Denizdeki Tapınak, Temple in the Sea

Güney Karayip denizinin en güneyinde yer alan Trinidad adası çok sayıda Hintliye de ev sahipliği yapıyor. Burada yaşayan Hint nüfusu sebebiyle adada Hindu tapınakları mevcut. Bunların arasında en sadesi ve bence en huzurlu olanı ise “Temple in the Sea” olarak adlandırılan “Denizdeki Tapınak”.

Denizdeki tapınak Trinidad adasındaki Waterloo bölgesinde yer alıyor. Kendisini Hinduizme adayan Siewdass Sadhu o dönem Tate ve Lyle adlı şeker kamışı şirketine ait olan deniz kıyısındaki araziye 1947 yılında bir tapınak yapmaya kalkışmış. Bunun sonucunda izinsiz özel araziye girmekten 100 pound para cezası alıp 14 gün tutuklu kalmış. Şirket kendi topraklarında tapınak istemiyor olsa da Siewdass pes etmemiş ve tapınağı şirket arazisinin hemen dışında inşa etmeye karar vermiş.

denizdeki-tapinak-cevre-2

Denizdeki Tapınak ve Hikayesi

Siewdass ilk olarak toprağı bisiklet ve kovalarla taşımış. Yıllarca süren ağır işçiliği sonucu körfeze doğru 200 metrelik girişi tamamlamış. Bu çılgın adamın tapınağı tamamlaması tam 25 yılını almış. Zamanında çoğu kişinin çılgın, deli gibi yakıştırmalarına maruz kalsa da, denizdeki tapınak bir hayali gerçekleştirmek için tüm zorlukların üstesinden gelinebileceğinin çok iyi bir örneğidir. Günümüzde bu tapınak hikayesi ile bir insanın inadını, inancını ve adamışlığını temsil ediyor. Yıllar içinde orjinal yapı denizin gücüne karşı koyamamış olsa da yerel işadamları günümüzde ziyaret ettiğimiz tapınağı tekrar inşa ettirmiştir.

Denizdeki Tapınak içindeki figürler.
Denizdeki Tapınak içindeki figürler.

Tapınağın olduğu yapay adaya kısa bir yoldan ulaşılıyor. Tapınağın etrafındaki bayraklar hemen dikkat çekiyor. Dua edenler tarafından ve/veya cenaze töreninden sonra bu bayraklardan dikiliyor. Ganj nehrinde yapılan ölü yakma töreninin benzeri bu tapınağın çevresinde de zaman zaman yapılıyor. Tapınağa geldiğimde kapısı kilitliydi. Belli zamanlarda törenler için açıldığını öğrendim.

denizdeki-tapinak-cevre 1

Tapınağın çevresinden gün batımı.
Tapınağın çevresinden gün batımı.

Tavsiyelere uyarak tapınağı gün batımına yakın ziyaret ettiğim için çok mutlu oldum. Gün batımında tapınağın dingin çevresi, Paria körfezinin keyifli görüntüsü eşliğinde geçen balıkçılar, kızaran gökyüzü, tapınağın çevresindeki bayrakların rüzgarla birlikte çıkardığı sesler ve Siewdass’ın hikayesini düşünmek, düşüne dahil olmak beni derin düşüncelere sevk etti. Tapınaktan ayrılırken Siewdass’a böylesi cesaret verici bir hikayeyi sunduğu için teşekkürlerimi sundum.

2 YORUM

  1. Gunes guzel, akici bir dille yazilmis bilgilendirici bir yazi olmus tesekkur ederim…Bunun bir benzeri vietnam’in Phu Quoc adasinda var. Deniz feneri ve tapinak birlesmis bir sekilde. Ama burdaki bayraklar harika gercekten!

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.