Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar

Avustralyalı yazar Pam Brown “Atlar, insanların kendileri hakkındaki hayallerinin yansımasıdır. Güçleri ve güzellikleriyle, bize sıradan varoluşumuzdan kaçma fırsatı verirler” demiş. Peki, atları bu yüzden mi seviyoruz? Arabalar, uzun yıllar önce atların yerine geçerek birincil ulaşım aracı haline gelmiş olsalar da, atların güzellikleri ve zarafeti insanları büyülemeye devam ediyor. Günümüzde binicilik tutkusu eski çağlardan beri devam eden bir disiplin olarak karşımıza çıkıyor.

Aranızda atlara aşık, binicilik tutkusu olan birileri varsa, muhtemelen hayallerini gerçeğe dönüştürmenin yollarını aramışsınızdır. Sevdiğiniz bu zarif hayvanlara dokunma, görme ve onlarla seyahat etme fırsatına ne dersiniz? Karayipler’den Kuzey Afrika’ya, Avrupa’dan Çin’e kadar atlara hevesli olanlar için binicilik yapabileceğiniz, atların ilginç gösterilerini izleyebileceğiniz birçok alternatif destinasyon mevcut. Bu yazıda onlardan bazılarını derledim.

Arjantin Ovalarında Ustalarıyla Binicilik Yapın

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal
Fotoğraf: Germanramos

Arjantin’in Pampas bölgesi, ülkenin çoğunluğunu kaplayan verimli ovaları ile tanınır. Kovboyların Güney Amerika versiyonu olan Gaucho’lar gerçek bir binicilik ustalarıdır. Ustası oldukları at yarışlarıyla da oldukça ünlüdür. Birçok çiftlik, Buenos Aires’den arabayla bir saatten daha az uzaklıkta. Birçok oyuna ve turistik aktivitelere de ev sahipliği yapan bu çiftliklerde yapacak çok şey var.

Naadam’da Dünyanın En Genç Jokey Yarışlarını İzleyin

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal

At severler için oldukça keyifli bir seyahat deneyimi Moğolistan’daki Naadam Festivali’dir.  Atlar, Cengiz Han zamanından beri Moğolistan’da günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Moğol atları, iş için ve ana ulaşım kaynağı olarak insanlar tarafından kullanılıyor. Ayrıca birkaç ana yol ve şehir merkezinin dışında, toplu taşımanın az olduğu yerlerde binicilik, dolaşmak için mükemmel bir yoldur. Moğolistan’daki atları görmek için en iyi zaman, her yıl yaz aylarında yapılan Naadam Festivali’nin zamanıdır.

Amerika’nın Vahşi Batısında Binicilik

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal
NPS Photo Cookie Ballou

Amerika’nın batı eyaletleri kovboy topraklarıdır. Teksas, Nevada, Arizona ve Wyoming gibi eyaletler her yıl birçok büyük etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Buralarda modern kovboyları ve güzel at ırklarını izleyebilirsiniz.

İtalya’da Ortaçağ Yarışlarını İzleyin

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal
Fotoğraf: Roberto Vicario

Siena’nın Toskana kentinde yılda iki kez on at, meydanda yarışıyor. Adrenalin yüklü olay, yalnızca iki dakika sürüyor. Ortaçağ’dan beri burada geçerli olan Palio kuralları ile buradaki at yarışları geleneksel yarışlardan oldukça farklı. Bu yarışlarda oldukça kirli taktikler dönüyor.

Avusturya’da Lipizzan Atlarının Dansını İzleyin

Dört asırlık bir yetiştirme programı ile yetiştirilen Lipizzan atları, dünyanın dört bir yanından seçilen özel atlardır. Binicilik ve sanatın bir arada gözlemlenebildiği nadir yerlerden. Viyana‘da pratikte dans eden bu atları izlerken büyük keyif alacağınızdan eminim.

Ürdün’de Arap Düşleri

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal

Ürdün’ün Wadi Rum çöl vadisi ülkedeki en büyük vadidir. Bu vadi, eşsiz taş oluşumları, tarih öncesi kaya resimleri ve kamp, doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve binicilik gibi çeşitli geziler sunuyor.  Vadi ayrıca, Lawrence of Arabia filminin de bulunduğu bölgedir.

Ekvador Cotopaxi’ye Gidin

Binicilik Tutkusu Olanlar İçin En Güzel Destinasyonlar – Yolda Kal

Doğal patikalar boyunca ata binerken Cotopaxi’deki nefes kesici doğal manzarayı görmeyi hayal edin. Sunduğu muhteşem güzellikleri keşfederken, dağların ve vadilerin manzarasına dalın.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.