Kamp Mutfağı Malzemeleri | Ocak ve Pişirme Seti

Uzun yürüyüşler için konaklama rehberi, ilk yardım seti yazılarından sonra sıra teknik malzemelere geldi. Kamp yaparken yanınızda bulunması gereken 10 malzeme yazımda pişirme seti ve kamp ocağına yer vermemiştim. Bunun sebebi bu malzemeler olmadan da seyahat edilebilmesidir. Yine de konforlu bir seyahat için kamp mutfağını göz ardı etmemek gerekli. Uzun mesafe yürüyüşleri sırasında yiyecekleri kendiniz pişirmek durumundasınız. Yürünen yolların çoğunlukla köy, kasaba yolları olduğu düşünülünce restoran, kafeterya gibi imkanların bulunması pek kolay olmayacaktır. Çoğunlukla kamp yaparak konaklanınca yemek pişirmek için hangi tip kamp ocağı ve pişirme seti kullanmalı sorusuna cevap vermek gerekiyor.

Uzun Yürüyüşlerde Kamp Ocağı

Kamp ocakları gaz,sıvı ve katı yakıtlı olarak temin edilebilir. Sıvı yakıtlı ocak almayı düşünüyorsanız bildiğimiz benzinle çalışan modellere yönelmeniz gittiğiniz her yerde yakıt bulmanıza yardımcı olacaktır. Benzin dışında ispirto ile çalışan, basit yapıda ocaklar da kullanışlı görülebilir. Yine de uzun süreli yürüyüşlerde yeteri kadar ağırlığınız varken bir de sıvı yakıt taşımak pek akıllıca olmayacaktır. Çantada bir litre yakıt yerine bir litre su taşımayı tercih edeceğinizden eminim. Çantada taşınan yakıtın kaza eseri dökülme riski de tüm seyahati rezil edebilir.
Kartuş tipi gaz deposuna sahip olan ocaklar sıvı yakıtlara göre avantajlı görülebilir. Bu tip ocakların gaz kartuşlarını bulmak her yerde mümkün değil. Bir başka zorluk ise bu tip ocakların üretici firmaya göre farklı standartlarda gaz kartuşlarına sahip olmalarıdır. Alacağınız bir markaya uygun kartuşun farklı ülkede bulunmama riski büyüktür.

Benim tercihim Isviçre’de üretilen, benzeri bulunmayan ve etraftan topladığım küçük odun parçaları ile kolayca yemek pişirmemi sağlayan New Fire oldu. En büyük avantajı yapısının basitliği sebebiyle bozulma riskinin bulunmaması. Yakıt olarak çevreden toplanan kuru, yarı kuru odun parçalarını kullanmak çantamda yakıt taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Maliyet olarak diğer ocaklara göre yüksek görünse de kullanım kolaylığı, yakıt maliyetinin bulunmaması, yedek parça gerektirmemesi ve çok uzun yıllar ek masrafsız kullanılabilmesi uzun vadede büyük avantaj sağlıyor.

New Fire Kamp Ocağı | Arnavutluk
New Fire Kamp Ocağı | Arnavutluk

Unutmayın ki uzun yol yürüyüşü boyunca kamp yaptığınız, yapacağınız birçok yerde ocak kullanmanıza gerek bile olmayacak. Yol boyunca güvenli ateş yakmamıza olanak sağlayan pek çok piknik alanı bulunabiliyor.
Yakıt olarak odun ateşi kullanmak birçok yönden avantaj sağlasa da pratikte pişirme setinizin dışını çabucak kapkara yapacaktır. Bu yüzden pişirme setinizi birkaç poşet içinde taşımanız ve zaman zaman metal bulaşık teli ile temizlemeniz gerekecektir.
Seyahatin bir başka kuralı “Her avantajı her zaman elde edemezsiniz.”

Çadır Kampı Pişirme Seti

Pişirme setleri bir veya daha çok kişinin ihtiyacını karşılamak üzere üretilmekteler. Temel olarak tencere, tava olarak kullanılmaya uygun kapak, tutacak ve bardak ile uygun şekilde içiçe geçebilen az yer kaplayan setleri bulmak çok kolaydır.

Piyasada alüminyum, teflon, çelik ve titanyum gibi çok farklı malzemelerden üretilmiş pişirme setlerini bulmak mümkün. Bunların farkı ağırlık, ısıya karşı duyarlık ve yalıtım, yapışmaz özellik ve fiyat olarak karşımıza çıkmakta.
En ucuz fakat malzeme olarak dayanıksız olanı alüminyum pişirme setidir. Çabuk ısınması avantaj olarak karşımıza çıksa da aynı oranda çabuk soğuması kimi kampçılar tarafından dezavantaj olarak kabul edilmekte. Oldukça yumuşak bir malzeme olan alüminyum, çantada taşınan pişirme setinin kısa süre içinde yamulmasına sebep olacaktır.

Alüminyum Pişirme Seti
Alüminyum Pişirme Seti

Çelik pişirme setleri oldukça dayanıklı ve ısıyı koruyan malzemeye sahip olmalarının yanında ağırlıkları ve fiyatlarının yüksek olması sebebiyle pek tercih edilmemektedir.

Teflon pişirme setleri ise çelikten hafif alüminyumdan ağırdır. Yapışmaz özelliği bu malzemeyi kimileri için tercih sebebi yapsa da yüksek fiyatı dezavantaj sağlar. Teflon yüzeye kesinlikle metal malzeme değdirilmemesi gerekmektedir. Bir kez çizilen teflon yüzey sağlık açısından büyük risklere sebep olduğu bilinmekte. Uzun süreli seyahatlerde pek uygun olmayan bu malzemeyi tercih etmemenizi öneriyorum.

Teflon Pişirme Seti
Teflon Pişirme Seti

Son zamanların en popüler aynı zamanda ise en pahalı malzemesi titanyum pişirme seti olarak karşımıza çıkıyor. Çelik kadar güçlü ve alüminyum kadar hafif olan bu malzeme masraftan korkmayan gezginler tarafından tercih edilmekte. Özellikle ultra-hafif seyahat yapmak isteyenler için bütçelerini zorlasa da titanyum pişirme seti tek seçenek olarak karşımıza çıkmakta.

Titanyum Pişirme Seti
Titanyum Pişirme Seti

Uzun seyahatlerim esnasında hangi malzeme olursa olsun pratikte setler arasında büyük farklılıklar olmadığını gözlemledim. Her zaman tercihim ucuz ve hafif olan alüminyum set oldu. Uzun vadede yaşadığım tek sorun ise tencerenin alt kısmının içe göçmesi oldu. Bunun yemeklerin tadına veya pişirme süresine pek etkisi olmadığını düşünürsek kabul edilebilir bir durum olduğunu düşünüyorum.

Kamp Malzemeleri Listesi – 2023

7 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.