Ultra Hafif Seyahat Nedir?

Uzun mesafe yürüyenler ve bisikletle seyahat edenler arasında Hafif ve Ultra Hafif Seyahat arasındaki farklılıklar hakkında uzun diyaloglar yaşanır. Ultra Hafif seyahat kısaca ihtiyaç duyulan malzemeleri mümkün olan en hafif olanları ile seyahat etmek demektir. Bu malzemeler arasında en önemlileri ultra hafif sırtçantası, ultra hafif çadır ve ultra hafif uyku tulumu gelmekte.

Ultra hafif malzeme seçiminden önce bu tanıma felsefik olarak yaklaşmalı. Ultra hafif seyahate çıkarken mümkün olan en hafif malzeme seçilmeli ve temel önem taşıyan, ilk yardım seti gibi malzemeler dışında gereksiz olabilecek her malzemeyi elimine etmeli. Ultra hafif seyahat özellikle uzun mesafe yürüyüşleri ve bisiklet seyahatleri sırasında günlük katedilen mesafeyi de arttırmakta önemli bir etkendir. SırbistanMakedonya arasını yürürken maalesef ultra hafif malzemem olmadığı için sırtımda 23 kg çanta ile 15 km’den uzun mesafeleri yürümek eziyete dönüşmekteydi.

Ultra Hafif Seyahat Malzemeleri
Ultra Hafif Seyahat Malzemeleri

Ultra hafif gezginler genelde kişisel sebepler yüzünden bu şekilde seyahat etmeye karar verirler. Seyahatim sırasında karşılaştığım kimi gezginler için ultra hafif seyahat etmek bir tür gurur duyulası durum. Seçtikleri malzemelerden, aynı malzemeyi bir kaç farklı amaç ile kullanabilme yeteneklerinden ve bu sayede yaptıkları sıradışı seyahatlerden hep gururla bahsederler. Fakat yine de ultra hafif seyahat edenlerin daha ağır ve normal malzeme ile seyahat edenlere karşı bir duruş veya tavırları yoktur.

Ağırlığı azaltmak İÇİN kesinlikle GÜVENLİKten ödün VERMEMEK GEREKİR!

Ultra hafif seyahat edenler çoğunlukla yıllar boyu yaptıkları seyahatler sırasında edindikleri deneyim ve bilgi birikimi sayesinde böyle bir tarz seçerler. Aylar, yıllar boyu yapılan uzun mesafe yürüyüşü sırasında malzeme kullanımı, ihtiyaç duyulan malzemeler, seyahat güvenliği, doğa yürüyüşleri gibi konularda kazanılan deneyim ve bilgi birikimi ultra hafif seyahat için büyük önem taşımakta.

Ultra Hafif Seyahat Kaç Kilogramdır?

Genel olarak ultra hafif ve hafif seyahat ediyorum diyebilmek için kabul görmüş standart bir ağırlık yoktur. Farklı sebepleri bir araya getirdikten sonra bakıldığında genel görüş 5 kg ve altı ağırlıkta sırtçantası taşıyanlar Ultra Hafif seyahat edenler kategorisindedir. 5 – 10 kg arası ağırlığa sahip malzeme ile yola çıkanlar ise Hafif Seyahat ediyor olarak kabul edilir. 10 – 15 kg arası malzeme uzun süreli seyahatler için standart sırtçantalı gezgin ağırlığı olarak kabul görmekte.

Tabii ki bu ağırlıklar gidilen coğrafya, mevsimsel şartlar, seyahatin uzunluğu ve rotanın özellikleri ile değişkenlik gösterebilmekte. Özellikle değişken yüksekliğe sahip coğrafyalarda aynı mevsimde bile farklı hava şartları olduğu için ağırlıklar bir nebze artmakta.

Ultra hafif çadır ve tarp
Ultra hafif çadır ve tarp

Hafif Malzeme Üreticileri

Maalesef ülkemizde kamp malzemesi satan dükkanlarda ultra hafif malzemeler bir yana hafif malzeme bile bulmak son derece zor. Bizler için henüz yabancı olan bu kavram yurtdışında bir çok üretici ve satış yeri ile desteklenmekte. Ultra hafif malzeme satan web siteleri arasında Therma Rest, Oware USA, Gossamer Gear veya kendin yap tarzı yerler sayılabilir.

Ultra Hafif Seyahat Nedir? – Yolda Kal

Ultra Hafif Seyahat Konusunda Daha Fazla Bilgi

Maalesef bu konuda şimdiye kadar doyurucu Türkçe kaynağa ulaşamadım. Hafif ve Ultra Hafif seyahat, malzeme konusunda faydalandığınız Türkçe kaynaklar var ise alttaki yorum formu ile paylaşmanızı rica ediyorum.

Yabancı web siteleri arasında ise Backpacking Light ve Backpacking.net bu konuda oldukça kapsamlı içeriğe sahiptir.

5 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.