Yabancı Dilde İletişim

Yürüyerek seyahatin en güzel yanı mecburi de olsa kolayca yabancı dil öğrenmek.
Birçok takipçim köy, kasaba yollarında nasıl iletişim kurduğumu sorup duruyor. Iyi düzeyde Ingilizce bilsem de yabancı ülkelerde büyük şehirler dışında Ingilizce pek işe yaramıyor.
Yeni bir ülkeye vardığımız zaman hızlıca yerel dili öğrenmeye çalışıyoruz. Bu konuda en büyük yardımı dilini bilip bilmediğimizi umursamadan ana dilinde bizimle konuşan insanlardan alıyoruz.
Bu sayede her sohbette birkaç yeni kelime öğrenip, öğrendiklerimizi sık sık kullanmaya çalışıyoruz.
Üç aşağı beş yukarı sohbet konusu ve sorular benzerlik gösteriyor.

arnavutluk yerel vatandaş
Yeni bir ülkeye gitmek istiyorsunuz fakat “Nasıl iletişim kurarım? Derdimi nasıl anlatırım?” gibi sorular size dert oluyorsa hiç sıkıntıya girmeyin.
Ilk kural insanlara selam vermekten, merhaba demekten hiç çekinmeyin. Ülke bize yabancı olsa da ülkedeki yabancı biziz. Çoğu zaman insanlar turistlerle direkt iletişim kurmaya çekinirler. Ilk adımı sizden beklerler. Iletişimin anahtarı ‘merhaba’ demektir. Hiçbirşey bilmiyorsanız bile Türkçe konuşmaktan çekinmeyin.
Bu sayede yol boyunca çok güzel arkadaşlıklar kurduk. Çok güzel sohbetler ettik. Birçok bilgi öğrendik ve öğrettik.
Yabancı ülkede yerel insanlarla iletişim kurmanın bir başka güzelliği ise kendinizi yalnız hissetmenizi engellemesi. Bulunduğunuz ülkeye aidiyet duygunuz gelişerek daha çok keyif alır, daha çok şey öğrenirsiniz.
Deneyimler sonucu elimizde bilmemiz gereken temel bir kelime listesi oluştu. Bu sayede yeni bir ülkeye varınca ilk işimiz bu kelimeleri öğrenmek oluyor. Böylece temel düzeyde iletişim kurabiliyoruz.
Temel düzeyde iletişim kurmaya başladıktan sonra zaman içinde konuşulanları anlamak kolay oluyor. Genelde ilk 2-3 hafta içinde kim olduğumuz, nereden gelip nereye gittiğimiz, nerde konakladığımız gibi konularda rahatlıkla konuşmaya başlıyoruz.

Işte sizler için hazırladığım yabancı ülkede hayatta kalmanızı sağlayacak, derdinizi anlatacak, sohbet edip arkadaş edinmenizi sağlayacak bilmeniz gereken kelime listesi.
Evet
Hayır
Anladım
Anlamadım
Merhaba
Nasılsın
Iyiyim
Yürüyorum
Seyahat ediyorum
Güzel
Acıktım
Yemek
Ekmek
Sayılar
Saat
Gün
Ay
Yıl
Seviyorum
Sevmiyorum
Teşekkür ederim
Günaydın
Iyi geceler
Iyi uykular
Yardım
Yol
Bilet
Kaç para

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.