En Önemli 10 Kamp Malzemesi

Kamp yapalı çok uzun zaman mı oldu? Yıllar önce arkadaşlarınızla çadırı sırtlayıp kamp yapmaya gitmiş olabilirsiniz. Yıllar sonra içinizdeki doğa özlemi tekrar mı alevlendi? Belki de sadece tek derdiniz şu yeni moda müzik festivali bahanesiyle evden, işten, okuldan uzaklaşıp yarı kamp yarı eğlenceli vakit geçirmek. Yıllar sonra doğa sevginiz ateşlendi ve çadırı sırtlayıp kamp yapmaya gitmek istediniz fakat çantanıza neler koymanız gerektiğinden emin değilsiniz. Yanınıza almanız gereken 10 önemli kamp malzemesi yazısı kesinlikle işinize yarayacaktır.

Çantanızda Bulunması Gereken 10 Kamp Malzemesi

Uygun Uyku Tulumu

Kamp alanı nerede ve hangi iklimde olursa olsun gecenin bir saati çadırda çok sıcak veya soğuk sebebiyle uyanmak kimseyi mutlu etmeyecektir. Yanınızda mutlaka bulunduğunuz iklim ve hava şartlarına uygun uyku tulumu bulunmalı. Kullandığınız uyku tulumu konfor seviyesini arttırmak için yün içlik veya uzun kollu tshirt giymeniz yararınıza olabilir.

Kafa Lambası

Çadır kampı için kamp malzemesi listenizinin olmazsa olmazı. Hoşunuza giden bir model işe yarayacaktır. Gece kamp çadırı içinde eşya bulmanıza yarar, karanlıkta tuvalet alanına ulaşmanızı sağlar. Gün batımı sonrasında yürüyüşünüz bitmedi ise yolu bulmanızı kolaylaştırır. Emin olun lambasız bir çadır kampı başağrısından başka bir şey sağlamayacaktır.

Fazlasıyla Su

Çantanızda bulunan minik şişeyi dolu tutmak sadece birkaç saatliğine işe yarayacaktır. Çadır kampı sırasında yapacağınız doğa yürüyüşü gibi fiziksel aktiviteler sebebiyle günlük litrelerce su ihtiyacınız olacak. Kamp alanlarında bulunan kaynak veya çeşme suları çoğunlukla içilebilir olmaz. Bu yüzden yanınızda mutlaka yeteri kadar temiz su bulundurun. Tüm ihtimallere karşı su arıtmak için çantanızda klor tableti veya su filtresi bulundurmayı unutmayın.

Böcek Kovucu Sprey

Bana güvenin, böcek kovucu sprey en önemli kamp malzemesi olmasına rağmen en çok unutulandır. Gerektiği zaman uyku tulumu olmadan, çadır bile olmadan kamp yapılabilir fakat yanınızda böcek kovucu sprey yok ise bütün çadır kampı maceranız kabusa dönüşecektir. Özellikle kenelerden korunmak için sprey şart. Çantanızda mutlaka bir şişe böcek kovucu sprey bulunsun. Alacağınız spreyin içindeki DEET maddesinin yüksek olmasına özen gösterin.

Büyük Boy Çöp Torbası

Kamp süresince yaratacağınız çöpleri düzgünce torbaya koymak bir yana çevrede bulunan bir çok börtü böceği de çadır kamp alanından uzakta tutmanızı sağlayacaktır. İnce yapılı, küçük boy plastik torba yerine büyük boy ve dayanıklı çöp torbası kullanmanızı öneririm. Çöpleri poşete koyduktan sonra ağzını sıkıca bağladığınızdan emin olun. Çöp torbanızı çadırın yakınında bulundurmaktan kaçının. Mümkünse bir ağaca asmaya çalışın. Eğer bulunduğunuz bölgede ayı riski varsa aynı şekilde dayanıklı çöp torbalarını yiyeceklerinizi korumak için kullanabilir yerden 3-4 metre yüksek olacak şekilde bir ağaca bağlayabilirsiniz.

Çakı

Küçük fakat kullanışlı. Bir çakı doğa kampı için en çok işe yarayan olmazsa olmaz kamp malzemesi denebilir. Korunma veya avlama amaçlı kullanılabilecek ve gününüzü kurtaracak temel malzemedir. Düşündüğünüzden çok daha fazla işinize yarayacaktır. Ufak çaplı yaralanma mı yaşadınız? Bandaj yaratmak için kumaş kesebilirsiniz. Bir sebepten ötürü aç mı kaldınız? Avlanma amaçlı kullanabilirsiniz. Üşüdünüz mü? Ateş yakmak için odun parçaları toplamanıza yarar. Unutmayın illa ki kocaman bir palaya ihtiyacınız yok. Çok işlevli, hoşunuza giden keskin bir çakı mutlaka yanınızda bulunmalı.

Mat

Kampa malzemesi listenizin başında çadır ve uyku tulumu yer alıyor. Peki ya kamp matı? Zemin ile vücudunuz arasında izolasyon sağlayacak bu malzeme aynı zamanda yağmur sırasında sizin ve tulumunuzun ıslanmasını da engelleyecektir.

Kaliteli bir mat kamp malzemesi listesinin en önemlisi. | Fotoğraf: Clayton Kimmi

Kibrit – Çakmak

İki çubuğu birbirine sürterek ateş yakmak oldukça eskide kaldı. Artık çakmak ve kibritler oldukça kaliteli ve taşınabilir yapılmakta. Ateşiniz olmadan gittiğiniz çadır kampı üşüme ve açlık olarak size geri dönecektir. Kibritlerin su geçirmez bir kutu veya poşet içinde olduğundan emin olun. Kamp malzemesi listenizde mutlaka yedek bir veya iki adet çakmak bulunsun.

Harita

Günümüzde teknoloji oldukça ileri seviyeye ulaştı. Artık cebinde akıllı telefon taşıyan herkesin aynı zamanda bir gps sistemi de mevcut. Doğada ilk kural dijital haritalara kesinlikle güvenilmemeli. Mutlaka çadır kampı kuracağınız bölgeyi, gidiş, dönüş ve herhangi bir olumsuzluk anında yakınlardaki güvenli bölgeleri de kapsayan bir haritayı çantanızda bulundurun.

İlk Yardım Kiti

Doğa yürüyüşlerinde ve çadır kampı sırasında ufak tefek yaralanmalar, böcek ısırmaları, burkulma gibi riskler her zaman mevcuttur. İlk yardım kiti bence en önemli kamp malzemesi. Eczanelerde satılan hazır kitlerden alacağınız gibi kendiniz de ufak bir ilk yardım kiti hazırlayabilirsiniz. Gideceğiniz bölgenin özelliklerine ve kişisel ihtiyaçlarınıza uygun bir ilk yardım kiti mutlaka çantanızda bulunmalı.

İlk yardım kiti acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

İlk yardım kiti acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Ardınızda Bırakın

Kıyafet Dolabınız : Çadır kampı yapmanın bir gerekliliği ise yeterinden fazla eşya kullanmamaktır. Bu yüzden kıyafet dolabınızı ardınızda bırakın. Üstünüzde giydiklerinize ek birer parça yedek eşya fazlasıyla yeterli olacaktır. Kısa süreli çadır kampı için sadece üstünüzde bulunanlar bile yeterli olur. Eve dönünce duş alıp kıyafetleri yıkamanız yeterli olacaktır.

Parfüm & Deodorant : Her türlü hoş kokulu parfüm ve deodorantı evinizde bıraktığınızdan emin olun. Hoş kokular sadece bizlerin değil aynı zamanda bir çok farklı böcek ve haşerenin de dikkatini çekmekte. Kamp alanında güzel kokmak uğruna peşinizden sinirli bir arı sürüsünün sizi kovalaması hoş bir anı oluşturmayacaktır.

Stres ve Kibir : Çadır kampı doğa ile bütünleşmek, ruhu dinlendirmek, eğlenmek ve günlük rutinin dışına çıkmak için yapılan bir aktivitedir. Kamp süresince herşey on numara, yolunda olmayacaktır. Yine de arada sırada oluşabilecek sıkıntılarda bile sakinliğinizi korumaya çalışın. Kamp alanındaki şartlar umduğunuzdan çok uzakta olabilir. Elinizdeki imkanlardan faydalanmaya çalışmak ah vah etmekten daha faydalıdır.

18 YORUM

 1. arkadaşlar gölde denizde lazım olabilir diye olta da götürmek lazım tabi onun takımınıda unutmamak lazım. araçla gidiliyorsa düşünülebilir.

 2. Ben kamp için ne olur ne olmaz bir ucuz bir havalı tabanca almayı düşünüyorum gerekebilir mi yoksa mantıksız mı

  • Herhangi bir silahı taşımaya kesinlikle karşıyım. Bu sebeple benim kamp malzememde havalı da olsa tabancaya yer yok. Şimdiye kadar bir eksikliğini de hissetmedim.
   Tamamen kişisel bir karar olur. Gerekli demek biraz abartı olabilir.

  • tabanca tüfek silah milah taşımayın (eğer ormanda kamp yapacaksanız he yok eşkıyanın hırsızın olduğu köy gibi yerlerin yakınında ise kutu biber gazı taşıyın ülkemizde meşru müdafaa kanunlar çerçevesinde olmadığı için allah korusun adam öldürür yaralarsınız başınıza iş almayın biber gazı candır …)

 3. sürekli kampa gidiyorum eski haritalar yerine dijitaller tercih edilmeli. çok daha güncel ve güvenilir.

  • Dijital haritalar yeterli bataryanız olduğu sürece size hizmet eder. GPS’ler sık ormanlık arazide, derin vadi ve kanyonlarda, kapalı, yağışlı havalarda maalesef çalışmakta zorluk çekmekte, bataryalarını çok hızlı tüketmektedir.
   Dijital haritalar sadece basılı, kağıt haritaların yanında kolaylık olması için kullanılmalı, birinci tercih her daim basılı harita olmalıdır.

   • dijital haritalara, telefonlara ve gps’e sakın güvenip dağa, ormana gitmeyin derim, tecrübeyle sabittir. En iyisi lokal insanlardan güvenilir bilgi alıp, kağıda basılı bir haritayı plastik şeffaf dosya içinde taşımak.

  • Ocak ve tencere seti olmadan da yemek yapılabildiği için listede yer vermedim. Kamp ateşi ve Alüminyum folyo, dal parçasında sucuk ekmek gibi alternatifler de var 🙂
   Ama sen ve ben gibi mideye düşkünler için ocak ve tencere seti şart tabii 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.