Cebelitarık Alameda Botanik Bahçesi

Casemates meydanından sonra ana caddenin sonuna kadar yürüyoruz. Ana caddenin güney ucunda yer alan Referandum kapısından çıkar çıkmaz hemen sol tarafta yer alan Trafalgar mezarlığını ziyaret ediyoruz. Buradan yaklaşık 300 metre ileride yer alan Alameda Botanik Bahçesi ile karşılaşıyoruz. Giriş ücretinin bulunmadığı Botanik bahçesi görece ufak olsa da tıpkı Cebelitarık’ın kendisi gibi oldukça zengin, birbirinden farklı güzellikte bölümlere sahip. Her bölümü ayrı bir özenle düzenlenmiş olan bu bahçe aynı zamanda La Alameda Gardens olarak da biliniyor. Alameda, İspanyolca konuşulan bölgelerde ağaçlarla gölgelenmiş yürüyüş yolu ya da mesire yeri anlamına gelmektedir. 1816 yılında yarımadada bulunan askerlerin dinlenme ve eğlenme ihtiyacını gidermek için kurulan bahçede çok farklı türlerde subtropik bitki örtüsü bulunmaktadır. Park bünyesinde çok sayıda kültürel etkinliğin ve konserin düzenlendiği açık hava tiyatrosu ve polis veya gümrük görevlileri tarafından ele geçirilmiş, tekrar doğaya salınması mümkün olmayan hayvanların bulunduğu Alameda Vahşi Yaşam Koruma Parkı da yer almaktadır.

Botanik bahçesinde yer alan bitki çeşitliliği beni fazlasıyla etkiledi. Aynı şekilde peyzaj düzenlemeleri muazzam bir güzelliğe sahip. Bahçenin her bir bölümü çok ince detaylara kadar düşünülmüş, gerçek anlamda birer sanat eseri kadar estetik ve çekici güzelliğe sahip. Kapısından içeriye girer girmez insanı bambaşka bir dünyaya götüren bu güzel botanik bahçesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. Bahçenin her yerini dolaştıktan sonra sıra meşhur Cebelitarık Kayası‘na geliyor.

Cebelitarık Alameda Botanik Bahçesi – Yolda Kal Cebelitarık Alameda Botanik Bahçesi – Yolda Kal

Cebelitarık Alameda Botanik Bahçesi – Yolda Kal

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.