Seyahat Boyunca 8 Adımda Cesaret Klavuzu

Seyahat etmenin özgüveni ve cesareti arttırdığı bir gerçek. Fazlasıyla güvenli ve dikkatli yaşamaya dikkat eden biri olarak kabul etmeliyim ki ihtiyacım olan cesareti ve özgüveni seyahat sırasında kazandım. Sıradan hayatınızda yapmayı asla düşünmediğiniz garip kararlar alabiliyorsunuz.
Seyahat boyunca karşılaştığım, okuduğum, başıma gelen olaylardan derlediğim 8 adımda cesaret klavuzu.
Unutmayın seyahat etmek sadece birkaç hafta keyif yapmaktan daha fazlasını içermektedir.

1. TUHAF RİSKLER ALMAK

komodo

Seyahat etmek günlük hayatımızda düşünmediğimiz türden tuhaf riskleri almanıza sebep olur. Genel olarak risk almaktan heyecan duyan biriyseniz bu durum daha ileriye giderek tehlikeli hale gelebilir. Siz de benim gibi daha güvenli yaşamaya özen gösteriyorsanız seyahatleriniz çok daha keyifli geçecektir.
Fırsat bulduğu her zamanı farklı bölgelere seyahat ederek geçiren Fatih KOPARAN geçen hafta twitterdan yolladığı fotoğrafta kocaman bir komodo ejderinin kuyruğuna dokunurken görünüyordu. O an kendisine gayet sıradan ve normal bir hareket gibi göründüğünü fakat akşam otele döndüğünde yaptığına kendisinin bile inanmakta güçlük çektiğini anlatıyordu.
Uzun süre seyahat etmek içinde bulunduğunuz durumu sıradan olarak algılamanıza, daha kolay kabullenmenize ve tuhaf riskler almanıza sebep olur. Seyahat ettikçe cesaretinizin nasıl da arttığına hayret edeceksiniz.

2. YENİ TATLAR KEŞFETMEK

Yerel Tadlar | La Linea, İspanya
Yerel Tadlar | La Linea, İspanya

Seyahat etmek gittiğiniz yerlerde daha önce hiç tatmadığınız yiyecekleri deneme fırsatı yaratacaktır. Hatta çok sevdiğiniz bir yemeğin farklı ülkelerde değişik lezzetle tatma fırsatını bile elde edebilirsiniz.

Seyahati damak tadı ile biraraya getiren löplöpçüler’den Semih DIKEN oldukça beğendiği midyeyi Karadağ’da, Musulje na Buzzaru adıyla yeniden keşfetme şansına sahip oluyor. Bildiğimiz yöntemden daha farklı hazırlanıp pişirildiğini ve seyahatleri arasında en beğendiği lezzet olduğunu belirtiyor.
Göreceksiniz ki Dünya’da çok farklı lezzetler bulunmakta. Denemekten çekinmeyin.

3. YABANCILARLA KONUŞMAK

Yabancılarla Konuşmak
Yabancılarla Konuşmak

Rutin hayatımızın temposunda çoğunlukla tanıdığımız, güven duyduğumuz insanlarla sohbet etmeyi, yarım kalmış bir sohbeti devam ettirmeyi tercih ederiz. Bunu seyahat ederken başarmak ise imkansızdır. Çoğunlukla tanımadığınız kişilerle konuşmak seyahat etmenin doğasında vardır.

Kaldığınız hostelde vakit geçirirken yanınızda beliren bir yabancı veya otobüste yanında oturduğunuz bir amca ile sohbet etmek oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.
Eve döndüğüm zaman farkettim ki uzun süre seyahatin ardından yabancılarla çok daha kolay, ilginç diyaloglar kurmaya başladım. Korkutucu veya çekinmeyi gerektiren bir şey olmadığını düşünüyorum.

4. YABANCI DİLDE İLETİŞİM KURMAK

Okul süresince Ingilizce’den farklı bir yabancı dil öğrenmedim. Ingilizce’nin her yerde geçerli olmadığını şehirden uzakta, kırsal alanlarda seyahat ederken anladım. Büyük şehirlere, merkezi yerlere seyahat ediyorsanız temel Ingilizce bilginiz ile hiç zorluk çekmeden iletişim kurabilirsiniz. Ana yolun biraz dışına çıktığınızda göreceksiniz ki Ingilizce pek işe yaramaz. -Tabii tatil için Ingiltere’ye gitmediyseniz-

Sırbistan’da geçen ilk günlerimi hatırlıyorum da gerçekten de Sırpça konuşmaktan çekiniyordum. Ya hata yaparsam, komik duruma düşersem diye mümkün olduğunca Ingilizce konuşmaya çabalıyordum. Bir süre sonra Ingilizce’nin hiçbir işe yaramadığı bölgelerde seyahat ettikçe bu durum değişti. Birkaç ay içinde kendimi köy bakkalında yarım yamalak Sırpça ile sohbet ederken, espri yaparken buldum.
Belli başlı kelimeleri öğrenmeye başlayarak oldukça hızlı bir şekilde yerel dili konuşmaya başlayabilirsiniz. Yeter ki öğrendiklerinizi kullanmaktan korkmayın.

Okuyun: Yerel Dilde Iletişim

5. YÜKSEK KÖPRÜLER VEYA KARANLIK TÜNELLER

Yüksek Köprüler | Tara Köprüsü, Karadağ
Yüksek Köprüler | Tara Köprüsü, Karadağ

Tanıdığım birçok kişi yüksekte, karanlıkta veya çok sıkışık dar yerlerde bulunmaktan hoşlanmazlar. Dürüst olmak gerekirse ben de yeraltı, mağara gibi yerleri pek sevdiğimi söyleyemem.
Seyahat ederken birbirinden farklı yerleri görme, keşfetme şansınız olur. Dünya’nın en yüksek kilise kulesi, yeraltı sığınakları, mağaralar, köprüler gibi yapılarla karşılaşırsınız. Ve bilirsiniz ki bulunduğunuz yeri bir daha görme şansınız çok düşüktür. Seyahat ederken karşılaşılan bu karışık durum korkunuzu yenmeniz için size cesaret verecektir.
Oldukça uzun süre Asya’da seyahat eden Kemal KAYA normalde rehbersiz girilmemesi gereken bir mağaraya tüm korku ve kaygılarını bir kenara bırakarak nasıl girdiğini, mağarada bulunduğu sürede tünelleri karıştırıp kaybolduğunu, ardından bir şekilde çıkışa kadar vardığını heyecanla anlatmaktadır.
Bu tür kişisel başarıların ardından seyahat kendinize olan güvenin artmasını sağlayacaktır.

6. CESUR İNSANLARLA TANIŞMAK

gego
Jean François | Karadağ

Seyahat ettikçe cesaretimi arttıran en büyük etken kuşkusuz yol boyunca tanıştığım cesur insanların hikayeleri oldu.
Yaşadığınız şehirde karşınıza pek çıkmayacak, fazlasıyla cesur insanla, seyahat ederken hiç ummadığınız yerlerde tanışma fırsatı bulursunuz.
Karadağ’ın dağlık bir bölgesini az kalan suyumuzla aşmaya çalışırken karşılaştığımız bisikletçiyi asla unutamam. 60 küsür yaşında olan Jean François bisiklet kullanmaya birkaç sene önce başladığını anlattı. Uzun bir seyahate çıkmaya hazır hissettiğinde çantasını toplayıp Fransa’dan Türkiye’ye uzanan rotada bisikletle seyahat etmeye başlamış. 6 gün çadırda 1 gün hostelde konaklayarak tek başına seyahat ediyor. Hem de tek kelime Ingilizce veya başka bir dil bilmediği halde.

7. DEĞİŞİMLE BAŞA ÇIKMAK

Cesur olmak sürekli bir değişimle başa çıkmayı gerektirir. Evde oturup günlük rutinde yaşamak çok daha kolaydır. Seyahate çıktığınız zaman günlük rutinin dışına çıkarak yaşamak kişisel bir devrim gerektirecek kadar zorlu olabilir. Özellikle uzun süreli bir seyahate çıktıysanız.
Birbirinden çok farklı ülkelerde çalışarak seyahat eden Designer on the Road sürekli olarak yeni kültüre, dile, vize uygulamasına ve iş ortamına uyum sağlamak durumunda kalmaktadır.
Belli bir süre bu tür zorlukları aştığınızda öz güveniniz artmaya başlar. Seyahat etmek, ileride karşılaşacağınız farklı zorlukları daha kolay aşmanıza sebep olur.

8. CESUR OLMAK

Adım Adım Balkan Turumun İlk Adımları
Adım Adım Balkan Turumun İlk Adımları

Cesaret, seyahat etmenin tartışmasız en çok kabul gören yan etkisidir. Burada yazdıklarım seyahat ederken özgüven ve cesaretinizi arttıracağına inandığım durumları içeriyor. Seyahat ettikçe göreceksiniz ki karşılaştığınız durumlar karşısında alacağınız kararlar cesaret ve özgüveninizi adım adım arttıracaktır. Seyahat ederken karşılaştığınız zorluklarla nasıl başa çıkıldığını bir kere keşfederseniz yapamayacağınız hiçbirşey olmayacaktır.

Seyahat ederken cesaretinizi zorladığınız oldu mu? Hikayenizi öğrenmek isterim.

2 YORUM

  1. Tecrübe etmeden bilinmesi mümkün olmayan bazı duyguların bu şekilde özetlenmesine bayıldım. Yaptığım en uzun(yk. 600km.) otostop seyahatimin dönüşünde öyle öz-güven doluydum ki bunu tarif etmem mümkün değil. İnsanın kendini keşfetmesi için en azından bir kere böyle bir seyahate çıkması kesinlikle gerekli, aslında kendimize bile ne kadar yabancı olduğumuzu görmek dehşet verici. Elinize sağlık.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.