Hessen Gezi Rehberi

Hessen, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin güney batısında yer alan bir eyalet. Başkenti Wiesbaden, en kalabalık şehir ise Frankfurt am Main. Eyalet genelde tepeler ve dağlardan oluşuyor.

Eyaletin diğer şehirleri Darmstadt, Kassel ve Offenbach am Main.

 

Hessen Gezi Rehberi – Yolda Kal

Gezilecek Yerler

Uçak bileti satın alarak ulaşabileceğiniz bu harika yerlerde güneyden kuzeye doğru ormanlar bulunuyor. Bu geniş ormanların yanında, ırmaklar ve göller sebebiyle eyalet yılın büyük bölümü yağış alıyor. Ren Nehri yamaçları, bol güneş alan bir bölge olarak üzüm bağları ile meşhur. Ren Nehri dışında Main, Lahn, Weser, Fulda ve Dill nehirleri de eyaletten geçiyor. Göller ise baraj ve yapay göllerden oluşuyor. Avrupa’nın en büyük ve en önemli havalimanlarından biri Frankfurt am Main’de.  Pek çok hava yolu firması bu havalimanını tercih ediyor, bu sebeple ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir yer.

Wiesbaden

Hessen Gezi Rehberi – Yolda Kal
Wiesbaden Pavilyonu | Fotoğraf: Thomas Depenbusch

Eyaletin başkenti olan Wiesbaden, II. Dünya Savaşı’nda ağır bombardıman sonucu neredeyse tamamen yıkılmış. Yenilenme ve yeniden yapılanma ile bugünkü şehir ortaya çıkmış. Modern yapıların yanında yeniden inşa edilen gotik yapılara da sahip olan şehir; bir fuar, otel ve kumarhane şehri. Hatta Dostoyevski’nin ünlü romanı Kumarbaz’da bu şehirden bahsediliyor. Ren Nehri kıyısındaki şehrin kuzeyinde Taunus Ormanları’nda Taunusstein ve Bad Schwalbach, batısında ise Rüdesheim bulunuyor. Üzüm bağları ve şaraplarıyla da ünlü olan şehir, aynı zamanda bir termal merkez.

Bahnhofsplatz Caddesi ile Taunusstraße Caddesi arasındaki bölge şehrin en hareketli bölgesi. Kafeler, restoranlar ve dükkanlar bu çevrede yer alıyor. 1951 yılında tekrar inşa edilen Belediye Binası, 1907 yılındaki aslına uygun olarak inşa edilen Kurhaus, 1610 yılında Rönesans stilinde inşa edilen Eski Belediye Binası, Almanya’nın en eski kumarhnesi olan Casino Wiesbaden, 1200’lü yıllarda yapılan Sonnenberg Hisarı şehirde görülmesi gereken yerler. 1971 yılından beri Sanayi ve Ticaret Odası’nın merkezi olarak kullanılan Erbprinzenpalais, Roma döneminden kalma Heidenmauer ve Roma Kapısı, Hessen Devlet Tiyatrosu, Eyalet Kütüphanesi, Eyalet Parlamentosu, Eyalet Binası şehirdeki diğer önemli mimari yapılar. 1950’li yılların başında dünyanın en büyük guguklu saati unvanını alan Guguklu Saat ise ilgi çekici.

Frankfurt am Main

Anlamı Main üzerindeki Frankfurt olan Frankfurt am Main, Main Nehri kıyısında kurulmuş bir şehir Almanya’nın beşinci büyük şehri. Ortaçağ’dan beri Almanya’nın önemli kent merkezlerinden biri. Merkezi konumuyla Avrupa’nın en önemli ulaşım merkezlerinden. Avrupa’nın en yüksek gökdelenleri burada bulunuyor. Bu gökdelenlerin çoğu bankalara ait.

Alte Oper

Hessen Gezi Rehberi – Yolda Kal
Frankfurt Opera Binası

Kentin sembolleri arasındaki Eski Opera Binası, 1800’lü yıllarda yapılan orijinaline uygun olarak II. Dünya Savaşı sonrasında tekrar inşa edilmiş.

Römerberg Meydanı

Şehrin kalbi durumundaki meydanda belediye binası ve eğlenme – dinlenme mekanları bulunuyor. Meydanda 4 – 5 katlı, sivri çatılı binalar mevcut. Adalet Çeşmesi, bu meydanda görülecek eserlerden biri. Meydan, festivallere ev sahipliği yapan bir alan.

Main Tower

58 katlı bir gökdelenden şehir manzarasını izlemek, fotoğraf çekmek için buraya çıkabilirsiniz.

Hessen Gezi Rehberi – Yolda Kal

St. Bartholomew Katedrali

Frankfurt Dom Katedrali de denilen katedral, 9. yüzyılda inşa edilmiş. 95 metrelik kuleye sahip olan yapı II. Dünya Savaşı’ndan az bir zararla kurtulabilmiş.

Hessen Gezi Rehberi – Yolda Kal

Goethe’nin Evi

Goethe Caddesi’ndeki ev, 16. yüzyıldan kalma bir ev. Goethe burada doğmuş ve yaşamış.

Commerzbank, Eiserneg Steg, Hauptfriedhof ve Mainkai Street diğer görülmesi gereken yerler.

At yetiştiriciliği için önemli bir şehir olan Offenbach am Main, Türk nüfusun da yoğun olduğu Kassel, kimya ve eczalık alanında tanınmış bir şehir olan Darmstadt, eyaletin diğer görülmesi gereken şehirleri. Ayrıca birucak.com internet sitesinden uygun fiyata uçak biletinizi alabilir, yaz bitmeden yeni keşifler yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.