Cebelitarık Kayası

Alameda botanik bahçesinin dört bir yanını büyük bir keyif ve sakinlikle gezdikten sonra artık ünlü komutan Tarık’ın dağına çıkmaya karar veriyoruz. Bilinen adıyla Cebelitarık kayası aynı zamanda doğa koruma alanı olarak belirlenmiş. Burada hem doğal hem de tarihi öneme sahip çok sayıda önemli nokta bulunuyor. Kayaya çıkmak biraz zahmetli. Bunun için bir kaç alternatif yol var. Botanik bahçesinin kuzey girişinde bulunan teleferik ile manzaranın tadını çıkararak ve hiç yorulmadan St. Michael mağarasının yakınına kadar çıkabilir ve kayanın üstündeki önemli yerleri yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Ana caddede yürürken karşılaşacağınız çok sayıda taksiden biriyle anlaşarak makul bir ücret karşılığı kayanın önemli noktalarına rehberli tur yapabilirsiniz.

Doğa koruma alanı olarak belirlenmiş bölgeye yabancı plakalı özel araçların girişi yasak. Biz seyahat ettiğimiz her yerde olduğu gibi burada da yürüyerek kayaya çıkmaya ve turizm bürosundan aldığımız haritada gösterilen yerleri sırayla gezmeye karar veriyoruz. Casemates meydanından ana caddeye geçer geçmez sol tarafta yükselen merdivenlerden birer birer çıkmaya başlıyoruz. Merdivenler kayadaki evlerin arasında labirent gibi sağa sola ayrılan dar sokak aralarını birbirine bağlıyor. Bazen yanlış yönde ilerleyip çıkmaz sokaklara denk gelsek de ne yapıp edip Mağribi kalesi yakınında buluyoruz kendimizi. Buradan başlayarak Cebelitarık Kayası üzerinde yer alan önemli noktalara yürüyerek ulaşıyoruz. Aceleniz yoksa araç veya teleferik yerine yürüyerek Cebelitarık kayasına çıkmanızı şiddetle öneririm. Çok güzel ara sokakları keşfetmek, muazzam manzaranın tadını çıkarmak ve hiç olmadık yerde makaklarla karşılaşmak için yürümek en güzel yöntem.

Cebelitarık kayasında yer alan yapılar hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki bağlantılardan alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.