Trinidad Adası Görülecek Yerler

Fransa’dan başlayan yelken yolculuğumun son durağı Trinidad & Tobago ada grubu oldu. Amacım buradan hava yoluyla Venezuela’ya geçip yağmur ormanlarıyla kaplı Orinoco Deltaya ulaşmaktı. Trinidad & Tobago adalarına kadar gelmişken bir süre etrafı tanımadan ayrılmak da olmazdı. Bu düşüncelerle bir kaç hafta  boyunca Trinidad & Tobago adalarında seyahat etme fırsatı yarattım.

Trinidad adası sanayinin yer aldığı, büyük şehirlere sahip bir bölge. Karayiplere göre ilginç sayılabilecek kadar değişik kültürleri bünyesinde barındırıyor. Adanın bir tarafında tüm güzelliğini cömertçe sergileyen bembeyaz kumsallarda papayamı afiyetle yerken içimde karşı konulmaz reggae tınılarına kendimi kaptırıp başka bir yerinde karşılaştığım devasa Hindu tapınakları haritada bulunduğum yer hakkında kafamın karışmasına sebep oldu.

Doğası, Karayiplerde sıra dışı sayılabilecek kültürel yapıları ve kendine özgü lezzetli tadlarıyla Trinidad Adası keyifle seyahat ettiğim bir yer oldu. Adada ulaşım minibüslerle yapılıyor. Adanın geneli güvenli olsa da sanayi bölgelerindeki mahallelerde gece vakti beyaz adamın tek başına dolaşması pek tavsiye edilmiyor. Turistlerin neredeyse tamamı Trinidad adasından feribotla Tobago adasına geçiyor. Ben de buraya kadar gelmişken adayı gezip daha sonra Tobago’ya geçmeye karar verdim. Trinidad adasında en çok sevdiğim yerleri bu yazımda okuyabilirsiniz.

Trinidad Adası – Denizdeki Tapınak

Denizdeki Tapınak, Trinidad Adası
Denizdeki Tapınak, Trinidad Adası

Trinidad adasının batı kıyısında yer alan Waterloo adanın en dikkat çekici yapılarından birine ev sahipliği yapıyor: Denizdeki Tapınak, orjinal adıyla Temple in the Sea. Paria körfezindeki yapay bir adacığa kurulu olan “Denizdeki Tapınak” gerçek bir azim öyküsünü de beraberinde taşır.

Trinidad Adası Görülecek Yerler – Yolda Kal

1940’lı yılların sonunda Waterloo şeker şirketinde çalışan, kendini adamış bir hindu olan Siewdass Saddhu şirket arazisine yapmak istediği tapınak için izin alamayınca bu yapay adacığı ve tapınağı tek başına inşa etmiş. O günden beri adadaki Hinduların dua ettikleri, kutsal bir mekan olan Denizdeki Tapınak’ın çevresindeki bayraklar dikkat çekici. Gün batımında uğramanızı tavsiye ederim.

Denizdeki Tapınak, Temple in the Sea

Hanuman Murti

Hindistan dışındaki en büyük Hanuman Murti.
Hindistan dışındaki en büyük Hanuman Murti.

Trinidad adasının en bilinen dini yapısı Carapichaima bölgesindeki Orange Field yolu üzerinde yer alan, yaklaşık 25 metrelik boyuyla Hindistan dışındaki en büyük Hanuman murti ve pembe ağırlıklı renkleri ile dikkat çeken Dattatreya Mandir. Birbirinden ilginç ve kimine göre ürkütücü heykellere sahip olan bu renkli tapınak Güney Hindistan’a özgü Dravidyan tarzına uygun olarak inşa edilmiş.

hanuman-murti-yoga
Dattatreya Mandir Yoga Merkezi

Hanuman Murti, Trinidad Adası

Bambu Katedrali

Dev bambuları görünce özüme dönmeden edemedim.
Dev bambuları görünce özüme dönmeden edemedim.

Trinidad adasında yer alan tropik yağmur ormanlarında yoğun olarak yetişen bambular ilk gördüğümde beni şaşırtmıştı. Bambuyu sadece Asya’da yetişiyor sanıyordum. Adanın dört bir tarafını kaplayan bambuların en güzellerini Macqueripe’de bulunan Bambu Katedralinde görebilirsiniz. Devasa bambuların arasında yürüdükçe kendinizi bir masalın içinde hissedeceğinize eminim.

Bambu Katedrali

Asfalt Gölü

Zift gölünü bir rehber ile gezmek gerekiyor.
Rehber zift gölündeki tüm oluşumlar hakkında detaylı bilgi veriyor.

“Asfalt gölü mü? dediğinizi duyar gibiyim. Neredeyse Dünyadaki tüm yollar Trinidad adasındaki bu göldeki zift ile yapılıyor desem şaşkınlığımı anlayabilirsiniz. Uzaktan bakınca kocaman bir otoparkı andıran zift gölü şimdiye kadar gördüğüm en ilginç yerlerin başında geliyor.

zift-golu-yesiller

Dünya üzerinde doğal olarak bulunan üç asfalt gölünden birisi olan bu göldeki ziftlerden ilk olarak 1595 yılında Walter Raleigh gemilerinin izolasyonunu yapmak için yararlanmış. 1860 yılında ise buradan zift çıkarılmakta. Göletlerde biriken ve sülfür açısından oldukça zengin suların cilde iyi geldiği ve efsanelerde gençlik suyu olarak anlatıldığı söyleniyor.

Maracas Körfezi

Karayiplerin masmavi denizi ve bembeyaz kumsalına kim hayır diyebilir ki?
Karayiplerin masmavi denizi ve bembeyaz kumsalına kim hayır diyebilir ki?

Port of Spain’den araç ile harika manzaralar eşliğinde 45 dakika süren yolculuğun sonunda adanın en güzel plajına, Maracas Bay’e ulaşabilirsiniz. Geniş, beyaz bir kumsal, mavi-yeşil deniz, dalgaların sesleri ve ardından göğe yükselen dağlar ile Maracas Bay doğa ananın tüm cömertliğini gözler önüne seriyor. Plaj çevresindeki imkanlar da oldukça iyi sayılır. Plajın keyfini çıkarmak da size kalıyor.

Trinidad Adasının Para Birimi

Trinidad Adası’na yolunuz düşerse, günlük alışverişlerinizden, hediyelik eşya alımına kadar her türlü harcamada Trinidad ve Tobago Doları‘nı kullanacaksınız. Döviz büroları ve bankalar, genellikle ABD Doları, Euro ve diğer majör para birimlerini yerel paraya çevirmekte. Ayrıca adada kredi kartı kullanımı da yaygındır; büyük oteller, restoranlar ve mağazalar genellikle uluslararası kredi kartlarını kabul eder.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.