Kampta Sıcak Kalmak İçin İpuçları

Kamp aktivitesinin tüm eğlencesini bir anda silip süpürecek şeyler nelerdir deseler, sayacağım maddelerin ilk sıralarında “üşümek” yer alırdı. O kadar tatsız, o kadar can sıkıcı bir olaydır ki kampta üşümek! Sabah olsa da kemiklerim ısınsa diye titreyerek geçirdiğim gecelerim oldu. Özellikle sonbahar ve kış kamplarında, eğer yeterince tedarikli değilseniz, sabaha karşı dişlerinizin birbirine vurarak uyanmanız çok olası. Peki, kampta sıcak uyumanın bir yolu yok mu derseniz, var elbette. Hatta sadece bir değil, birkaç yolu var. Özellikle düşük yağ oranına ve hassas bünyelere sahip olanlar, listenin tamamını birkaç kez okusun. Bu önerilerle, kimseye kış ortasında sıcacık bir kamp vadedemem ancak içinizi biraz ısıtabilirim diye umuyorum. Hadi başlayalım.

Üşümemek İçin Çabalayın

İlk kuralımız üşümemek. Bu nasıl bir tavsiye diyorsunuz eminim. Ancak bir kez üşümeye başladığınızda yeniden ısınmanızın çok uzun zaman alabileceğini unutmayın. Hafif bir yağmur üzerinizdekileri nemlendirdiğinde, nasıl olsa kurur demeyin. Ya da ayakkabılarınızın ve çoraplarınızın ıslandığını hissediyorsanız, bir an önce onlardan kurtulun. Kendinizi kuru ve sıcak tutmak, keyifli bir kamp deneyiminin ilk kuralı olsun.

Sıcak Su Şişesi Hazırlayın

Bu öneri yalnız başına ya da arkadaşları ile kamp yapanlar için. Çadırınızı sıcak su dolu bir şişe ile paylaşırsanız, içeride adeta bir soba etkisi yaratabilirsiniz. İçine sıcak su koyduğunuz metal mataranızı bir kaç çorabın içine koyun. Uykuya gitmeden önce tulumun içine koyarak önceden ısıtılmış uyku tulumu konforunu yaşayabilirsiniz.

Tensel Temas Kurun

Bu önerim sevgilisi ile kamp yapan şanslı azınlık için. Uyku tulumu alırken fermuar tiplerinin uyumlu ve zıt tarafta olmasına dikkat ederseniz sıcacık geceler yaşayabilirsiniz. Tulumları fermuarlarından birbirine bağlayarak iki kişilik uyku tulumu yapabilirsiniz. Gece boyu sarmaş dolaş, sevgilinizin kucağında sıcacık uyku garantisi verebilirim.

Kampçı İçten Isınır

Kampta Sıcak Kalmak İçin İpuçları – Yolda Kal
Fotoğraf: Taryn Elliott

Dağcılık ve kamp eğitimlerinde ilk öğrendiğimiz slogan: Kampçı içten ısınır! Kampta sıcak kalmak için bulunduğunuz yerin iklimine, günün saatine, hava durumuna göre sık sık sıcak çay, kahve, çorba içmeyi ihmal etmeyin. Yanınızda matara taşıyorsanız tek seferde bol miktarda çay hazırlayıp gün içinde tüketebilirsiniz.

Lezzetli Kamp Yemekleri

Yanınızda Atıştırmalık Bulundurun

Atıştırmalıklarınızı yanınızdan ayırmayın. Bir küçük şeker ya da çikolata, metabolizmanızı harekete geçirir ve ısınmanıza yardımcı olabilir. Kamp çadırının iç cebine bir kaç atıştırmalık koyarak, üşüdüğünüzü hissettiğinizde kendinize doping yapabilirsiniz. Abartıp koca paketi yemeyin. Çikolata, şeker vs… gibi gıdaları kilitli poşette tutmaya özen gösterin. Sabah üstünüzden karınca kolonisi geçebilir.

Çişinizi Tutmayın, İşeyin

Kampta sıcak kalmak için en önemli kurallardan birisi: Çişini Tutma! Gecenin bir yarısı dolu idrar kesesiyle ve üşüyerek uyandıysanız yapacağınız ilk şey tuvalete koşmak olsun. Çişinizi tuttukça daha çok üşürsünüz. Üşenmeyin, çadırdan çıkın, işeyin ve rahatlayın.

Cep Sobası Kullanın

Kampta Sıcak Kalmak İçin İpuçları – Yolda Kal
Kış Kampı İçin Vazgeçilmez Malzeme – Cep Sobası

Bazı spor mağazalarında satılan cep sobalarına rastlamış olabilirsiniz. Özellikle kış aylarında hayat kurtaran bu minik ve pratik kamp eşyaları, uyku tulumu içerisinde de güvenle kullanılabilir. Poşetinden çıkarıp avucunuzun içerisinde azıcık hareket ettiğinizde ısınan ve uzun bir süre ısısını koruyan cep sobaları, çadırda özellikle ayaklarınızın sıcak kalmasını sağlayabilir.

Uygun Uyku Tulumu Kullanın

Uyku tulumu seçimlerinizde mevsim koşullarına dikkat edin. Havaların çok soğuk olduğu dönemlerde, uygun sıcaklık seviyelerine sahip uyku tulumlarını kullanmanız önemlidir. Tulumunuz düşük ısılara uygun değilse, vücut ısınızı korumakta zorlanabilirsiniz.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Uygun Kamp Matı

Bir yerine birkaç kamp matı kullanabilirsiniz. Yoga matı veya şişme yatak kullanıyorsanız, bir daha bunlarla kamp yapmayın. Şişme yatağın içerisindeki havanın da soğumasıyla vücut ısınızı düşürebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu yatağın hemen altına yerleştireceğiniz ek bir mat ile, yatağınızın yerle temasını azaltabilirsiniz.

Kamp Matı Nedir ve Nasıl Seçilir?

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.