Avrupa Hakkında Garip Gerçekler

Komşu kıtamız Avrupa hakkında garip gerçekleri ne kadar biliyoruz? Avrupa sadece Paris, Amsterdam ve Viyana‘dan ibaret, çılgın gece partileri ve pahalı gastronomi restoranlarının bulunduğu bir kıta olmaktan çok ötedir. Avrupa’nın ilginç gerçekleri komşumuz olan kıtayı daha iyi tanımanıza ve gelecekteki seyahatleriniz için de ilginç fikirler edinmenize sebep olacaktır. Sizler için derlediğim  , çoğunlukla seyahatlerde birinci tercih olan Avrupa hakkında en garip 10 gerçek.

İki kıtanın şehri, İstanbul

İki kıtanın şehri İstanbul | Flickr @mileusna
İki kıtanın şehri İstanbul | Flickr @mileusna

Tarih boyunca Asya ve Avrupa kıtasını hem fiziki hem de kültürel açıdan birbirine bağlayan yegane şehirdir İstanbul. Sınırları iki farklı kıtayı kapsayan Dünya üstündeki en büyük şehir olmasının yanında kültürel zenginliği ile de eşsiz şehirlerden birisidir. Kimbilir belki Napolyon haklıydı “Dünya tek bir ülke olsa Istanbul başkenti olurdu.”
Asya’da kahvaltı, Avrupa’da akşam yemeği için İstanbul tek seçenek.

Avrupa’nın en ünlü ve aktif yanardağları

Etna Yanardağı | Flickr @bellamira
Etna Yanardağı | Flickr @bellamira

3350 metre ile Avrupa’nın en büyük aktif yanardağı Etna İtalya’nın güneyinde Sicilya’da bulunmaktadır. Avrupa’nın en yüksek yanardağı bir zamanlar Dünya’nın da en aktif yanardağı ünvanına sahipti. Çok yakın bir geçmişte bir kez daha patlayan Etna’nın aktivitesini takip etmek için Instituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia’nın web sitesini inceleyebilirsiniz. Etna yanardağı hakkında M.Ö. 1500 yılından bu yana aktivite kaydı tutulmakta. Dünya’nın en uzun süre patlama kaydı tutulan yanardağı unvanına da sahip.
Stromboli de Dünya üzerinde bulunan en aktif yanardağlar arasındadır. Sekiz Aeolian adasından biri konumundadır. Uzmanlara göre Avrupa anakarası üzerinde yer alan tek aktif volkan Stromboli’dir.

Vezüv (Vesuvius) yanardağı ise Pompeii ve Herculaneum şehirlerini yok etmesi ile oldukça ünlüdür. Son olarak 1944 yılında patlamıştır.
Vatnajökull (Izlanda) hacimsel olarak Avrupa’nın en büyük buzulu olmakla birlikte buz-tepelerinin altında en az yedi yanardağ barındırmakta.

Dünya’nın en küçük ve en büyük ülkeleri

Vatikan Bahçesi | Flickr @MarcelGermain
Vatikan Bahçesi | Flickr @MarcelGermain

Vatikan Dünya’nın en küçük ve Rusya da Dünya’nın en büyük ülkesi olarak Avrupa anakarasında bulunmaktadır.
Rusya 17,098,242 km2 alana sahipken Vatikan ise sadece 0.44 km2’yi kapsar.

Düğün mezarlığı, Romanya

Sapanta Mezar Taşları | Flickr @Gabi Agu
Sapanta Mezar Taşları | Flickr @Gabi Agu

Düğün ve mezarlık kelimelerini yanyana görmek eminim sizi şaşırtmıştır. Mezarlıklar genel olarak üzüntü dolu yerler olsa da Romanya‘da bir istisna mevcut. Kuzey Romanya’da bulunan UNESCO Dünya mirası olarak ün yapmış Sapanta mezarlığında düğünler düzenlenmekte. Bu anlamda Sapanta mezarlığı kendi türünün tek örneği olarak her yıl birçok turisti kendisine çekmektedir.

Sıradışı mezartaşları da bu bölgeyi özel kılmakta. Meşe ağacından oyulmuş büyük haç şeklindeki mezartaşlarının üstünde ölen kişinin hayatıyla veya nasıl öldüğü ile ilgili komik sözler ve kırmızı, mavi, yeşil, sarı gibi canlı renkler bulunmaktadır. Bu sıradışı mezartaşları 1935 yılında Ioan Stan Patras tarafından hazırlanmaya başlamıştır. Romanyalılar’ın kadim Dacian kültüründe ölüm özgürlük ve ruh ise ölümsüz olarak kabul görmekteydi.
Sapanta mezarlığı ölüme karşı kabul edilen bu olumlu görüşü günümüze kadar korumayı başarmış ve mezarlık fikrini gülümsemeyle biraraya getirebilmiş oldukça özgün bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özgürlük heykelinin yapıldığı yer: Fransa

özgürlük-heykeli-Gwenael-Piaser

ABD’de bulunan ünlü Özgürlük Heykeli’nin Frédéric Bartholdi tarafından dizayn edildiğinden birçok kişi habersizdir. Fransa‘da inşaa edilen neoklasik heykel dostluk hediyesi olarak ABD’ye hediye olarak gönderilmiştir. Özgürlük Heykeli’nin çelik kafesi de Paris’te bulunan Dünyaca ünlü Eyfel kulesinin mühendisi Alexandre Gustave Eiffel tarafından hazırlanmıştır.
305 feet 6 inch yüksekliğe sahip heykelin tacında bulunan 7 ok Dünya üzerinde bulunan 7 kıtayı temsil etmektedir. Dünya genelinde birçok kopyası bulunan Özgürlük Heykeli’nin en ünlü kopyası Fransa’da bulunmaktadır.

Avrupa, Ne anlama geliyor?

Yunan mitolojisinde Avrupa güzeller güzeli Fenikeli prensestir. Kral Agenor’un kızı olan Avrupa’ya Zeus aşık olur ve güvenini kazanmak için muhteşem beyaz bir boğa olarak karşısına çıkar. Prenses boğanın sırtına biner ve hemen Girit’e ulaşır. Burada Zeus kendisini görkemli bir şekilde Avrupa’ya gösterir. Tanrıların kralı ile Avrupa’nın üç çocuğu olur. Sarpedon, Minos ve Rhadamamthys.

Etimolojik olarak Avrupa kelimesi antik Yunanca’dan gelmektedir.

Bir zamanlar çöl olan deniz: Akdeniz

Sadece bir benzetme
Sadece bir benzetme

Son 40 yılda yapılan araştırmalar sonucu elde edilen kesin bulgulara göre Akdeniz tarih boyunca sık sık tamamiyle kurumuştur. Bu olay aynı zamanda Tuzluluk Krizi olarak bilinmekte.

Bu inanması güç keşif KennEth J. Hsu’nun “Akdeniz Bir Zamanlar Çöldü” ( The Mediterranean Was a Desert, Voyage of the Glomar Challenger) kitabında açıklanmıştır.
Rob Butler’a göre Akdeniz’de yaşanan bu Tuzluluk Krizi buzul bölgelerin dışında, görece daha genç jeolojik bölgede gerçekleşmiş oldukça dramatik bir örnektir.

En büyük İmparatorluklar

Tarihteki birçok büyük imparatorluk Avrupa’da kurulmuştur. İngiliz İmparatorluğu kendi döneminde Dünya’nın en büyüğü olarak kabul görmüştür. 36 milyon kilometrekare alana sahip imparatorlukta 480 – 570 milyon kişi yaşamaktaydı. En iyi zamanında “Üzerinde Güneş Batmayan İmparatorluk” olarak anılmaktaydı.

En uzun yer isimleri

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanat | Flickr @Greg Hewgill
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanat | Flickr @Greg Hewgill

Yasal olarak tanınmış en uzun isimleri öğrenmeye hazır mısınız?

Yeni Zelanda’da bulunan bir tepeye verilmiş
Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu adıyla yarışmak oldukça zor olsa da denemeye değer.

Birleşik Krallıklarda bulunan Wales’ta bir köy en uzun tek kelimeden oluşan yer adına sahiptir. 58 harften oluşan köyün adı Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch olarak kayda geçmiştir. Bu köye kısaca Llanfairpwllgwyngyll denilmektedir.

Avrupa’da bulunan diğer sıradışı uzunluktaki isimler:
Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä, Finlandiya’da bulunmaktadır.
Siemieniakowszczyzna Polonya’da ve Newtownmountkennedy ise Irlanda’da yer almaktadır.

Göçler çağı

“Göçler Çağı” Avrupa hakkında halen gizemini koruyan bir olay olarak karşımıza çıkmakta. Tarihte göç çağı olarak bilinen ve birçok kabilenin Avrupa’ya akın ettiği bir dönem bulunmaktadır. Göçlerin ilk dalgası German kabilelerin (Frank, Goth, Sakson, Vandal, Lombard vb)
Orta, Batı, Güney ve Güneydoğu Avrupa’da kendi krallıklarını kurdukları 500’lü yıllarda sona ermiştir.
Bu dönemin ardından Slavların göçleri ile ikinci Göç Periyodu başlar. (500-700 yılları)
Avrupa tarihinde büyük öneme sahip diğer göçler ise Avar ve Bulgarların akınları, Sicilya’nın Müslümanlar tarafından fethedilmesi, Macar ve Viking akınları olarak tarihte yerini almaktadır.

Avrupa sadece bir kıta olmakla kalmayıp tarihi boyunca süregelen farklı kültürlerin etkileri sonucu kültürel zenginliği de barındıran bir coğrafya olarak karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’ya yapılacak seyahatlerde birbirinden farklı kültürel yapı ve bölgeleri de planınıza dahil etmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.