Cebelitarık Casemates Meydanı

Marinadan çıkıp Cebelitarık’ın tarihi merkezine doğru yürüyoruz. Yaklaşık 300 metre sonra tarihi şehir kapısından içeriye adım attığımızda bizi Casemates Meydanı karşılıyor. Ana caddenin kuzeyinde yer alan Casemates Meydanı tarihi şehir merkezinde yer alan halka açık en büyük meydandır. Meydanın dört bir yanında bulunan birbirinden güzel kafeler, restoranlar ve dükkanlar sebebiyle aynı zamanda popüler bir buluşma noktasıdır.

1817 yılında yapımı tamamlanan meydan yüzyıllar boyu ticaret ve maalesef sayısız idamın gerçekleştiği bir merkez olsa da günümüzde açık hava konserleri, ulusal gün kutlamaları ve her geçen sene daha da ünlenen Calentita Yemek Festivali gibi eğlenceli etkinliklere evsahipliği yapıyor. Meydanda ilgimizi çeken cam atölyesinde bir ustanın hünerli elleriyle cama nasıl hayat verdiğini izliyor, açık ve güneşli havayı fırsat bilerek, şehri baştan sona gezmeye başlamadan önce atmosferine alışmak, yüzlere aşina olmak ve şehrin ritmini yakalamak için dışarıda bulunan masalardan birisinde lezzetli kahve eşliğinde gelen gideni izliyoruz.

Vergiden Muaf Ana Cadde

Casemates meydanından yürümeye başlayıp doğruca dükkanlarla dolu, şehrin belki de en kalabalık sokaklarına sahip Ana Caddesine ilerliyoruz. Ana cadde 1575 yılında İspanyol hakimiyeti döneminde inşa edilmiştir. Şehrin kuzey – güney yönünde ilerleyen, trafiğe kapalı bu caddesi aynı zamanda alış veriş merkezi konumundadır. Çeşitli elektronik eşyalar, hediyelik eşyalar, kozmetik, alkol, tütün ürünleri, takı, mücevher, oyuncak gibi ürünlerin satıldığı irili ufaklı onlarca dükkan dar sokaklarda birbiri ardına dizilmektedir. Özellikle elektronik, alkol ve tütün ürünleri satan dükkanların fazlalığı hemen dikkatimi çekiyor.

Cebelitarık Casemates Meydanı – Yolda Kal

Cebelitarık’ta duty free alışveriş yapmak için mutlaka havalimanının dış hatlar terminalinde bulunmanıza gerek yok. Bu minik koloni ülkesinde dükkanlar KDV’den muaf satış yapıyor. Özellikle kozmetik, alkol ve mücevher fiyatları oldukça uygun. Bu durum sizi kesinlikle yanıltmasın. Bazı dükkan sahipleri turist bolluğunu fırsata çevirip yüksek fiyatlı satış yapabiliyor. Satın almak istediğiniz ürünün normal fiyatını önceden bilerek bu durumdan kendinizi koruyabilirsiniz. Ana caddede dikkatimi çeken bir diğer konu da kuyumcuların neredeyse hepsinin Yahudi olmasıydı. Bu da aklıma fiyatlarda kesinlikle bir pazarlık payı olduğunu getirdi. Dükkanının önünde müşteri bekleyen bir kuyumcuyla sohbet ettiğimde bunu gülümseyerek ve içten bir tavırla onayladı.

Ana cadde üzerinde görülmesi gereken şehrin önemli yapıları arasında eskiden cami olan ve 1502 yılında Gotik mimariyle yeniden inşa edilen St. Mary Roma Katolik Kilisesi yer alıyor. Katedral meydanındaki Mağribi tarza sahip Anglikan Katedrali (1821) ve caddenin güney ucundaki Vali konağı (1531) da şehrin simgesel yapıları arasındadır.

Cebelitarık Casemates Meydanı – Yolda Kal
Cebelitarık ana caddesi gün boyu hareketli
Cebelitarık Casemates Meydanı – Yolda Kal
Cebelitarık ana cadde üzerinde bulunan en ucuz ve leziz dükkan Mojo

Gündüz saatlerinde dolaşmaya veya alışveriş yapmaya gelenler ile dolu olan Cebelitarık ana caddesi akşam saatlerinde de eğlence sevenler için merkezi bir yerdir. Ocean Village’ta bulunan yeni kumarhane, Casemates Meydanı’ndaki barlar ve restoranlar geç saatlere kadar keyifli vakit geçirmek için ideal yerlerdendir. Canlı müzikten hoşlanıyorsanız, yerlilerin de bir numaralı tercihi olan Rock on the Rock kesinlikle uğramanız gereken yerlerdendir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.