Üsküp Matka Kanyonu

5 aylık Balkan yürüyüşümüzün son durağı olan Makedonya‘nın başkenti Üsküp‘te bizi misafir eden Nikola ve seyahatimizi başından beri izleyerek bize destek olan Sezer ile birlikte günübirlik doğa yürüyüşü yapmak üzere Üsküp Matka Kanyonu‘na gittik. Üsküp şehir merkezinden ulaşımı çok kolay olan Matka Kanyonu   beni kendisine hayran bırakıp adeta büyüledi.

Yürüyüş Patikası | Matka Kanyonu, Üsküp
Yürüyüş Patikası | Matka Kanyonu, Üsküp

Üsküp Matka Kanyonu

Treska nehrinin çevresinde şekillenen Matka Kanyonu Üsküp’ün 15 km güneybatısında yer alır. Jeolojik, jeomorfolojik ve hidrolojik özellikleri yanında barındırdığı canlı çeşitliliği ile oldukça eşsiz doğal yapıya sahiptir. Doğal bir hazine olarak karşımıza çıkan bu doğa harikası, merkezinde Matka Kanyonu bulunsa da, çok iyi korunmuş yapısı ve doğası ile nadir bulunan birçok endemik türe evsahipliği yapmaktadır.
Treska nehrinin uzun jeolojik dönemler boyunca yarattığı dikey erozyon sonucu 1000 metre yüksekliğe sahip yan duvarlar doğanın harika bir çalışması olarak ziyaretçileri büyülemekte.
Matka kanyonunun bulunduğu bölge düşük irtifaya sahip dağlarla çevrilidir. Kuzeybatıda Osoj tepesi, güneydoğu ve doğuda Suva Gora ve Vodno dağı Matka kanyonunu çevrelemektedir.
Mağaralar yoğun olarak kanyonun sağ tarafında bulunan 885 metre irtifaya sahip Visoki Rid (Yüksek Tepe) bölgesinin altında yer almaktadır. Bu bölgede bulunan on adet mağaradan en ünlüleri Vrelo, Krstalno ve Ubava’dır.

Matka kanyonunda, vadinin sol tarafında yüksek kayalık bölgede bulunan, erozyon sonucu oluşmuş doğal köprü oldukça ilginç bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.
Kendine özgü birçok farklı canlıyı barındıran Matka kanyonunda en ilgi çekici canlı çok fazla çeşitliliğe sahip kelebeklerdir. Balkanlarda başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz 84 farklı kelebek türüne evsahipliği yapan kanyon biyoloji meraklılarını kendine çekmekte.
Sahip olduğu canlı çeşitliliği yanında kanyon çevresinde ortaya çıkarılan çok sayıda ortaçağ yerleşimleri, kaleleri yanında çok iyi korunmuş kilise ve manastırlar ile tarih meraklılarını memnun etmekte.

Fotoğraf çekmek için harika bir yer | Matka Kanyonu, Üsküp
Fotoğraf çekmek için harika bir yer | Matka Kanyonu, Üsküp

Ortaya çıkarılan tarihi yapıların birçoğu eşsiz değere sahip. 14. yy.’dan St. Andrea manastırı, 13-14. yy.’dan St. Nikola Şişevski kilisesi ve 14. yy.’dan St. Nedela ile St. Bogorodica kilisesini barındıran ortaçağ kasabası Matka kanyonu çevresinde bulunan tarihi yapıların en önemlileri arasındadır.
Üsküp şehir merkezinden sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan kanyonu ziyaretiniz sırasında baraj gölünü görebilir, gölün kıyısında bulunan restoranda yerel lezzetleri harika manzara eşliğinde keşfedebilir ve oldukça yüksek fakat dar kanyonda unutamayacağınız bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.
Farklı zorluklara sahip rotalarda kaya tırmanışı yapabilir, nehirde kano veya tekne turuna katılabilir veya yürüyüş parkurları boyunca ortaçağdan kalma kilise ve kaleleri keşfedebilirsiniz.

Üsküp merkezine uzaklığı 12 km.
Konumu 41° 57′ 19.54″ Kuzey, 21° 17′ 49.15″ Doğu

Ulaşım: Üsküp şehir merkezinden düzenli aralıklarla belediye otobüsü seferleri mevcut.

1 Yorum

  1. Matka kanyonuna gidiş otogardan 60 no’lu otobüsle rahatça sağlanabilir. Oraya gittikten sonra; ister yürüyüş yaparsınız, isterseniz kano kiralarsınız kanyonu görmek için. Hala tereddütünüz varsa da google’a matka kanyonu yazıp çıkan fotoğraflara bakın. Neyi kaçıracağnız hakkında bir fikriniz olur.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.