Antigua Adası Gezilecek Yerler

Güney Fransa‘da yer alan Cap D’Agde limanında başlayan teknestop maceramın ilk durağı Cebelitarık olmuştu. Buradan Las Palmas‘a geçip son hazırlıklarımızı tamamladık ve ardından okyanusta yelken açtık. Atlantik okyanusunda yaklaşık 3 hafta süren yelken macerasında gördüğümüz ilk kara parçası Antigua Adası oldu. Okyanusun ortasında patlayan yelkenleri tamir etmek, teknenin dış boya ve cilasını yaptırmak, biraz da dinlenmek için adada bir süre konaklama fırsatı elde ettik.

Antigua adasında demir attığımız İngiliz Limanı
Antigua adasında demir attığımız İngiliz Limanı

Antigua adasında bulunduğumuz süre içinde teknenin kaptanı arkadaşları ile çevre adalarda tatil yapacağını söyleyince biz de fırsatı değerlendirip zaten minicik olan adada yürüyerek seyahat etmeye karar verdik. Minicik derken, gerçekten de minicik bir adadan bahsediyorum. Bir ucundan diğerine sadece 20 km olsa da fiziki yapısı sebebiyle tropik sahillerden yağmur ormanlarına, platolardan dik yamaçlara kadar çok farklı seçenekler sunuyor. Kaptanın dönmesine bir ay vakit var iken bize de yavaş yavaş yürüyerek bu Karayip adasının tadını çıkarmak kaldı.

Antigua Adası Seyahati

Antigua adası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamıyor. Vizesiz olması bir harika fakat buraya ulaşım maalesef sandığınız kadar kolay ve ucuz değil. Çoğunlukla Atlantik okyanusunu geçen yelkenlilerin uğrak noktası olan ada aynı zamanda gemi seyahatlerinin de popüler destinasyonları arasında bulunuyor.

Antigua adası cruise seyahatleri için popüler destinasyonlardan.
Antigua adası cruise seyahatleri için popüler destinasyonlardan.

Antigua adasında 365 adet plaj bulunmaktadır. Eminim size ilginç gelecek fakat adadaki tüm kumsal ve plajlar halka açıktır. Yani özel plaj gibi bir kavram burada yok. Adanın tanıtımlarında bu özellikle vurgulanıyor. En popüler slogan ise “Bir yıl boyunca her gün farklı plaj”. Bu durum beni oldukça şaşırtmıştı. Deniz kıyısında kurulu dev, lüks spa merkezleri, oteller, özel villalar tabii ki var. Fakat bunların içinden geçip denize gitmenizi, kumsalda vakit geçirmenizi ve hatta kumsalda gecelemenizi kimse engelleyemiyor. Türkiye’de plajların nasıl özelleştiğini adanın yerli halkına anlatmaya çalışsam da beni gerçekten anladıklarını pek düşünmüyorum.

Gördüğünüz 6 yıldızlı otelin plajı tamamen halka açık. İnanılmaz değil mi?
Gördüğünüz 6 yıldızlı otelin plajı tamamen halka açık. İnanılmaz değil mi?

Adanın konumu, sakinliği, güvenliğin yüksek olması ve gözlerden uzak koyları bir çok ünlüyü buraya çekmektedir. Eric Clapton‘un kurmuş olduğu rehabilitasyon merkezi “Crossroads” Antigua adasında yer alır. Tatil yapmak için burayı seçen ünlüler arasında Bill Gates, Prens Charles da bulunmaktadır.

Adanın iki yüzü mevcut. Birisi turistik kıyı şeridi. Burada çoğunlukla lüks yatlara veya villalara sahip zengin beyaz adamlar ve çalışan zenciler göze çarpıyor. Fiyatlar dudak uçuklatan cinsten. Burada bulabildiğim en ucuz konaklama Five Islands bölgesinde yer alan Inn La Galleria oldu. İki kişilik odalarda kişi başı 23 € gibi garip bir ücreti pansiyon benzeri bir otele vermek pek akıl karı olmasa da bahsettiğim gibi burası Karayiplerin son derece lüks ve zengin adası.

Inn La Galeria Otelinin manzarası | Five Islands, Antigua
Inn La Galeria Otelinin manzarası | Five Islands, Antigua
Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz plajda hamak-otel | Five Islands Plajı
Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz plajda hamak-otel | Five Islands Plajı

Adanın diğer yüzü ise iç kesimlerde yer alan köy ve kasabalardaki yerel hayat. Buralarda yiyecekler son derece ucuz olsa da kiralık odalar ve ev fiyatları bazı yerlerde deniz kıyısından bile pahalı. Durum böyle olunca biz de yırtılan balon yelkenden yaptığımız hamaklarda konaklayarak bu tropik cenneti yürüyerek keşfe çıktık.

Tropik adada olmanın en güzel yanı hamakta konaklama imkanı bulunması.
Tropik adada olmanın en güzel yanı hamakta konaklama imkanı bulunması.
Tipik Karayip tarzı kasaba evi, Antigua Adası
Tipik Karayip tarzı kasaba evi, Antigua Adası

Adanın yerlileri ile konuştukça anladım ki biz gibi sırtında çanta ile adaya gelip, yürüyerek adanın dört bir yanını keşfe çıkan turiste ilk defa rastlıyorlarmış. Antigua Adası kanunları kamp yapmaya veya plajlarda gecelemeye izin vermiyor. Yine de bununla ilgili çok ciddi kontrollerin olmadığını belirtmek isterim. Turistik bölgelerde bile ada halkı tarafından son derece canayakın karşılandık, karşılaştığımız herkes fazlasıyla yardımcı oldu.

Antigua Adası'nın başkenti St. John's
Antigua Adası’nın başkenti St. John’s

Tarihi Nelson Tersanesi ve İngiliz Limanı

İngiliz limanı yıllar boyunca Rodney, Nelson, Collingwood, Prens William Henry, Hood ve Cochrane gibi ünlü deniz subaylarının uğrak yeri olmuştur. Günümüzde İngiliz Limanı içinde yer alan tersane Trafalgar zaferi sonucunda Amiral Lord Nelson’un adını almıştır. Amiral Nelson 1784 – 1787 yılları arasında İngiliz Limanı’nda görev yapmış.

Tarihi Nelson Tersanesi, Antigua Adası
Tarihi Nelson Tersanesi, Antigua Adası

Tersane restore edilmiş binaları, modern imkanları ile İngiliz Limanı’nın denizcilik mirasını yaşatmaya devam ediyor. Modern, özel yatlar savaş gemilerinin yerini almış olsa da İngiliz Limanı uzun Atlantik geçişleri için önemini ilk günkü kadar korumaya devam ediyor.

İngiliz limanı, Antigua Adası
İngiliz limanı, Antigua Adası
Nelson tersanesinde bulunan müze.
Nelson tersanesinde bulunan müze.

İngiliz Limanı ve Nelson tersanesinde banka, postane, son derece lüks restoranlar (bir tabak makarna için 20 € ödenen), Karayip tarzı açık hava barları, hediyelik eşya dükkanları, müze ve seyahat acentaları gibi bir çok imkanı bünyesinde barındırıyor. Böylesine lüks bir ortamda konaklamak için bulduğumuz en güzel yer limana bakan bir tepedeki tarihi binanın bahçesi oldu. Restorasyonu devam eden binanın bahçesinde bazen çadırda bazende hamakta konakladık. Adanın en güzel manzarasına sahip bu tepede konaklamak bedava.

Adres: All Saints Road, English Harbour, Antigua

Shirley Heights

Surları inşa eden valinin adıyla anılan bölge tarihi limana doğudan bakan tepede konuşlanmıştır.

Shirley heights günbatımını izlemek için adanın en ünlü noktası.
Shirley heights günbatımını izlemek için adanın en ünlü noktası.

Antigua adasının bu en güney ucunda yer alan gözetleme yeri (The Lookout), Shirley Heights askeri bölgesinin bir parçasıdır. Shirley Heights askeri bölgesinde karakol, mühimmat deposu, mutfak, karargah, 40 yataklı hastane, kantin ve bir de mezarlık yer almaktadır. Burası İngiliz limanı ile Atlantik okyanusunun muhteşem manzarasını izlemek için en iyi yerdir.

shirley-heights-band
Her pazar Shirley Heights harika bir açık hava partisine evsahipliği yapıyor.
shirley heights restoran
Shirley Heights’ta bulunan tarihi bina restoran olarak hizmet veriyor. Fiyatlar oldukça yüksek ve kredi kartı geçmiyor.

Her pazar günü adanın dört bir yanından turistler bu muhteşem manzaralı yerde gün batımını izlemeye ve Pazar partisinde eğlenmeye geliyorlar. Antigua’nın en ünlü Steel Band gruplarının Reggae şarkıları eşliğinde mangalda pişen yerel lezzetlere tabii ki rom punch eşlik ediyor.

Barbekü soslu tavuk, pilav, patates salatası ve biraz meyve. Klasik Antigua menüsü.
Barbekü soslu tavuk, pilav, patates salatası ve biraz meyve. Klasik Antigua menüsü.

Shirley Heights konaklama imkanının olmadığı bir yer. Tabii bu durum çevredeki ormanlık alanda çadır kurmamıza engel teşkil etmiyor. Adanın en güzel manzarasına sahip, en popüler noktasında bedava konaklamak kadar keyiflisi yok.

Shirley Height bölgesinde bulunan tarihi binalar restore ediliyor.
Shirley Height bölgesinde bulunan tarihi binalar restore ediliyor.
Shirley Heights'ta ormanlık alanda kurduğumuz kamp
Shirley Heights’ta ormanlık alanda kurduğumuz kamp

Betty’nin Umudu – Betty’s Hope

1674 yılında kurulan şeker çiftliği burada sömürülen köle işçiler adına günümüzde bir nevi anıt olarak korunmaktadır. Betty’s Hope adanın son derece sakin kırsal alanda kireçtaşı ile zengin bölgede yer alır. Betty’s Hope kurucusu Vali Keynell’in 1663 yılında ölümü üzerine çiftlik karısına devredilmiş olsa da 1666 yılında adanın Fransızlar tarafınan işgal edilmesiyle karısı Antigua’yı terk etmiş. Antigua adası tekrar İngilizler tarafından işgal edildiğinde parlamentonun aldığı bir karar ile Fransız işgalinden önceki tüm arsa haklarını feshetmiş (kaçanlar ve devlete sadakatsizlik gösterenler için). Buna rağmen 1674 yılında Betty’s Hope sonradan Barbados adasına yerleşen Codrington ailesine verilmiş.

Betty's hope eskiden kölelerin sömürüldüğü bir çiftlik.
Betty’s hope eskiden kölelerin sömürüldüğü bir çiftlik.

Antigua adası seyahatim sırasında Betty’s Hope restore ediliyordu. Adanın çalışma tarzı ve yapılan işleri görünce bu işin daha uzun zaman alacağını anlamak pek zor değil. Değirmenler orjinaline uygun bir şekilde restore edilmiş. Hatta değirmenlerin içindeki mekanik aksamlar bile orjinaline uygun bir şekilde yerleştirildiğini gördüm. Burada karşılaştığım tur rehberi taksicilerin söylediğine göre sarnıç restore edildikten sonra eski zamanlardaki gibi bitkiler ve mahsüller de eklenecekmiş.

Eskiden pamuk deposu olarak kullanılan bina restore edilerek bir müzeye dönüştürülmüş. Burada çiftliğin tarihi, ilk dönem planları, fotoğrafları ve bir takım eserleri görmek mümkün.

Adres: Pares Village, St. John’s, Antigua

Devil’s Bridge – Şeytan Köprüsü

Antigua Adası’nın kuzeydoğu ucunda yer alan Şeytan Köprüsü, devasa okyanus dalgalarının döverek kireçtaşı kayalığı oyması sonucu oluşan doğal bir köprüdür. Hikayelere göre kölelik zamanında içinde bulundukları durumdan bir çıkış yolu bulamayan Afrika kökenli köleler buraya gelerek intihar ederlermiş. Bu sebeple adına Şeytan Köprüsü deniyor.

Şeytan Köprüsü; fotoğrafta çok belli olmasa da oldukça derin.
Şeytan Köprüsü; fotoğrafta çok belli olmasa da oldukça derin.

104 yaşındaki eski Antigualı vatansever Sammy Smith yaşam hikayesini konu olduğu “To shoot Hard Labour” adlı kitapta Şeytan Köprüsü’nü şöyle anlatıyor;

“Adanın doğu kıyısında ünlü Şeytan Köprüsü yer alır. Çevrede çalışan bir çok köle buraya gelerek kendilerini okyanusa attıkları için buraya Şeytan Köprüsü denilmektedir. Burası kitlesel intiharların yaşandığı bir yerdi. Bu sebeple insanlar şeytanın burada olduğunu söylerler. Köprünün etrafındaki sular her daim sert ve kuvvetli akıntılara sahiptir ve buraya düşen kimsenin canlı çıkması mümkün değildir.”

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=P-0etj3YXvU]

Bu acı dolu hikayeler bir yana fotoğraf çekmek için harika bir yer olan Şeytan Köprüsü insanı gerçekten heyecanlandıran bir yapıya sahip. Okyanusun dev dalgaları her saniye kayalıklara çarparak metrelerce yukarıya fırlıyor. Köprüden geçmeyi başarabilen bir kaç kişi görmeme rağmen çok fazla yaklaşmaya cesaret edemedim.

Half Moon Koyu ve Smiling Harry

Half Moon Koyu kesinlikle adanın en güzel plajına sahip.
Half Moon Koyu kesinlikle adanın en güzel plajına sahip.

Antigua adasının güney doğu kıyısında bulunan Freetown köyüne araçla 5 dakika mesafede bulunan büyüleyici güzellikte plajı ile görülmeye değer bir yerdir. Antigua adasının neredeyse her yerini görmeme rağmen kesinlikle en güzel plajın burası olduğunu söyleyebilirim. İncecik pembe kumu, harika serinletici hafif esintisi ve surf meraklılarını mutlu edecek dalgaları ile eşsiz güzellikte bir koy.

Smiling Harry barında bizi çok güzel misafir etti.
Smiling Harry barında bizi çok güzel misafir etti.

Koyun girişinde bulunan “Smiling Harry“‘nin restoranında yerel lezzetler ile ev yapımı rom punch eşliğinde Harry’nin birbirinden ilginç hikayelerini dinleyebilirsiniz. Harry gerçekten de adanın en ünlü kişisi. Adada herkesin gayet iyi tanıdığı ve saygı duyduğu Harry, lakabına uygun şekilde her daim gülümsemesini koruyor.

Smiling Harry barın bir köşesine bizim için şezlong koydu ve geceyi burada geçirmemize izin verdi.
Smiling Harry barın bir köşesine bizim için şezlong koydu ve geceyi burada geçirmemize izin verdi.

Antigua adasında yürüyerek seyahat ettiğimizi öğrenen Harry, son derece mütevazi restoranının bir köşesine koyduğu şezlonglarda uyumamıza izin verdi. Hatta sabah uyandığımızda bize hazırladığı lezzetli kahvaltı ve yola çıkarken çantamıza iliştirdiği harika rom punch ile adada en keyifli günü yaşamamıza sebep oldu.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.