Kamp Matı Nedir ve Nasıl Seçilir?

Özellikle uzun süre yürüyerek seyahat ederken yaptığım vahşi doğa kampları sırasında karşılaştığım en keyif bozucu durum kamp çadırını kuracak uygun zemin bulamamaktı. Yürüyerek seyahat edenler akşam nasıl bir zeminde ve havada uyuyacağını bilmeden hareket etmenin heyecanını her daim yaşarlar. Tüm gün boyunca 20 kg ağırlığa sahip sırt çantası ile yürüdükten sonra gece rahat ve konforlu bir uyku çekmek hakkım diye düşünmekteyim. Bu sebeple kamp matı özellikle sağladığı izolasyon ve uyku konforu açısından kamp malzemeleri arasında büyük önem taşımaktadır.

Kamp matının sağladığı konfor çoğu kişi tarafından en önemli özelliği gibi görünse de asıl görevinin sizi zeminin soğuğundan korumak olduğunu sakın unutmayın.

Kamp Matı Ne İşe Yarar?

Kamp yaparken uyku tulumumuzu ve kıyafetlerimizi soğuk havalardan korunmak için kullanmıyor muyuz? İşte kamp matı da tam olarak bu işe yarar ve benzer mantıkla çalışır. Çadırımızı kurduğumuz zemin ile vücudumuz arasında hareketsiz bir ölü hava katmanı yaratarak bizi zeminden gelen soğuğa karşı korur. Gece uyumak için yattığımızda vücut ısımız bu hava katmanını ısıtır. Böylece izole bir bariyer yaratmış oluruz.

Rahat uyku için en uygun kamp matını seçmek önemlidir. | Fotoğraf: Wikipedi
Rahat uyku için en uygun kamp matını seçmek önemlidir. | Fotoğraf: Wikipedi

Nasılsa uyku tulumum oldukça iyi, çok düşük sıcaklıklara kadar koruma sağlıyor, kamp matı kullanmama neden gerek var diye düşünmeniz çok normal. Unutmayın ki uyumak için tuluma girdiğimizda vücut ağırlığımız sebebiyle tulumun altta kalan kısmı zemin ile sırtımız arasında çok fazla sıkışır. Bu sıkışma sebebiyle zeminden gelen soğuğa karşı korumasız kalırız. İşte tam da bu yüzden tulum ile zemin arasına tampon görevi görecek kamp matı koymamız gerekmektedir.

Matların sağladığı yalıtım R-değeri (R-value) olarak üreticiler tarafından gösterilmektedir. Almak istediğiniz kamp matını incelerken en düşük yalıtım değerinin 1.0 ve en yüksek yalıtım değerinin 9.5 olduğunu unutmayın. Genellikle kamp matının kalınlığı arttıkça R-değeri de artmaktadır.

Kamp Matı Modelleri

Şişirilen Kamp Matları

 

Şişirilen kamp matı ve pompası
Şişirilen kamp matı ve pompası

Bu tip kamp matları hava ile şişirilerek bir yastık görevi görür. Bazı markaların taşıma çantası aynı zamanda hava pompası olarak da kullanılmaktadır. Kimi markalar ise mata birleşik bir pompa ile satışa sunarlar. Sıcaklığı arttırmak için dolgu malzemesine veya yansıtıcı yüzeye sahip olabilirler.
Rahat ve hafif olmaları sırtçantalı seyahatler için oldukça kullanışlıdır. Bahar ve yaz aylarında kullanılmaları tavsiye edilir. İzole dolgu malzemesine sahip olan modeller tüm yıl boyunca kullanıma elverişli olabilirler. Bu tip kamp matlarının zemindeki sivri cisimlerden çok kolay etkileneceğini unutmayın. Gece vakti bir diken veya sivri bir taş yüzünden matınız delinebilir. Matları kamp sırasında tamir etmek zor olmasa da dikkatli kullanmakta fayda vardır. İzolasyon dolgusu olmayan modellerin yalıtım gücü de oldukça düşüktür.

Kendiliğinden Şişen Kamp Matı

Vanasını açın ve şişmesi için biraz zaman tanıyın. Bu kadar basit.
Vanasını açın ve şişmesi için biraz zaman tanıyın. Bu kadar basit.

Geçen seneden beri kullanmaya karar verdiğim Therm-a-Rest® markası tarafından ilk kez üretilmeye başlanan bu tip matlar yalıtım için açık hücreli izolasyon köpüğü ve havayı birlikte kullanır. Şişirmek için ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur. Matın vanasını açıp 10-15 dakika kendi haline bırakmanız yeterli olacaktır. Bu tip kamp matı hava geçirmez ve suya karşı dayanıklı bir kılıfla sarılıdır. Bu da sert cisimlere karşı biraz daha dayanıklı olmasına sebep olur. Uzun süreli kamp yapanlar arasında son derece popülerdir. Uygun şekilde kullandığınız takdirde evinizdeki yatak konforunu aratmadığını görebilirsiniz.

Son derece rahat olması, sertliğinin ayarlanabilmesi, yüksek oranda yalıtım sağlaması ve toplandığında çok az yer kaplaması gibi harika özelliklere sahiptir. Bunun yanında basit köpük matlara oranla ağır ve çok daha pahalı olmaları yaygın olarak kullanımını olumsuz etkilemektedir. Çok sık ve üç günden daha uzun süren kamplar yapıyorsanız kendiliğinden şişen kamp matı almayı düşünebilirsiniz. Yılda 3-5 kez sadece haftasonları kamp yapacaksanız bu tip matlar gereksiz yere bütçenizi zorlayabilir.

İlginizi Çekebilir: Şişme Mat Nasıl Kullanılır?

Köpük Kamp Matı

Bazı köpük matlar yansıtıcı yüzey ile ek yalıtım sağlar.
Bazı köpük matlar yansıtıcı yüzey ile ek yalıtım sağlar.

En basit ve herkes tarafından iyi tanınan kamp matıdır. Son derece kapalı hava hücrelerine sahip yoğun köpük malzemeden üretilmişlerdir. Hafif, ucuz ve son derece dayanıklıdır. Harika yalıtım sağlar ve suya karşı da dayanıklıdır. Tüm bu özelliklerinin yanında rahat bir uyku isteyenler için iyi bir seçim olmadığını söylemek zorundayım. Sert ve hacimli olmaları da olumsuz yönleri arasındadır. Birkaç günlük kamplar için kullanışlı olabilir. Üniversitede dağcılık eğitimi alırken kış faaliyetlerinde bile son derece ucuz köpük matları kullandığımızı hatırlıyorum.

Hangi Kamp Matı Satın Alınmalı?

Unutmayın kamp malzemeleri için “en iyi” diye bir kavram yoktur. Seyahatinize ve bütçenize göre “en uygun” malzeme vardır. Kamp matı satın almadan önce ne tür bir seyahat yapacağınızı iyice düşünmenizi öneririm. Böylece sizin için en kullanışlı ve uygun kamp matına karar verebilirsiniz.

Ultra-Hafif Uzun Mesafe Seyahatleri

Benim gibi ultra hafif malzeme ile ve uzun mesafeleri yürüyerek seyahat etmeyi planlıyorsanız basit köpük mat veya boyunuza uygun ultra-hafif kendiliğinden şişen mat almayı düşünebilirsiniz. Bu durumda benim tercihim çantada az yer kaplaması ve son derece hafif olması sebebiyle Therm-a-Rest Prolite Plus oldu. Bütçeniz çok yüksek değilse basit bir köpük mat alıp aradaki fiyat farkını uyku tulumunuz için kullanabilirsiniz.

Sırtçantalı Seyahatler

Gece uyurken konforunuza düşkünseniz ağırlıktan ödün vererek görece kalın ve dayanıklı matlardan satın alabilirsiniz. Çoğunlukla araçla seyahat yapan, çadırdan çok hostel, tren garı, havalimanı gibi yerlerde konaklayan sırtçantalılar için en uygun seçenek basit köpük matlardır.

Araçlı Kamplar

Kamp alanına ulaşmak için araba, karavan, bot gibi araçlardan faydalanıyorsanız sizin için ağırlık ve hacim problem yaratmayacaktır. Bu avantajınızı kullanarak bütçenize en uygun kalın ve geniş kamp matını seçerek keyif içinde uyuyabilirsiniz.

Kış ve Yüksek İrtifa Kampları

Soğuk iklimlerde köpük ile şişen mat kombine edilebilir. | Fotoğraf: Clayton Kimmi
Soğuk iklimlerde köpük ile şişen mat kombine edilebilir. | Fotoğraf: Clayton Kimmi

Kış kampı veya yüksek irtifada kamp yapmak kar ile karşı karşıya kalmak demektir. Bu da gerçekten iyi bir yalıtıma sahip olmanız anlamına gelmektedir. Bu durumda seçiminiz kaliteli ve uygun kalınlıkta kendiliğinden şişen mat veya köpük matın üstüne sereceğiniz şişirilen havalı mat olmalıdır. Burada köpük mat havalı matın altında ek yalıtım ve delinmelere karşı koruma sağlamak için kullanılmaktadır.

11 YORUM

  • Kamp yapacağınız yere, ulaşımı nasıl yapacağınıza, mevsime göre değişir. Ben her zaman mat kullanıyorum. Daha iyi ısı izolasyonu sağlıyor. Daha az yer kaplıyor, taşıması kolay.
   Şişme yatak daha konforlu fakat çok yer kaplar, ağır, ısı izolasyonu sağlamaz. Araçla kamp alanına kadar gideceksen, yaz günü, şişme yatak altına köpük mat koyarak konforlu uyumak mümkün.

 1. Erken saatlerde bi tv kanalında dağ yürüyüşleri izlerdim çok heves ederdim olmadı olmadı olmadı !
  Tadını çıkarın hayatın hiç bir anın tekrarı yok.

  • Merhaba Ece;
   Ne kadar yüksek irtifadan bahsettiğine göre değişebilir. 4 mevsim kullanılan bir mat, kullanıcı yorumlarında yüksek irtifada kullananların da memnun olduğunu okudum. Fakat çok yüksek irtifalarda basınç farkı sebebiyle yeterince konforlu olmayabilir. Pireneler, Alpler gibi bölgelerde kullanıcıların yorumları oldukça olumlu.

   • Tamamdır, teşekkürler aklımdaydı da silindi artık aklımdan 😀

    Peki, çadıra karton döşesek bize yalıtım konusunda ne derece yardımcı olur?

    • Hiç yardımı olmayacağı gibi ilk gecede nemlenecek ve daha büyük bela olacaktır. En basitinden ve dandiğinden 10-15 liralık bir mat almaktan daha ucuz ve basit bir seçenek henüz icat olmadı 🙂

     • Elime deniz yatağı geçti kullanabilir miyim mat yerine, patlama riski olabilir mi hafif şişkinken bile

     • Merhaba
      Deniz yatağı mat yerine kullanılması tavsiye edilmez. Matın asıl amacı yerdeki soğuktan korumaktır. Deniz yatağı ile bu mümkün değil.
      Yerden gelecek soğukla ilgili bir sıkıntınız olmayacaksa kullanabilirsiniz fakat malzemesine göre patlama riski büyük olabilir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.