina olduğum Jamaica adasıydı. Karayiplerin en güney ucuna kadar gelip burada devasa bir Hint tapınağını ziyaret edeceğim aklımın ucundan bile geçmemişti.

Trinidad adası görülecek yerler arasında, en ünlü dini merkezi 25 metre yüksekliğe sahip heykele ev sahipliği yapar. Söylenenlere göre Hindistan dışındaki en büyük Hanuman murti heykeli burada bulunmaktadır. Burası sadece bir yoga merkezi değil, tam bir dini kompleks olarak adlandırılabilir. Bünyesinde yoga merkezi olarak hizmet veren, pembe ve safran renklerle bezeli, ürkütücü sayılacak heykelcikleri ve girişindeki iki büyük fil heykeli ile Daddadreya Mandir de bulunur. Adadaki Hindular düzenli olarak buraya gelerek heykel çevresinde dua ederler, meyveler adarlar. Çeşitli dönemlerde burada yapılan dini törenler de geniş ilgi görür.

Hanuman Murti Yoga Merkezi
Hanuman Murti Yoga Merkezi

Hanuman Murti Yoga Merkezi

Bu kadar büyük ve merkezi bir tapınağı bulmak pek kolay değil. “Old Southern Main Rd. – Eski güney ana yolu”na ulaşınca tapınağı bulmak için en iyi hamleniz çevredekilere yolu sormak olacaktır. Tapınağı bulmak biraz zorlu ve karışık olsa da bu önemli ve güzel yapıyı ziyaret etmek için harcadığınız emeğe kesinlikle değecektir.

hanuman-murti-fil-2

Yoga merkezi Güney Hindistan’a özgü Dravidyan tarzında bir mimariye sahiptir. Girişte yer alan gri betondan iki fil mandirin ana bölümüne girmek isteyen Hindular’ın ayaklarını yıkaması için gerekli suyu sunar. Kubbenin içinde çeşitli müzisyen figürleri yer almaktadır. Öğrendiğim kadarıyla bu ziyaretçileri büyük mandirin ana salonuna davet etmenin geleneksel bir sunumuymuş. Binanın renk düzeni ve mimari yapısı Hindistan’a özgüdür. Ana mandir içinde Lord Dattatreya, Lord Siva ve Ana Tanrıça’ya adanmış daha küçük mandirler de mevcut.

Hindistan dışındaki en büyük Hanuman Murti.
Hindistan dışındaki en büyük Hanuman Murti.

İrili ufaklı çok sayıda heykel yakından bakınca kimileri için ürpertici görüntüler sunabilir. Kocaman açılmış gözleri, canlı renklere boyalı yüzleri, sert ifadeleri yakından görülmeye değer. Binanın atmosferi, dinginliği, renk cümbüşü ve mimarisi Karayiplerde olduğumu unutup sanki bir anda Hindistan’a gitmişim hissi uyandırdı. Trinidad adasına yolunuz düşerse bu ilginç yapıyı görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Adanın bir diğer ilginç yapısı olan “Denizdeki Tapınak” da buraya oldukça yakın. Önce burayı ziyaret edip ardından gün batımına doğru Denizdeki Tapınak’a geçmenizi öneririm.

Daha detaylı bilgi için Tıklayın

2 YORUM

    • Çok ilginç değil mi? Trinidad adasında ciddi sayıda Hintli nüfus bulunuyor. Kölelik sona erdikten sonra ucuz iş gücü amacıyla adaya getirilmişler. Zaman içinde de adadaki Afrika kökenli vatandaşla karışmışlar. Zenci Hintlilere rastlamak beni de şaşırtmıştı.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.