Pratik Kamp Malzemeleri ile Konforlu Kampçılık

Geniş düzlüklerde, dağlık bölgelerde, bir vadinin yamacında veya bir göl kenarında konforlu kamp yapmak her seyahat severin hoşlanacağı bir aktivitedir. Uzun yıllardır kamp yapmayı ben de çok severim. Daha çok sevdiğim bir şey var ise o da Konforlu Kamp Yapmaktır.

Uzun yıllardır yaptığım kamplarda edindiğim deneyimler, yaptığım hatalardan aldığım dersler sadece yabani doğada hayatta kalmamı sağlamadı. Aynı zamanda konforlu kamp yapmamı da sağladı. Pratik kamp malzemeleri bazen zor deneyimlerle bazen de çevredeki kampçılarla öğreniliyor. Ne kadar deneyimli olsam da akıl akıldan üstündür diyerek evde bilgisayar başında otururken pratik kamp ürünlerini ve fikirlerini araştırıyorum. İnanın bana çok basit olmasına karşı ilk etapta akla gelmeyecek oldukça yaratıcı fikirlerle dolu bir çok web sitesi mevcut. Yaratıcı olmasının yanında ekonomik, basit, uygulanabilir ve yaratacağı fayda açısından da dahice düşünülmüş pratik kamp malzemeleri bulmak veya evde yapmak mümkün.

Daha önce yazdığım Kış Kampı İpuçları çok güzel ilgi gördü. Bu sefer de Pratik Kamp Malzemeleri hakkında yaptığım araştırmanın sonuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

Pratik Kamp Malzemeleri

Acil durumlarda ateş yakmak için basit bir metal kutu, karton veya sıkıştırılmış pamuk ve biraz mum kullanabilirsiniz. Kartonu veya pamuğu kutunun içine iyice sıkıştırarak doldurun. Üstüne erimiş mum dökün ve kapağını sıkı sıkı kapalı tutun. Acil durumlarda kolayca ateş yakmanızı sağlayacak pratik kamp malzemesine bu şekilde sahip olabilirsiniz.

Her daim kolayca yanmaya hazır paket | instructables.com
Her daim kolayca yanmaya hazır pratik kamp malzemesi | instructables.com

Basit metal kutuları daha farklı şekillerde kullanmak için Art of Manliness sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Pratik ateş başlatmak için bayanların çoğunlukla makyaj temizlemek için kullandıkları pamuk pedleri kullanabilirsiniz. Basitçe pamuk pedleri erimiş muma daldırın ve hava almayacak şekilde kilitli torbalarda saklayın. 70 adet içeren paketler 4-5 lira civarında satılmakta. 20-30 adet mumlu pamuk ped zor anlarınızda ateş yakmak için yardımcı olacaktır.

Hızlı ateş için pamuk pedler | Pinterest
Hızlı ateş için pamuk pedler | Pinterest

Sivrisinekleri uzak tutmak için kamp ateşi etrafında otururken her 1-2 saatte bir demet adaçayını ateşe atın. Vızıltılı minik dostları uzakta tutacaktır.

Sivrileri uzak tutmak için adaçayı
Sivrileri uzak tutmak için adaçayı

Kamp yaptığınız yerde mangal, ızgara yapma şansınız var ise etleri kuru kuru pişirmeyin. Köz haline gelmiş mangal kömürünün üstüne biraz biberiye koyup etinizin güzel bir tatla pişmesini sağlayabilirsiniz. Her koşulda lezzetli kamp yemekleri hazırlamak mümkün.

Lezzetli kamp yemeği için biberiye
Lezzetli kamp yemeği için biberiye

Ateş yakmak için çıra, çalı, çırpı yoksa veya daha önce benim de başıma çok kez geldiği gibi yağmurlu, herşeyin ıslak olduğu bir yerde ateş yakmaya çalışıyorsanız yanınızda bulunabilecek patates cipsleri son derece yararlıdır. Özellikle Doritos ateş yakmak için son derece iddialı. Bir parça kağıt yakarmış gibi patates cipslerinizi yakarak kolayca kamp ateşi yakabilirsiniz.

Pratik kamp ateşi için doritos
Pratik kamp ateşi için doritos

Kemer ve S kanca ile tencere, tava gibi kamp mutfak malzemelerini ve ayı tehdidi olan bölgelerde de yiyeceklerinizi ağaca kolayca asabilirsiniz. S Kanca yerine yanınızda bulunabilecek karabinayı da kullanabileceğinizi unutmayın.

S Kancalar oldukça kullanışlı
S Kancalar oldukça kullanışlı

Doğranmış kalıp sabun kullanmayı düşündünüz mü? Kampta hijyen için kilit malzeme sabundur. Sabunu tek parça taşımak yerine bunu bıçak veya salatalık doğrayıcı ile keserek zamandan ve çantanızdaki yerden tasarruf edebilirsiniz. Genelde bir parça kesilmiş sabun ile vücudunuzu veya bir kaç eşyanızı temizlemeniz mümkün. Tek parça sabunu sürekli dışarıya çıkarmak zorunda olmadan, kaybetme riskini de azaltmış olursunuz.

Dilimlenmiş sabunlar | asubtlerevelry.com
Dilimlenmiş sabunlar | asubtlerevelry.com

Antibiyotik, krem, diş macunu için pratik paketler hazırlamaya ne dersiniz? Sıradan, geniş pipetleri uygun boyda keserek içine istediğiniz krem ya da macunu koyup ağzını da bir çakmak yardımıyla kilitleyebilirsiniz. Tek kullanımlık bu paketler hem çok az yer kaplar hem de ezilme, yırtılma gibi sorunları en aza indirir.

Tek kullanımlık kremler | briangreen.net
Tek kullanımlık kremler | briangreen.net

Araç arkasında hamak keyfi yapmayı kim istemez ki? Araçla seyahat edenler için tasarlanmış bu ürün gittiğiniz her yerde kolay ve pratik hamak keyfi sunmakta. Geriye sadece rahatlamak ve manzaranın keyfini çıkarmak kalıyor. Daha fazla bilgi BURADA.

Araç arkası hamak | Hammocks.com
Araç arkası hamak | Hammocks.com

Baharatsız kamp yapmak gerçekten de sıkıcı ve moral düşürücü değil mi? Dağcılık ve kamp eğitimleri sırasında konu yemeğe geldiğinde baharat hep ön plana çıkardı. Vücut ısınızı yüksek tutması baharatların kamplarda en büyük faydalarından birisidir. Kampa giderken baharatların nereye konacağı genelde ya unutulur ya da gözden kaçırılır. Baharatlara hakettikleri değeri ve özeni göstermek isterseniz Tic Tac kutuları ile basit baharatlıklar yapabilirsiniz. Kaynak: Skruben

Tic Tac baharat kutuları | skruben.blogspot.ca
Tic Tac baharat kutuları | skruben.blogspot.ca

Pratik çadır ışığı eminim sizin de hoşunuza gidecektir. Bir şişe suyun etrafına sabitleyeceğiniz kafa lambası ile çadırınızda yumuşak bir ışık elde edebilirsiniz.

Bir şişe su ile ortam aydınlatması | Flickr @Zoe-Wylychenko
Bir şişe su ile ortam aydınlatması | Flickr @Zoe-Wylychenko

Eski kahve kutuları  ile tuvalet kağıtlarını koruyabilir ve kamp alanında istediğiniz yere asarak kolay kullanım elde edebilirsiniz. Küçük kahve kutusunun yanında bir kesik açın. Tuvalet kağıdını kutuya yerleştirin ve kapağını kapatın. Kanforlu kamp yapmak işte bu kadar basit.

Konforlu kamp tuvalet kağıdı | fieldandstream.com
Konforlu kamp tuvalet kağıdı | fieldandstream.com

Suya karşı dayanıklı kibritler gerekli olduğu zaman hayatınızı bile kurtarabilir. Kibritleri yarısına kadar erimiş muma batırıp kurumasını bekleyin. Bunları eski fotoğraf filmi kutusu veya benzeri küçük plastik kutularda muhafaza edebilirsiniz. Kutunun iç kısmına bir parça ince zımpara kağıdı yapıştırın. Fosforlu kibrit olarak da bilinen her yerde yanan kibritlerden (Swan Vestas gibi) kullandığınızdan emin olun.

Acil durum kibrit kutusu
Acil durum kibrit kutusu

Daha yumuşak ve konforlu çadır zemini için 10’lu köpük yer matı (Eva Mat) alarak bunları uyku tulumunun altına serebilirsiniz. Kamp yapılacak alana arabayla ulaşım sağlayanlar için bir seçenek olduğu ortada.

Tulum altı eva yer pedleri | alittlecampy.com
Tulum altı eva yer pedleri | alittlecampy.com

Değerli eşyalarınızı güvende tutmak için boş güneş kremi kutusu kullanabilirsiniz. Normal boy bir cep telefonu, biraz para, kart veya anahtar gibi değerli eşyaların bir güneş kremi kutusunda olacağını çoğu kişi akıl etmez.

Güneş kremi zulası
Güneş kremi zulası

Evde kolayca ve ucuza hazırlayabileceğiniz pratik kamp malzemeleri hem konforlu kamp yapmak için yardımcı olacaktır hem de acil durumlarda hayatınızı kurtaracaktır.

10 YORUM

  1. Ellerine sağlık dostum. Yanlız senden bir ricam var. Biz açık kamp alanları arıyoruz istanbulda yada istanbula yakın; bununla birlikte buralara nasıl gidebiliriz? Bize bu tarz konularda yardımcı olur musun?(siteyi tamamen gezmedim )

    • Merhaba;
      Kamp yerleri hakkında yeni bir yazı hazırlıyorum. Kısa bir süre sonra yayına alırım. Bu konuda çok fazla yazmadım, farklı sitelerden yorumlara bakabilirsin. Çok fazla kamp yeri mevcut.

  2. Bu yazdan itibaren kamp olayına girişiyorum. Yazınız çok faydalı, emeğinize sağlık…

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.