Gözlerden Uzak Büyüleyici Bir Tatil Deneyimi İçin Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs adasının kuzeydoğu kesiminde, masmavi kumsalları, yemyeşil tepeleri, tarih-kültür ve gastronomi alanında pek çok zenginliğe ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs’ı gelin hep birlikte keşfedelim.

Kuzey Kıbrıs’ın, ziyaretçileri için sunacağı pek çok şey var; kumlu plajları, muhteşem dağ bölgesi, tarihi şehirleri, pitoresk dağ köyleri ve antik kalıntıları ile güzel sahil şeridine ev sahipliği yapmaktadır.

Bu kapsamlı yazıda ilk olarak Kuzey Kıbrıs ve Girne’yi sizlere biraz tanıtacağım ve daha sonra yazımız aşağıdaki bölümlerle devam edecek.

  • Girne: Hareketli bir sahil kenti ve turizm merkezi
  • Girne ve çevresinde yapılacak şeyler
  • Kuzey Kıbrıs’ta yürüyüş ve doğa gezintisi
  • Kuzey Kıbrıs’a gelmeden önce bilmeniz gerekenler

Lefkoşa’dan Girne’ye

Kuzey Kıbrıs’ta gezimize ilk olarak Lefkoşa’dan başlıyoruz. Burada bir kaç gün konaklamak isteyenler Lefkoşa otelleri arasından seçim yapabilir. Girne’ye gitmek için, Lefkoşa’nın eski şehir ve Girne Kapısı’nın hemen dışındaki otobüs durağından otobüslere veya minibüslere binerek yola koyulabilirsiniz. Kenti geride bıraktığınızda göreceğiniz sahne oldukça dramatik bir şekilde değişecektir. Dağlar kuzeyde yükselirken, Lefkoşa ovasında seyrek nüfuslu köyleri göreceksiniz. Yemyeşil dağların eteklerine kurulu olan yerleşim yerleri aslında bölgenin eskiden günümüze kadar uzanan geleneksel yaşamı da gözler önüne serecektir.

Girne Dağları’na ilmek ilmek işlenmiş boyalı dev bir beyaz bayrak dikkatinizi çekecektir. Türk ordusu tarafından boyanmış olan bu bayrak Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığına adanarak yapılmıştır. 1974’te Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasındaki şiddetli çatışmaların da bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tarih bilgiler Kuzey Kıbrıs’ı tanımak için öncelikli bilgilerin başında geliyor. Ancak bu demek değildir ki Kuzey Kıbrıs bir savaş bölgesidir. Akdeniz’in bu büyüleyici sahil şeridine ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs seyahat etmek için oldukça güvenli, sıcakkanlı ve misafirperver halkı ile sizleri bekliyor.

Girne’yi Keşfedin!

Gözlerden Uzak Büyüleyici Bir Tatil Deneyimi İçin Kuzey Kıbrıs – Yolda Kal
Girne Limanı | Flickr @U Kersting

Girne’de kalacağınız gün sayısına bağlı olarak mutlaka her gün burada yapabilecek bir şeyler bulabilirsiniz. Şirin, küçük dağ köylerinde gün boyu yürüyüş yapabilir, sıcak kumsallarında güneşlenerek denizin tatlı esintisini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Dahası arkeolojik siteleri gezebilir, doğayla bütünleşebilirsiniz. Girne’de konaklamak için farklı seçenekler bulmak mümkün. Girne otelleri arasında tatil zevkinize ve bütçenize uygun birisi mutlaka vardır.

Girne, Hareketli Bir Sahil Kenti ve Turizm Merkezi

Girne’nin tarihi şehri, Kuzey Kıbrıs’ın en popüler tatil beldesidir. Şehrin kendisi (veya en azından turistik bölgesi) yürüyerek gezilecek kadar küçüktür. Canlı kafe ve restoranların bulunduğu güzel, at nalı şeklindeki eski bir limanı, deniz kenarındaki tarihi kalesi, dar ve Arnavut kaldırımlı sokakları ve eski apartmanları ile ortaçağdan kalma mistik bir görünüme sahiptir.

Liman bölgesi biraz fazla turistik olsa da, Kuzey Kıbrıs’ı keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır ve Kıbrıs adasının daha az bilinen kuzey kesiminde kısa bir tatil için kolay bir varış noktasıdır. Girne’de İngilizce dili yaygın olarak konuşulmaktadır ve tüm hizmetler İngilizce olarak mevcuttur. Türkçe dili ise bildiğiniz üzere burada konuşulan ana dildir. Tabi unutmamakta fayda var ki; Kıbrıslı Türklerin kendine özgü lehçeleri de bulunmaktadır. Ve günlük hayatlarında bu konuşları mutlaka duyabilirsiniz.

Gözlerden Uzak Büyüleyici Bir Tatil Deneyimi İçin Kuzey Kıbrıs – Yolda Kal
Girne Limanı, Kıbrıs

Girne, özellikle İngiliz göçmenlerin bölgede kökleri olduğu için oldukça büyük bir göçmen topluluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehirde yabancı üniversite öğrencileri de önemli bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde birkaç yeni üniversite kuruldu ve büyük miktarda yeni binalar inşa edildi. Bu gelişim de gösteriyor ki Kuzey Kıbrıs’ın her geçen gün geliştiği ve modern bir kent olma yolunda ilerlediğidir. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs bir eğitim ülkesi olarak da dünya üzerinde popüler bir öğrenci göç noktasıdır.

Girne ve Çevresinde Yapılacak Şeyler

Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşıma biraz zor olduğundan, ziyaretçilerin çoğu ya bir araba kiralamayı ya da kalelere ve manastırlara ulaşmak için taksi kiralamayı tercih ediyorlar.

Saint Hilarion Kalesi ve Bellapais Manastırı’na gitmek için bir araba kiralayabilir veya toplu taşıma saatlerini öğrendikten sonra ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Girne Kalesi

Gözlerden Uzak Büyüleyici Bir Tatil Deneyimi İçin Kuzey Kıbrıs – Yolda Kal
Girne Kalesi, Kıbrıs | Wikipedi

Büyük, kare şeklindeki Girne Kalesi, Eski Liman’ın hemen yanında yer almakta ve bin yıldan fazla bir süredir burada bulunmaktadır. Araştırmaya göre, Bizanslılar kaleyi inşa etmeden önce, aynı bölgede eski bir Roma kalesi olması muhtemelmiş. Kale, Girne’yi korumak amacıyla inşa edilmiş. Hükümdarı defalarca değişmiş olsa da, çağlar boyunca saldırıların sayısını ortadan kaldırmayı başarmıştır. Bölgede hüküm süren yönetimlerin değişimi zaman içerinde farklılaştıkça tarzında da farklı formlar ve farklı mimari tarzlar ortaya çıkmıştır. Bu da bugün kaleyi bir cazibe merkezi haline dönüştürmüştür.

Aziz Hilarion Kalesi

Girne’nin dağlık tepelerinde yükselen Aziz Hilarion Kalesi’nin dramatik kalıntıları sizi kendisine çekecektir. Masal çizerlerine ve film yapımcılarına ilham veren bu kale, kısmen sağlam bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Efsanelere göre kale, burada yaşamış ve ölmüş olan Hilarion adlı Kıbrıslı bir keşişin ismini almıştır. Daha sonra bir Bizans Kilisesi, manastır ve kale mezarının üzerinde ve çevresinde inşa edilmiştir.

Kale üç ana bölüme ayrılmıştır. “Zemin katta”, dış duvarlar ve kulelerin içinde, bahçeler, zırhlar ve ahır alanları vardır. Yukarı doğru uzanan yollarla ulaşılan ikinci bölüm, çoğunlukla yaşam alanlarından oluşmakta ve ayrıca bir şapel de bulunmaktadır. Üçüncü bir bölüme ulaşan, bir zamanlar kalın bir Bizans duvarı ile çevrili olan, zirveye doğru oldukça dik adımlarla çıkılabilen yer bulunmaktadır. Burası Girne manzarasını görmek için harika bir yerdir.

Bellapais Manastırı

Gözlerden Uzak Büyüleyici Bir Tatil Deneyimi İçin Kuzey Kıbrıs – Yolda Kal
Bellapais Manastırı

Girne’den günlük geziler için bir diğer popüler yer ise Bellapais Köyü ve Manastırı’dır. Adı “güzel-barış” anlamına gelen manastır gerçekten büyüleyici bir mimariye sahiptir. Bellapais, Girne’nin yaklaşık 5 km dışında, deniz seviyesinin 220 metre üzerinde yer alıyor. Manastır, 12. Yüzyılda Lusignan tarafından kurulmuş, ancak yerleşimin Girne Piskoposluklarına ve 7. İla 8. Yüzyıllarda Arap akınlarından sığındığı bir yer olarak kullandığı söylenmektedir. Gotik tarzdaki ana yapı 1267-1284 yılları arasında inşa edilmiş. Bellapais ayrıca dağlarda uzun yürüyüşler yapmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yürüyüş ve Doğa Gezintisi

Girne’nin Etrafında Günlük Yürüyüşler

Girne’nin yakınlarındaki dağ manzaraları, günlük yürüyüşler için harika yerlere ev sahipliği yapıyor ve daha uzun yürüyüş yolları için harika başlangıç noktalarıdır.

Girne’ye sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Karmi Köyü, günlük yürüyüşler için iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Küçük köy, güzel restore edilmiş evlerden ve dar sokaklardan oluşuyor. Küçük bir kilise, bir restoran ve birkaç gibi birkaç yer var. Yürüyüş parkuru tabelası, kilisenin yanındaki otoparkın bitişiğinde yer alıyor. Karmi Köyü’nün büyüleyici sokaklarında dolaşırken pek çok hikâyeye de tanık olacaksınız.

Dağ Yolları

Girne Dağları’nda çeşitli yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Yürüyüş yolları parkurları çoğunlukla dağ bisikletleri için de uygundur. En güzel manzaraları ve Beş Parmak Dağları’nın yemyeşil tepelerini keşfederken unutulmaz bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz. Yol boyunca karşınıza çıkacak kaleler, manastırlar ve dağ köyleri de bu geziden maksimum keyif almanızı sağlayacaktır.

Kuzey Kıbrıs’a Gelmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Para Birimi: Türk Lirası

Saat Dilimi: EET (UTC +2)

Dil: Resmi dil Türkçe’dir, ancak İngilizce yaygın olarak konuşulmaktadır.

Trafik: Sol şerit

İklim: Kışları serin ve genellikle yağmurlu, İlkbahar ve Sonbahar ayları sıcak ve keyifli, Yaz ayları ise sıcak ve kurak geçiyor. Yılın 300 günü güneşli.

Toplu Taşıma: Büyük şehirlerarasında kapsamlı otobüsler ve küçük kasabalar arasında dolmuş adı verilen mini vanlar kullanılıyor.

Fiyat Seviyesi: Genel olarak Kuzey Kıbrıs, tatilciler ve gezginler için ekonomik bir ülkedir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.