Yürüyerek Seyahat : En Yavaş Seyahat Şekli

Modern dünyanın hızlı yaşamına bir ara verip gerçekten de yavaş bir şekilde gittiğiniz yeri yürüyerek seyahat ederek keşfetmeye ne dersiniz?
Nereye seyahat edersem edeyim hep yürüyerek seyahat etmeyi, keşfetmeyi savunuyorum. Yürümek, karadaki hemen hemen her canlı için en temel ulaşım aracı değil midir?
Dünya’nın çevresini yürüyerek seyahat etmek bana da pek cazip gelmiyor. Bunu başarabilen tanıştığım, haber aldığım bir kaç çılgın var, rekor kırmaları için şansı onlara bırakıyorum. Yavaş seyahat etmek denildiğinde fikrim belli bir yere ulaştıktan sonra çevreyi yürüyerek seyahat ederek keşfetmekten ibarettir. Şehirde gerçekleştireceğiniz günübirlik yürüyüş de olabilir veya Alp dağlarında yapacağınız bir haftalık doğa yürüyüşü de.

Piva Kanyonu, Karadağ
Piva Kanyonu, Karadağ

Yürüyerek Seyahat : Neden?

Daha çok şey görün!

Tartışmasız ilk sebep daha çok yer, detay görmektir. Birçok kişi bu fikre karşı durarak yürüyerek seyahat etmenin çok yavaş olduğunu ve kısa sürede bulundukları şehrin mutlaka görülmesi gereken 10 turistik noktasını ziyaret edemeyeceklerini söyler durur. Dikkat çekmek istediğim nokta ise görülmesi gereken 10 turistik noktayı görmek zorunda değilsiniz. Gerçekten ilginizi çekecek ve görmek isteyeceğiniz, yürüme mesafesinde birkaç nokta belirleyin ve sokaklarda kaybolmaya hazır olun. Otobüs veya arabayla seyahatin aksine yürüyerek seyahat etmek ana caddelerden ayrılmak demek. Bulunduğunuz bölgedeki günlük hayatı otobüsten izleyemezsiniz. Caddeleri birbirine bağlayan sokaklarda yürümeye başladığınızda işe, okula gidenleri, kafeteryada dinlenenleri, ayaküstü birşeyler atıştıranları, yemek kokularını, parkta oynayan çocukları belki de kavga eden genç çifti gözlemleme şansına sahip olursunuz.
Yerli halkın tercih ettiği restoran ve kafeleri keşfedersiniz, hem bütçenizi düşük tutar hem de harika yerel lezzetler tadabilirsiniz.

Knez Mihailova, Belgrad
Knez Mihailova, Belgrad

Sırbistan seyahatim sırasında Belgrad sokaklarında amaçsızca dolaşırken bir caddenin karşısında pazar kurulduğunu gördüm. Karşıya geçip pazardaki insanların arasına karıştım. Birbirleriyle olan iletişimleri, ilgi gösterdikleri meyve, sebzeleri farketmek bir yana ihtiyacım olan kalın, elyaf montu 10€ gibi komik bir rakama alma şansına sahip oldum. Otobüsle oradan oraya acele ile dolaşıyor olsaydım böylesine keyifli bir deneyimden uzak kalacaktım. Ayrıca ana caddede bulunan dükkanlarda benzer bir montun fiyatı yaklaşık 50-60€ civarındaydı. Hem çok keyifli bir gün geçirdim, farklı kültüre sahip topluluğun içine karışarak gündelik hayata dahil oldum hem de 40€ kar etmiş oldum.

Belgrad kalesi Kalemeydan yürüyerek adım adım keşfetmek için tekrar tekrar gittiğim, gün doğumu ve gün batımı saatlerinde harika fotoğraflar çektiğim bir nokta oldu.
Çıktığınız her yolculukta kitapta yazılanları görmek bir yana mutlaka yerel, günlük hayata karışmak için vaktinizi ayırın. Seyahatlerinizin daha kaliteli ve keyifli geçeceğinden hiç şüphem yok.

Fiziksel Seyahat

Yürüyerek seyahat hem sağlığınızı koruyacak hem de kendinizi zinde hissetmenize sebep olacaktır. Çalışıyorsunuz ve tüm gününüz ofiste sandalyede geçiyor. Belki de öğrencisiniz ve okulda olmadığınız zamanlarda ya tv ya da internet başında saatlerce vakit geçiriyorsunuz. Yürümek için ciddi kondüsyona ihtiyacınız olmayacaktır. Yürüyerek seyahat ederken yorulduğunuz zaman durup dinlenmemek için de bir sebep yok. Eğer gittiğiniz yerde gerçekten de yürümekten bıkarsanız kaldığınız yere dönmek için otobüse binebilirsiniz.
Yürüyerek seyahat ederken keşif kurallarını siz belirlersiniz.

Bosna Hersek | Vişegrad Tüneli
Bosna Hersek | Vişegrad Tüneli

Gittiğim her yeri daha detaylı ve gerçekten yaşayarak keşfetmeme, daha çok heyecan yaşamama olanak sağladığı için için yürüyerek seyahate bayılıyorum. Emin olun uzun saatler süresince yürüyerek adım adım keşfettiğiniz yerin bırakacağı etki ve anılar çok daha derin olacaktır.

Daha az kaybolursunuz

Düşünüyorum da yeni bir yere gittiğimde tüm çevreyi öncelikle yürüyerek keşfetme isteğim kaybolmamı engellemek için başladı. Yeni gittiğim yerlerde toplu taşıma -en kötüsü metrodur- kullandığım zaman yön duygum tamamen kayboluyor. Şehrin neresinden geçip nereye vardığımı algılamakta hep zorluk çekiyorum.
Yürüyerek şehir turu yaptığım sırada elimdeki haritadan yüksek fayda sağlıyorum. Zihnimde şehrin kroki görüntüsü oluşuyor. Otobüsle asla farkına varmadığım tabelalara dikkat edebiliyorum. Çin’de olduğu gibi tamamen alakasız işaretlerle yazılı olsalar bile.

Yürüyerek seyahat tabelalara aşina olmanıza sebep olur.
Yürüyerek seyahat tabelalara aşina olmanıza sebep olur.

Daha güzel fotoğraflar

Iyi fotoğraf iyi zamanlama gerektirir. (ve ışık tabii ki. Gün ışığını kontrol edemeyiz)
Yürüyerek seyahat sırasında çevrenizdeki herşey oldukça yavaş değişir. Gördüğünüz her noktayı farklı açılardan inceleme şansına sahip olursunuz. Sadece otobüs durağı ile müze arasındaki ana sokakta yürüyerek görebileceğinizden çok daha fazla detayı ve güzel kadrajı bir sokak ileride yakalama şansınız hep vardır.
Kaliteli fotoğraflar benzersiz olanlardır. Günlük hayata dair detayları yakalamaya çalışın. Farklı mimaride, renkte evleri yakalayın. Hiç bilmediğiniz bir oyunu oynayan çocukları kaydedin.
Arnavutluk’ta evlerin ne kadar renkli olduğunu görmek bizi çok şaşırtmıştı. Yaklaşık iki ay yürüdüğümüz Arnavutluk sokaklarında gördüğümüz rengarenk evlerin fotoğrafını araçla seyahat etseydik yakalayamazdık.

İlginizi Çekebilir: Fotoğraf Seyahati İpuçları

renkli-ev

EN YAVAŞ SEYAHATİNİZİ PLANLAYIN

Seyahatlerim süresince kimi zaman bulunduğum şehri keşfetmek için kimi zaman da köylerden, kasabalardan geçerek uzun süreli doğa yürüyüşleri yaptım. Her nerede ve ne amaçla yürürseniz yürüyün önceden yapılacak küçük hazırlık vaktinizi daha etkili kullanmanıza ve seyahatten daha çok keyif almanıza sebep olacaktır.

Yürüyerek Şehir Turu

Şehrin karmaşasında oradan oraya sürüklenmek size göre değilse ilk durağınız merkezlerde kolayca bulunan turizm bürosu olmalı. Buradan şehrin detaylı ve güncel haritasını, çevrede görülmesi gereken yerler ve güncel aktiviteler hakkında bilgi alabilirsiniz. Turizm bürosundaki görevliye yürüyerek şehir turu yapmak istediğinizi söylerseniz çoğunlukla kullanılan yürüyüş rotaları hakkında da size bilgi verecektir.

Belgrad Alternatif Tur Grubu
Belgrad Alternatif Tur Grubu

Belirlediğiniz rotaya sıkı sıkıya bağlı kalmayın. Seyahat etmek esnek planlar yapmayı ve biraz da doğaçlamayı barındırır. Yürüyerek geçtiğiniz sokaklarda karşınıza çıkacak binaları fotoğraflamak için duraklama yapabilirsiniz. Düşündüğünüz yere giderken önünden geçtiğiniz bir kiliseyi de ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Benzeri ziyaret ve duraksamalar için de kendinize vakit ayırın.
Kaliteli yürüyüş ayakkabısı giyin. Çok yüksek teknoloji ürünü bir ayakkabıya ihtiyacınız olmayacaktır. (Şubat ayında Everest’e gitmiyorsanız.) Uygun kalite ve ayağınıza uygun bir doğa yürüyüşü ayakkabısı sizi son derece mutlu edecektir. Uzun süreler kullandığım ve oldukça memnun kaldığım Keen ve YDS marka olarak önerim olacaktır.
Yanınızda su, atıştırmalık birşeyler veya yolda satın aldığınız hediyeleri taşımak için de günlük sırtçantanızı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Yürüyerek Belgrad Turu

Köy, Kasaba, Doğa Yürüyüşü

Hazırlıklı olun. Sırbistan’dan Makedonya‘ya kadar 5 ay boyunca harika bir yürüyüş gerçekleştirdim. Eğer yanımda uygun pantolon, yağmurluk, yeterli su, harita ve tabii ki fotoğraf makinem olmasaydı tüm seyahatim bir kabusa dönüşürdü. En kötüsü de yarı yoldan geri dönmek zorunda kalabilirdim.

Cacabeze, Arnavutluk
Cacabeze, Arnavutluk

Emin olabilirsiniz, yeterli hazırlık yapmadan yola çıkan ve yarı yoldan geri dönen çok gezgin var.
Uzun mesafe yürüyüşlerinde yapılan hatalar seyahatinizi bir kabusa çevirebilir. Ön hazırlık yapmak doğa yürüyüşü için neredeyse bir zorunluluktur. Yürümeyi düşündüğünüz rotayı dikkatlice belirleyin. Günlük nereden başlayıp nereye kadar yürüyeceğinize dikkatlice ve gerçekçi karar verin. Başlamak istediğiniz noktaya nasıl ulaşabileceğinizi iyice öğrenin. Başlayacağınız noktaya varınca ve yol boyunca bölgenin yerlileri ile güvenli bir şekilde iletişim kurun. Çoğu zaman bölgede ilgi çekici, daha rahat veya güzel rotaları öğrenmenin en kolay yoludur.

İlginizi Çekebilir: Şehir Dışına Seyahat Etmek İçin 5 Sebep

BAĞCIKLARINIZI BAĞLAYIN VE YOLA ÇIKIN

Yeni bir seyahate başlamamak için duyduğum en büyük mazeret yeterli vakit olmamasıdır. Yavaş, yürüyerek seyahat mutlaka görmeniz gerekli 10 yapıyı görmenizi sağlamaz, uğradığınız müzelerden bilet toplamak ve eve onlarca biletle dönmek için de uygun değildir. Yürüyerek seyahat yolculuk boyunca başınızdan geçenler, deneyimler, karşılaştığınız insanlar, durumlarla ilgilidir. Bir kere deneyin harika bir seyahat olacağından eminim.

2 YORUM

    • Güne, rotaya, motivasyona göre değişebiliyor. En fazla günde 32 km yürüdüm. 20 km’den sonrası beni zorluyor.
      5 ay süren seyahatimde ise günlük ortalama 15 km yürüdüm.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.