Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Sırt çantanızda bulunan uyku tulumunuz uzun ve yorucu bir seyahat gününün sonunda mışıl mışıl ve rahat uyumanızı sağlar. Piyasada bulunan bir çok uyku tulumu hafif, sıkıştırabilir ve sırt çantanızda rahatlıkla taşımaya uygun üretilmektedir. Uyku tulumunun ağırlığı bir yana boyutları, şekli, konfor derecesi, yalıtımı ve ek özellikleri de dikkate alınmalı. 10 Temel kamp malzemesi listesinde ilk sırada olan Uyku tulumu nasıl seçilir diye kara kara düşüyorsanız hazırladığım bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Farklı özelliklerde uyku tulumu seçmek pek kolay değil
Farklı özelliklerde uyku tulumu seçmek pek kolay değil

Uyku Tulumu Konfor Derecesi

1. Seyahat edeceğiniz coğrafya ve mevsime uygun uyku tulumu seçin. 2009 yılına kadar uyku tulumu üreticilerinin kendilerine ait sıcaklık değerlendirme sistemleri vardı. 2009 yılında bir çok üretici Avrupa Standartı (EN) 13537 testlerine uyumluluk sağladı. Artık uyku tulumlarının üzerinde yazan sıcaklık değerleri eskisine oranla daha tutarlı ve güvenilir. EN uyku tulumu sıcaklık değerlendirmesi için 4 genel kategori mevcuttur. Almayı düşündüğünüz uyku tulumunun etiketinde bulunan “Üst Limit”, “Konfor Derecesi”, “Alt Limit” ve “Ekstrem Derecesi” ibarelerinin EN standartlarında ölçüldüğünden emin olun.

Uyku Tulumu örnek sıcaklık değerleri
Uyku Tulumu örnek sıcaklık değerleri
 • Üst Limit (Tmax): Standart bir erkeğin* aşırı derecede terlemeden uyuyabileceği sıcaklıktır. Başlık ve fermuarların açık olduğu, kolların dışarıda durduğu kabul edilir.
 • Konfor (Tcomfort):  Standart bir kadının* rahat bir şekilde konforlu uyuyabileceği sıcaklıktır. Bir kat giysi (içlik gibi) ve bere giyildiği, fermuarların ve başlığın kapalı olduğu varsayılır.
 • Alt Limit (Tlimit): Standart bir erkeğin cenin pozisyonunda 8 saat uyanmadan uyuyabileceği sıcaklıktır.
 • Ekstrem (Textreme): Standart bir kadının 6 saat boyunca hipotermiden dolayı ölüm tehlikesi geçirmeyeceği sıcaklıktır. Donma tehlikesi mevcuttur.

* “Standart erkek” 25 yaşında, 1,73 mt boy ve 73 kg ağırlıkta; “Standart kadın” ise 25 yaşında, 1,60 mt boy ve 60 kg ağırlıkta olduğu kabul edilir.

Gideceğiniz yerin gece en düşük sıcaklık ortalaması 1-2 C veya üstü ise yazlık uyku tulumu seçin.

Kış mevsiminde soğuk bir yere gidiyorsanız (+2 ile -12 C arası) 3 mevsim uyku tulumlarından seçim yapmanız gerekir.

Ciddi soğukların olduğu, yüksek irtifa yerlere seyahat ediyorsanız (-12 ile -23 C arası) kışlık uyku tulumlarına bakın.

Ekstrem hava şartlarının olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız (-23 C ve altı) kışlık veya ekstrem uyku tulumlarından başka bir şansınız yok demektir.

Karar verirken konfor derecesine göre hareket edin
Karar verirken konfor derecesine göre hareket edin

Teoride kavramlar böyle iken pratikte durum biraz değişiyor. Uyku tulumunuzu satın alırken her zaman “Konfor derecesi”ne göre seçim yapın. Almayı düşündüğünüz uyku tulumundaki konfor derecesi gideceğiniz bölgenin gece en düşük sıcaklığından biraz az olmalı. Gideceğiniz yerde 0-4 C arası sıcaklık bekliyorsanız alacağınız tulumun konfor derecesi -5 C olmalı. Uyku tulumunuz etikette gördüğünüz sıcaklığın üstündeki değerlerde sizi konforlu tutacaktır. Bunun yanında kullandığınız mat, çadır, aldığınız gıda ve sıvı miktarı, yorgunluğunuz da bu sıcaklık derecelerini etkileyen faktörler arasındadır.

Bay – Bayan Uyku Tulumu

2. Cinsiyetinize uygun uyku tulumu seçin. Sırt çantası, mat, içlik, pantolon, mont gibi bir çok teknik malzeme gibi uyku tulumu da erkek ve kadınlara göre ayrı üretiliyor. EN 133537 testleri kadınların uyurken erkeklere oranla daha düşük vücut sıcaklığına sahip olduğunu göstermiştir. Uyku tulumu üzerinde bulunan sıcaklık değerlerinde cinsiyetinize uygun değeri gözönünde bulundurun.

Bayan uyku tulumlarının kesimleri daha farklı
Kadın uyku tulumu kesimleri daha farklı

EN konfor sıcaklık derecesini kadınlar için kabul edebilirsiniz. Bu sıcaklık standart bir kadının uyku tulumu içinde konforlu şekilde uyuyabileceği en düşük dış sıcaklığı gösterir.

EN alt limit göstergesinin erkekler için olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sıcaklık standart bir erkeğin rahatça uyuyabileceği en düşük dış sıcaklığı gösterir.

EN Ekstrem sıcaklık göstergesi de erkek ve kadın için ortak değerdir. Bu değer uyku tulumu içinde ortalama bir insanın hayatta kalabileceği en düşük dış sıcaklıktır. Bu değer herhangi bir konforu belirtmez. Sadece hayatta kalma mücadelesinin söz konusu olduğu ekstrem sıcaklığı belirtir.

3. Hafif uyku tulumu seçin. Uyku tulumunuz çantanızda en çok yer kaplayan ve en ağır malzemelerin başında gelir. Gideceğiniz yere ve ihtiyaçlarınıza uygun uyku tulumu bakarken ağırlığı da göz önünde bulundurun. Uzun mesafeleri yürüyerek seyahat edecekler için ultra hafif seyahat etmek son derece önemli. Gerekli sıcaklığı ve konforu sağlayabilecek mümkün olan en hafif uyku tulumunu almanız yararınıza olacaktır.

Uyku Tulumu Boyu ve Şekli

5. Uyku tulumu boyutlarını inceleyin. Günümüzde bir çok uyku tulumu üreticisi erkekler ve kadınlar için farklı boyut ve şekillerde uyku tulumu üretiyorlar.

Kadın uyku tulumları 2 farklı bedende üretilir. Standart (regular) beden 168 cm’e kadar olan kadınlar ve uzun (long) beden 170-183 cm arasında boya sahip kadınlar için üretilmiştir. Kadın uyku tulumları şekil olarak da erkek uyku tulumlarından farklı üretilir. Omuz bölgesi daha dar, orta (kalça) bölümü daha geniş ve ayak bölümünde ekstra yalıtımla üretilirler.

Farklı boylarda uyku tulumu bulmak mümkün
Farklı boylarda uyku tulumu bulmak mümkün

Erkekler de uyku tulumlarını boylarına göre seçebilirler. Erkek uyku tulumları 3 farklı bedende üretilir. Kısa beden 168 cm, standart (regular) beden 170 – 183 cm arasında ve uzun (long) beden ise 185 – 198 cm boya sahip erkeklere göre üretilmiştir. Bazı firmalar uzun boylular için 203 cm’e kadar uyku tulumu üretmektedir.

5. Uyku tulumunun şeklini göz önünde bulundurun. Özellikle kamp, sırtçantalı seyahat amacıyla üretilen uyku tulumları mumya şeklinde üretilir.

Omuz bölgesinin dar ve kalça bölgesinin geniş olduğu uyku tulumu hem ağırlık hem de izolasyon için avantajlıdır. Böylece daha düşük ağırlığa sahip fakat daha sıcak uyku uyuyabileceğiniz bir tuluma sahip olursunuz. Vücut şeklinize göre dar kesimli uyku tulumu rahatsız ve hareketinizi kısıtlayıcı olabilir.

Konforlu bir uyku için mumya tipi, geniş omuz ve kalça bölgesi olan uyku tulumunu tercih etmelisiniz. Konforlu olmalarına rağmen bu tip uyku tulumları dar olan modellere göre daha ağır ve hantal olurlar.

Dolgu Malzemesi: Kaz Tüyü veya Sentetik

6. Hangi dolgu malzemesine ihtiyacınız olduğuna karar verin. Dolgu malzemesi uyku tulumunda iken vücut sıcaklığınızı kaybetmenizi engeller. İki tip dolgu malzemesi vardır: Kaz tüyü ve sentetik.

Hafiflik ve dayanıklılık için kaz tüyü dolgu malzemesi seçmelisiniz. Her ne kadar adı kaz tüyü olsa da bu dolgu malzemesi kazlardan veya ördeklerden elde edilir. Kaz tüyü nefes alabilen, son derece dayanıklı ve doğal bir dolgu malzemesidir. Hafif ve sıkıştırılabilir olması uzun süreli seyahatlerde büyük avantaj yaratır. Buna rağmen sentetik tulumlara göre daha pahalıdır. Kaz tüyü dolgular ıslandığı zaman izolasyon yeteneğini kaybederler. Kaz tüyü uyku tulumu almayı düşünüyorsanız dış kumaşının ıslanmaya karşı dayanıklı olduğundan emin olun.

Kaz tüyü tulumlar daha az yer kaplar
Kaz tüyü tulumlar daha hafiftir ve az yer kaplar

Islak, aşırı nemli ortamlarda kullanmak için sentetik uyku tulumunu tercih edebilirsiniz. Sentetik dolgular çoğunlukla polyesterden yapılır ve 2 farklı izolasyon kategorisine sahiptir. Kısa-elyaf dolgular ısı kaybını en aza indirecek yoğunlukta doldurulurlar. Sıkıştırılabilir olmaları avantaj sağlar.  Uzun-filament dolgular ise daha kalın ve az sıkıştırılabilir olmasına rağmen daha dayanıklıdır. Sentetik tulum tamamen ıslansa bile sıcaklığını koruyabilir. Aynı konfor sıcaklığına sahip kaz tüyüne göre daha ağır olması bir dezavantaj iken alerjik olmamaları ve çok daha ucuz olmaları da avantajdır.

Çıktığınız seyahatte çoğunlukla araç ile ulaşım sağlıyorsanız, konaklamak için hostel veya benzeri yerlerden faydalanıyorsanız ve uyku tulumunu sürekli kamp alanlarında, çadırda kullanmayacaksanız sentetik tulum almanız daha uygun olacaktır.

Eğer soğuk iklimlerde çoğunlukla yürüyerek seyahat edecekseniz, çadırda veya dışarda konaklamayı planlıyorsanız daha hafif, daha iyi izolasyon sağlayan ve sıkıştırılabilir kaz tüyü uyku tulumu satın almayı düşünebilirsiniz.

7. Islanmaya karşı dayanıklı uyku tulumu seçin. Uyku tulumu satın alırken dış kumaşının suya karşı dayanıklılık sağlayan işlemden (Durable water repellent – DWR) geçirildiğinden emin olun. Böylece uyku tulumunuz ıslanmaktan korunur ve dolgu malzemesinin de ıslanmasını önlemiş olursunuz.

Uzun seyahatlerde uyku tulumu her yerde işinize yarar
Uzun seyahatlerde uyku tulumu her yerde işinize yarar

8. Sırt çantalı seyahat için uygun özelliklere sahip uyku tulumu seçin.

 Şapka bölümü olan bir uyku tulumu seçin. Şapka kısmını sıkıştıran perlonlar baş bölgenizden ısı kaybetmenizi engeller.

Uyku tulumunun fermuarları üstünde koruyucu bir ek olduğundan emin olun. Böylece fermuardan kaynaklanan ısı kaybının da önüne geçersiniz.

Günümüzde üretilen uyku tulumlarının bir çoğunda ufak bir cep de bulunmakta. Gözlük, saat, cep telefonu, pasaport, para gibi önemli eşyalarınızı uyurken bu cepte tutabilirsiniz.

9. Uyku tulumu fiyatlarını karşılaştırın. Uyku tulumlarını kamp malzemesi satan dükkanlarda, spor mağazalarında ve internetten alabilirsiniz. Aynı model bir mağazada 300 tl iken başka bir mağazanın kampanyası ile 150 tl’ye satılıyor olabilir. Satın alacağınız uyku tulumunu ne kadar çok kullanacağınızdan emin olun. Eğer düşük bir bütçeniz varsa 2. el uyku tulumu almayı düşünebilirsiniz.

Uyku Tulumu Satın Alırken Aklınızda Bulunsun

Uyku tulumunu birleştirmek fazladan ısı sağlar
Uyku tulumunu birleştirmek fazladan ısı sağlar

– Kaliteli bir mat almayı unutmayın. Kaliteli matlar uyku tulumu ile yer arasında izolasyon sağlayarak vücut ısınızı daha iyi korumanıza sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kamp Matı Nedir ve Nasıl Seçilir?

– İhtiyacınıza göre biraz daha düşük sıcaklığa uygun uyku tulumu almak yetersiz bir tulum almaktan avantajlıdır. Sıcak günlerde uyku tulumunun fermuarını açarak havalandırma sağlayabilir hatta uyku tulumunu tamamen açarak bir örtü gibi de kullanabilirsiniz.

– Uyku tulumu kumaşının ıslanmaya karşı dayanıklı olduğunu anlamak için tulumun dış kısmına ıslak bir bez sürün. Eğer su boncuk boncuk oluyorsa kumaşa DWR – su yalıtımı uygulanmış demektir.

– Çift olarak seyahate çıkıyorsanız alacağınız uyku tulumlarının zıt tarafında fermuarı olması büyük avantaj sağlar. Böylece tulumları birbirine bağlayarak rahat ve keyifli 🙂 geceler geçirebilirsiniz.

31 YORUM

 1. Merhaba
  Hocam ben dört mevsim de de kamp yapan biriyim yeni bi uyku tulumu almayı dusunuyom aklımda olan sadfokx ice storm ultralight -26C uyku tulumu
  Tavsiye edrmisiniz fikriniz nedir hocam

 2. husky gizmo türü uyku tulumları hakkında yorumunuz nedir acaba. sonbaharda en düşük 8 derece civarında kamplara katılacağım için bu ürünü almayı düşünüyorum. ancak başlık kısmının olmaması beni düşündürüyor. ama boyum uzun olduğu için mumya tipi yerine bu daha iyi diye de düşünüyorum. karar veremedim. bir de gece en düşük 8 derece sıcaklığa https://www.decathlon.com.tr/sleepinbed-10-uyku-tulumu–id_8298483.html
  bu tulum nasıldır. eğer ikisi de uygun değilse 200-250 tl civarı bir tulum önerir misiniz

  • Merhaba;
   Husky’i daha önce kullanmadım fakat marka ve malzeme olarak kaliteli olduğunu söylüyor kullananlar. Bu tip uyku tulumları soğuk havalarda hiç tavsiye edilmez. Sebebi ise gereğinden fazla geniş olmalarıdır. Bu yüzden tulumu ısıtmak ve sıcak kalmak için fazladan enerji harcamak gerekir.
   Soğuk havalarda en güzeli mumya tipi tulumlardır. Gereksiz boşlukları olmadığı için çok daha iyi bir yalıtım ve sıcaklık sağlarlar.
   Kamp yapacağınız yerdeki en düşük sıcaklıktan biraz daha düşük bir tulum bakmakta fayda vardır. 8 derece kamp için 5 derece konforu olan tulum almak gerekir. Hava 8 derece olsa da nem vs… sebebiyle vücudumuz daha soğuk hissedebilir. Bu farkı da düşünmeli.
   Piyasada çok sayıda marka ve model olduğu için direk önerebileceğim bir model yok maalesef. Güvenilir ve sertifikalı ürünlerden ihtiyacınıza en uygun olanını seçmeniz doğru olur.

 3. Merhabalar
  Kızım Temmuz ayında Fransa’ya kampa gidecek. Ortalama sıcaklıklar gece 15 derece civarında. Oldukça yüksek bir bölge. Fazla bagaj almamak istiyor yanına. Kızım için nasıl bir uyku tulumu ve mat önerirsiniz? Özellikle sırt bölgesinden ameliyat olduğu için rahat uyuyabilmesi için nelere dikkat etmeliyiz? Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba;
   Bahar ayları için uygun, konfor derecesi 10 derece olan tulumda rahat edeceğini düşünüyorum. Sırt konusunu doktorla görüşmeniz daha doğru olabilir. Bu durumda sert köpük matlar yerine kendiliğinden şişen havalı matlar daha uygun olacaktır.

 4. Merhaba,
  Kızım 9 Aralıkta kampa gidiyor ve hava çok soğuk korkuyorum bir şey olacak diye uyku tulumu aldım ama ne kadar korur onu bilemiyorum Daghdash fırat -11 30 konfor yazıyor ama lütfen yardımcı olursanız sevinirim bir anne olarak buna ihtiyacım var

  • Merhaba Tülay hanım;
   Soğuktan zarar gelmez, uygun kıyafeti ve tulumu var ise hiç sorun yaşayacağını sanmıyorum. -11 konfor demek -11 derece havada üşümeden, konforlu bir uyku uyuyabilir anlamına geliyor. Gideceği yerde gece kaç derece olacak bunu bilmek gerek. -5, -10 olsa bile üşüyeceğini sanmıyorum.

 5. Merhaba,
  Uyku tulumu seçimi yapıyorum ancak anlamadığım bir durum var.
  Bazı sitelerde Savage gibi markaların açıklamalarında 0 dereceye, 5 dereceye kadar koruma sağlar tarzı açıklama yazıyor bu durumu anlıyorum.
  Ama mesela decathlon’un ürünlerinde aprenaz 25, aprenaz 10 gibi ifadeler yazıyor. Bunu anlamıyorum. Sonuçta bunlar 25 dereceye kadar koruma sağlıyor olamazlar sanıyorum mantık olarak öyle değil mi?

  • Merhaba;
   Tam da düşündüğünüz gibi. Arpenaz 25 yaz ayları için kullanılan uyku tulumlarından. 25 derece hava kulağa sıcak gelebilir, o havada tuluma ne gerek var diye düşünebilirsiniz fakat çadırın yere yakın olması, uyurken kaybettiğimiz ısı, olabilecek rüzgar vs… gibi faktörleri de düşünebilirsiniz.

 6. GÜNEŞ bEY MERHABALAR,
  9 YAŞINDAKİ OĞLUM İZCİ GURUBUYLA HAZİRAN ORTASINDA BEYPAZARI EĞRİOVA’YA GEZİYE GİDECEK. BU SEFER İHTİYAÇ OLMASA DA DAHA SONRAKİ GEZİLERE FAYDASI OLMASI AÇISINDAN -18 TULUM ALMAMIZ ÖNERİLDİ. YETİŞKİN OLMADIKLARINDAN ŞEKİL, DOLGU MALZEMESİ, VS KONULARINA KARAR VEREMİYORUM. BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

  • Merhaba;
   Çeşitli markalar çocuklar için de tulum üretiyor. Tavsiyem Decathlon, K2outdoors, Everest outdoor gibi mağazalara sormanız. Gerekli boyda uyku tulumunu temin edebilirsiniz.
   Eğer uygun boy uyku tulumu bulamazsanız bile en yakın boyda olanı alıp tulumu kısaltmak da mümkün olabilir. Bunun için mağazalar sizi yönlendirecektir.

 7. Nisan başı – Eylül sonu aralığında, Kaçkarlar, İç Anadolu ve Akdeniz/Ege aralığında kullanabileceğim ki sıcaklık değerleri ortalamaya alacak olursak 5 derece ile 15 derece aralığında seyreder. Sıcakta pişirmeyecek soğukta üşütmeyecek en uygun uyku tulumunu arıyorum. Sıcaklığa etken olacak tek parametre yükseklik olur taş çatlasın sıcaklık 0 dereceye iner 20 dereceye çıkar diye düşünüyorum. SİZ OLSANIZ KAÇ DERECELİK UYKU TULUMU KULLANIRDINIZ? Bİrden fazla uyku tulumu almak yerine tek uyku tulumuyla tüm ihtiyaçlarımı görmeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

 8. kusira bakmayin herseyi taksit taksit sormus oluyorum ama son bi sorum daha olcakti..easy campler maalesef tek boy..220 cm..sizce quechua forclaz nasil?en azindan m/l/xl gibi secenekleri var..bilgiler:
  ISI YALITIMI
  Kullanılması önerilen ideal sıcaklık: 10°C. Limit sıcaklık: 5°C.
  biraz kalin giyinsek bunlarda is görür mü?

  • Limit sıcaklık değeri hipotermiye sınır yaratacak sıcaklık değeridir. 10 derecenin altında bu tulumda üşüme riskiniz vardır. Gideceğiniz bölgenin gece en düşük sıcaklığına göre bu değeri belirlemelisiniz. Tulum için satılan termal tulum içliklerinden kullanırsanız bir 5 derece avantaj sağlarsınız. Tuluma kıyafetle girerseniz daha çok üşüme riskiniz var. Mantık olarak tulumun içindeki havayı siz kendi vücut ısınızla ısıtıp ondan faydalanmanız gerekir.

 9. tekrar merhaba,

  cevabiniz icin tesekkür ederim..savage tulum sanirim sertifikalı degil o yüzden siparisi iptal ettim..
  biz daha cok yazlari ve ilk-/sonbaharlarda kamp yapmayi düsnüyoruz..bu tulumdan alsak bu mevsimlerde kullanabilir miyiz yoksa icinde yatilmicak kadar sicak mi olur? easy camp tour florida 2 mevsimlik tulum..bilgiler:
  Isı derecesi (T comfort kadın): 7 o C
  Isı derecesi (T limit erkek): 2 o C
  Isı derecesi (T extreme): – 12 o C
  Isı derecesi (T max): 16 o C
  sizce bu uygun olur mu bizim icin? veya bu fiyat araliginda tavsiye edebileceginiz tulumlar var mi?(130 tl civari) tabii daha uygun tulumlar olursa iyi olurdu 🙂
  saygilar

 10. merhaba,

  öncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkürler..bizde grup olarak bu ay icerisinde bolu yedigöller milli parka gitmeyi düsünüyoruz..çadirimiz hazir (quechua 2 seconds 2 easy)..sisme kamp yatagi olarak quechua arpenaz air comfort 120 mi yoksa arpenaz air basic 120 daha rahat olur? tulum da çift kisilik savage ys-505 siparis verdim..-5 dereceye kadar koruma diyor..sizce bu tulum uygun mu yoksa 2 tane tek kisilik quechua 15 derece korumalı tulum mu alsak..bu ilk kamp deneyimimiz olacak o yüzden cok da bilgili degilim bu konuda..savage marka ürünler iyi midir yoksa yinede dechatlondan quechua ürünler mi alsak..
  yardimci olursaniz sevinirim..
  saygilar

  • Merhaba;
   Savage marka ürünleri kullanmadığım için hakkında yorum yapmam zor. Decathlon ürünleri fiyatına göre oldukça iyi kalite sunuyorlar. Tulum alırken konfor derecesine dikkat edin. Extrem derecesini gözardı edin.
   Gideceğiniz bölge akşamları soğuk olacaktır. Bu yüzden en azından 5 derece konfor derecesi olan tulum almanız uygun olacaktır. Eğer iki kişi tek tulumda kalmak isterseniz tulumların fermuarlarının zıt tarafta olmasına dikkat edin. Böylece iki tulumu birbirine bağlayabilirsiniz.

 11. karadeniz turu için hangi uyku tulumunu önerirsiniz trabzon merkez felan sıcak olurken yaylar acayip soguk oluyor

  • Tulum alırken kalacağınız en soğuk havaya uygun almakta fayda var. Eğer yaz aylarında kullanacaksanız, yaylalar için 5 veya 10 derece konforu olan bir tulum iş görecektir. Deniz kıyısında tuluma girmek yerine üstünüze çarşaf gibi örtmeniz yeterli olabilir.

 12. Merhaba. Benim merak ettiğim bir soru var. Doğada müsait ortamı sağladıktan sonra -10 derecede çadırsız tulum ile yatarsak ve tulumumuzun ektrem sıcaklıgı -15 ise ne olur.

 13. Merhaba Güneş bey, nasip olursa nisan ayında, bir grupla Likya yolunda yürüyeceğiz. Bu etapta kullanabileceğim bir uyku tulumu arayışı içine girdim ve sizden destek alarak seçimi yapmaya karar verdim.

  Amacım sürekli, en azından üç mevsim kullanabileceğim, beni üşütmeyen, hafif, taşınabilir bir uyku tulumu almak ama seçim yapmak çok zor. Kaz tüyü alma şansım pek yok. Seçimimi sentetik uyku tulumundan yana kullanmak zorundayım. Bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  • Merhaba;
   Bahar ve yaz ayları için sentetik tulumlar daha uygundur. Konfor derecesi +10 olan, güvenilir üreticilerin tulumlarına bakabilirsiniz. Tulumun yanında bir de tulum içliği alırsanız hem tulumu kirlenmeye karşı korumuş olursunuz hem de ekstradan 5 derece kazancınız olur.
   Kişisel bir malzeme olduğu için direk marka ve model vermek doğru olmaz. Sertifikalı ve kaliteli üreticilere bakmanızı tavsiye edebilirim.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.