Arnavutluk Kıyıları | İyonya

Arnavutluk kıyıları tüm Avrupa’nın en güzel, bakir sahillerini barındırıyor. Tiran’da geçen uzunca ve sıkıcı günler sonunda kendimizi attık yola, doğru deniz kıyısına. Yürüyerek seyahat etmenin bir dezavantajı rotanın fazla esnek olmaması. Hedef noktamız doğu ise batıya doğru 20km gitmek bize 4 gün kaybettiriyor. Her ülkede bir tatil noktası belirliyor ve bir yada iki hafta çevreyi keşfe çıkıyoruz. Böylece hem bulunduğumuz ülkeyi daha iyi tanıma fırsatı yakalıyor hem de biraz soluk alıp dinlenmiş oluyoruz.

Tatil yapmak gezginlerin de hakkı!
Arnavutluk’ta oyumuzu güney kıyısından yana kullanıyoruz. Rotamız Tiran – Vlore – Orikum – Dhermi şeklinde ilerliyor.

Vlore Merkez Sahil
Vlore, Arnavutluk Kıyıları

VLORE

Vlore oldukça gelişmiş bir şehir. Bizdeki Fethiye’yi andırıyor. Bir şehirde bulunması gereken herşey mevcut. Bütün bunlara rağmen çılgın gece hayatından yoksun ve sakin bir ortama sahip.
Muhtemelen sezon dışı olduğu için geceleri dışarıda pek kimse olmuyor. Tek tük gençler ve yürüyüş yapanlara denk gelmek mümkün.
Beni çok şaşırtan durum sabah 4’te genç, yaşlı, kadın, erkek onlarca insanın plajda yürüyüş ve spor yapması oldu.

Nasıl Gelinir: Tiran’dan yarım saatte bir kalkan minibüsler ile 5€ karşılığı 4 saatte ulaşmak mümkün. Tiran’dan günde bir sefer tren mevcut. Saatini tren istasyonundan öğrenmek en sağlıklısı. Başparmağı ile yolculuk etmeyi sevenler ise Tiran, Durres, Vlore rotasını takip etmeleri fayda sağlar.

Nerede Yenir: Çoğunlukla pizza restoranlar göze çarpıyor olsa da her tür yemeği bulmak mümkün. Pizza seviyorsanız, kısıtlı bütçe ile yolculuk yapıyorsanız önerim Kolonat olacaktır. 700 leke (5 €) karşılığı koca bir pizza yiyebilir, bedava internet kullanabilirsiniz. Hafta içi 23, hafta sonu 24’e kadar açık.

Nerede Kalınır: Sırtçantama sahip çıkarım, açık havayı severim, gelen gideni izlerim diyorsanız şehir merkezindeki parklar güvenli gibi fakat banklar pek rahatsız. Merkezde bulunan plaj geceleri tek tük gencin uğrak alanı.

Merkezden onbeş yirmi dakika yürüyerek ulaşacağınız halk plajı şezlong, cankurtaran kulesi gibi farklı alternatifler sunmakta.
Yok ben hotel isterim rahatımı bozmam diyorsanız elinizi salladığınız her yer otele çarpar. 2 kişilik oda sezon dışı 20, sezon içi 35-40 € civarı.

Orikum
Orikum, Arnavutluk Kıyıları

ORIKUM

Vlore’dan yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Orikum daha çok kasaba havasında. Farklı fast food seçenekleri, market ve dükkanları ile temel ihtiyaçlara cevap veriyor. Nüfusunun azlığı sebebiyle sakinliği takdir edilesi. Merkeze varmadan önce başlayan kıyı şeridi lagun eşliğinde Paşa Limanı’na doğru uzamakta. Denizi oldukça berrak, sakin, ılık ve sığ.

Nasıl Gelinir:Vlore’dan nerdeyse dakika başı kalkan minibüsler mevcut. Otostop sevdalısı gençler Vlore’da plajın önündeki yolda uygun bir yerde parmaklarını kaldırabilir.

Nerede Yenir:Kıyıda bulunan restoranlarda çok lezzetli menüler oldukça uygun fiyatlarla sunulmakta. Seçenekler genelde deniz ürünü ağırlıklı. Kasabanın girişinde bulunan restoranlarda ise sandviç, döner, börek gibi pek ucuz alternatifler mevcut.

Nerede Kalınır:Her kıyı yerleşiminde olduğu gibi burada da otel, pansiyon bulmak mümkün.

Tüm kıyı boyunca çadır kurmak mümkün görünüyor. Sahilin Paşa Limanı denen sonlarına yakın bölümü NATO üssü olduğu unutulmamalı ve fazla yakınında bulunulmamalı.

Sahilin restoranların olduğu bölümünde ise şezlong alternatifi mevcut.

Dhermi

DHERMI

2000 mt’lik dağların çevrelediği yeni keşfedilen bir yer Dhermi. Orikum’a 40km mesafede bulunuyor. Yol önce milli parkta yükselmeye başlıyor ardından kıvrılarak alçalıyor.
Dhermi’ye ulaşmak için ana yoldan aşağıya dik yolu inmek gerekiyor.
Bu bölgenin en büyük avantajı birbirinden ayrı iki uzun plaja sahip olması. Yokuş aşağı direkt inerseniz merkeze ulaşırsınız. Burada birçok market, restoran, bar, club ve otele ulaşmak mümkün. Bu sebeple oldukça popüler, hareketli ve kalabalık bir ortama sahip.
Sakinlik ve doğaya yakın ortam isteyenler ise ana yoldan inerken kamp tabelalarının bulunduğu ayrımdan sağ tarafa dönüp yolu sonuna kadar takip etmeleri gerekiyor. Benim hoşuma giden bu kısım oldukça sakin ve sessiz. Geniş ve uzun plajı henüz saldırıya uğramamış durumda.
Plajın sonuna kadar ilerlerseniz kayalık alanı aşarak yalıtılmış küçük plajlara ulaşabilirsiniz. Buralarda rahatlıkla çadır kurup kamp yapılabilir.
Denizin rengi tek kelimeyle muhteşem açık kristal mavi. Birden derinleşen deniz açık ve koyu mavinin kontrastını barındırıyor.

Nasıl Gelinir:Vlore’dan minibüs ile gelinebileceği gibi otostop ile de ulaşım gayet keyifli ve heyecanlı olabilir.

Nerede Yenir: Sahilin en sonundaki kamp alanı her sabah 500 leke karşılığında açık büfe kahvaltı sunuyor. Aynı zamanda birçok farklı deniz ürünü, salata, makarna gibi ana yemek seçenekleri de mevcut.

Nerede Kalınır:Sahilin en sonuna kadar yürüdüğünüzde belirgin bir ark göreceksiniz. Bunu aştığınız zaman birbirine kayalıklar ile bağlı bağımsız küçük plajlar göreceksiniz. Çekinmeyin kurun çadırı. Dışarda uyumayın birkaç garip böcek ve minik yılan gördük 🙂
Bunun dışında sahil çevresindeki kamp alanlarından da faydalanmak mümkün. Uygun fiyat beklemeyin zira bungalow gecelik 30€ civarı

1 Yorum

  1. Ailemle sessiz sakin sekilde denize girebilecegim bir yer arıyordum. Dhermi sahilinin kayalık bölümlerinin arkadaki küçük sahiller tam bize göre galiba. Birkaç video izledim yazınızı okuduktan sonra. Kayaliklari aşmak çok da zor değil galiba. İki sorum olacak.
    Yaz aylarında bu kayaliklarin arkasinda uzanan mini plajlar da çok kalabalık oluyor mudur?
    Sirbistan, Karadağ gibi ülkelerde de onerebileceginiz sakin plajlar var mıdır?

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.