Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku tulumu nasıl yıkanır, bunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin. Daha önceki yazılarda “Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?” ve “Kampta Uyku Tulumu Bakımı” hakkında yazmıştım. Uyku tulumunu seçtiniz, kampta gerekli özeni gösterdiniz ve eve döndünüz. Bundan sonra uyku tulumunu da diğer malzemelerin yanına mı terkediyorsunuz? Umarım böyle bir şey yapmıyorsunuzdur.

Uyku tulumu son derece nazik ve dikkatli bakım gerektiren kamp malzemesidir. Uyku tulumunuzu yanlış bir şekilde yıkamaya kalkarsanız çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde yanlış saklanan uyku tulumları küflenebilir, kabarıklığını ve yalıtım özelliğini kaybedebilir. O kadar para verdikten sonra böyle bir durumla karşılaşmayı kim ister ki?

Keyifli kamp için tulumunuza gereken özeni göstermelisiniz.
Keyifli kamp için tulumunuza gereken özeni göstermelisiniz.

Eve döndükten sonra uyku tulumunu yıkamanız gerekebilir. Geçen gün eve gizlice giren bir sokak kedisi halının üstünde duran uyku tulumuma işedi. Kedi sahipleri çok iyi bilir ki kedi sidiğinin kokusunu çıkarmak son derece güçtür. Tulumu kurtarmak için yıkamak zorunda kaldım. Önce ev hayvanlarının sidik kokusunu kıran bir solüsyonla sonra da bol suyla.

Tulumu yıkamadan önce nette biraz araştırma yaptım. Bir çok forumda açılan başlıkları inceleyince genel olarak göz ardı edilen ve pek de bilinmeyen bir konu olduğunu farkettim.

Uyku tulumu nasıl yıkanır ve saklanır sorularının cevaplarını bu yazıda okuyabilirsiniz.

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır ve Saklanır?

Uyku tulumunuzu her faaliyetten sonra yıkamanıza gerek yoktur. Sadece gerçekten de çok kirlendiyse veya bir ay boyunca zorlu şartlarda kamp yaptıysanız uyku tulumunu yıkamayı düşünebilirsiniz.

Her faaliyette tulum içliği kullanırsanız vücut yağlarını kumaştan uzak tutarsınız. Böylece tulumunuzu yılda bir veya iki kez yıkamanız yeterli olur. İçlikler normal kıyafetler gibi yıkanabilir.

*Düzeltme için Gürkan Genç'e teşekkür ederim.

Temiz ve kuru bir şekilde saklayın

Kirli – nemli bir uyku tulumu bakteri ve küf oluşturarak haşerelere davet çıkarır. Uyku tulumu yıkamak için iki yöntem vardır. Biri diğerine göre daha zahmetli ve zordur.

Uyku tulumunu kuru temizlemeye verebilirsiniz. Bu en kolay seçenek olsa da ben dahil şimdiye kadar karşılaştığım hiç bir kampçı tarafından da tavsiye edilmemektedir. Bunun en önemli sebebi kuru temizlemede kullanılan kimyasallar ve yöntemlerdir. Yine de tulumunuzu kuru temizlemeye verirseniz kullanmadan önce tulumu mutlaka havalandırın. Böylece kullanılan kimyasallara maruz kalmazsınız.

Uyku tulumu nasıl yıkanır
Uyku tulumunun kuru kalması ilk kuraldır.

– Uyku tulumunu evde yıkamak zor fakat daha iyi bir seçimdir. Bu işlem için standart sabun veya temizlik malzemesi KULLANMAYIN! Uyku tulumları için özel üretilmiş temizlik malzemesi kullanmaya özen gösterin. Ülkemizde bu tür ürünleri bulmak neredeyse imkansız. İnternette arama yaptım fakat herhangi bir ürün bulamadım. Bildiğiniz bir ürün var ise yorum bırakarak haber vermenizi rica ediyorum.

Uyku tulumunu yıkamaya başlamadan önce kullandığınız temizlik malzemesinin ve uyku tulumunuzun kullanım bilgilerini mutlaka gözden geçirin. Tulumunuzu elde veya makinede yıkayabilirsiniz. Bununla ilgili üretici firmalar web sitelerinde de gerekli bilgiyi verirler.

Bu yazıda bahsedilen yıkama yöntemleri genel bilgi amaçlıdır. Uyku tulumunuzun malzemesi, üretim şekli vs… sebebiyle yıkama yöntemleri farklılık gösterebilir. En uygun yöntem için öncelikle uyku tulumunuzun üreticisinden bilgi alın.

Elde Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku tulumunuzu yıkamaya geçmeden önce yırtılmalara karşı çok nazik olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu yüzden ani hareketlerden kaçının. Çevrede tulumun takılıp yırtılacağı yerleri önceden belirleyin ve önleminizi alın. Haydi şimdi elde uyku tulumu nasıl yıkanır ona bakalım.

1. Tulumu küvete yatırın. Küveti suyla doldurun. Suyun ılık olmasında bir sakınca yok fakat sıcak olmamasına özen gösterin. Her seferinde bir uyku tulumu yıkayın. Birden fazlasını yıkamaya çalışmak hem zahmetli hem de gereksiz yere yorucu olacaktır.

Tulumu küvete koyun ve iyice suya bastırın.
Tulumu küvete koyun ve iyice suya bastırın.

2. Tulumu suya bastırın. Yeni model tulumların dış kumaşları suya karşı son derece dayanıklıdır. Bu yüzden tulumun içine su girmez ve hava balonları oluşur. İster çıplak ayakla tulumun üstüne çıkabilirsiniz isterseni de ellerinizle tulumu suyun içine doğru bastırabilirsiniz. Tulumun içinde hapsolmuş havanın çıktığından emin olun.

3. Dikkatlice yıkayın. Elinizle tulumu hırpalamadan yıkayın. Tulumu dikkatlice çevirebilir, suya bastırabilirsiniz. Ciddi anlamda kirlenmiş yerlerini temizlemek için bir mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Uyku tulumunu elde dikkatlice yıkayın.
Uyku tulumunu elde dikkatlice yıkayın.

4. Durulayın. Küvetin deliğini açın ve bol suyla tulumu durulayın. Kullandığınız temizlik malzemesinin tamamen akıp gittiğinden emin olun. Bu işlemi bir kaç kez tekrarlamakta fayda var. Solüsyon kalıntıları tulumun su geçirmezliğini ve yalıtımını olumsuz yönde etkileyebilir.

5. Tulumu kurumaya alın. Küvette sırılsıklam olmuş tulumu bir ucundan tutup kaldırmaya çalışmayın. Tulumlar bu derece çok ıslandığında ağırlıkları fazlasıyla artar. Dikkat etmeden tulumu kaldırmaya çalışırsanız dikişlerine, kumaşına zarar verebilirsiniz.

Küvetin içindeki tulumu ayak ucundan başlayarak dikkatli bir şekilde rulo yapın. Bu arada tuluma biraz baskı uygulayarak emdiği fazla suyu dışarı atmasını sağlayın. Tüm tulum kocaman bir rulo halini aldıktan sonra kucaklayarak kaldırın ve kurumaya alın.

Makinede Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Kampçılar arasında bitmek bilmeyen bir başka tartışma daha. Makinede uyku tulumu nasıl yıkanır? Çok zorunlu haller dışında elde yıkamayı tercih ediyorum. Yeni tip makinelerde hassas yıkama programları mevcut. Eğer kaz tüyü yerine sentetik tulumunuz varsa makinede yıkamayı tercih edebilirsiniz. Artık bir çok kaliteli üretici kaz tüyü tulumları da makinede yıkanabilecek şekilde üretmeye başladı. En iyi yöntem için tulumunuzun üreticisinden bilgi almanız gerekir.

1. Doğru çamaşır makinesini seçin. Kullandığınız çamaşır makinesinin tipi tulumunuzu korumak için ciddi farklar yaratır. Çamaşırhanelerde bulunan makineler daha geniş olduğu için daha avantajlıdır. Önden yüklemeli, merdanesiz çamaşır makinesi kullanmalısınız. Üstten yüklemeli – merdaneli makinelerden kesinlikle UZAK DURUN!

Geniş çamaşır makineleri uyku tulumları için daha avantajlıdır.
Geniş çamaşır makineleri uyku tulumları için daha avantajlıdır.

2. Düşük sıcaklıkta yıkayın. Mümkün mertebe düşük sıcaklıkta tulumunuzu yıkayın. Uyku tulumunun dış kumaşları sıcak suya karşı hassastır. Genelde 40 derece ve altı tavsiye edilse de risk almadan 30 derece veya altında yıkama yapın.

Tulumu yıkarken tenis topları kullanmalısınız.
Tulumu yıkarken tenis topları kullanmalısınız.

3. Durulama yapın. Mümkün olan en yavaş hızda durulama – kurutma yapın. Tulumun nasıl durulanacağı ile ilgili üreticiden bilgi alın. Kaz tüyü tulumunuz varsa kurutma esnasında makinenin içine bir kaç temiz tenis topu koyun. Tenis topları tulumun içindeki tüylerin öbekleşmesini ve kabarıklığını kaybetmesini engelleyecektir.

Uyku Tulumunu Kurutma

Elde ve makinede uyku tulumu nasıl yıkanır öğrendiğimize göre kurutmaya geçebiliriz. Yıkanmış uyku tulumunu kurutmanın da bir kaç yolu mevcut. Bunlardan bazısı hızlı fakat riskli iken diğeri yavaş fakat riski düşüktür. Elinizdeki imkanlara ve kullandığınız tuluma en uygun kurutma yöntemini seçmelisiniz.

1. Çamaşırlıkta kurutma yavaş fakat riski düşük bir yöntemdir. Elde yıkanan tulumlar için en ideal kurutma yöntemidir. Yıkadığınız tulumu dikkatlice rulo haline getirin, fazla suyu atmasını sağlayın. Ardından uygun bir çamaşırlığa sererek kurutun. Hava akımının bol olduğu bir yerde, mümkünse güneş alan bir balkonda kurutmanız daha kolay olacaktır. Çevrede çok fazla kuş yaşıyorsa evin içinde de kurutma yapabilirsiniz.

Tulumu basit bir askıda rahatlıkla kurutabilirsiniz.
Tulumu basit bir askıda rahatlıkla kurutabilirsiniz.

Tulumu çamaşırlığa sererken takılması muhtemel yerlere dikkat edin. Yıkanmış bir tulumu yırtmak istemezsiniz öyle değil mi?

2. Kurutucu kullanın. Bir çok uyku tulumunu kurutucuya atabilirsiniz. Yine de tulumunuzu kurutucuya koymadan önce kullanım klavuzunu dikkatlice inceleyin.

– Kurutucunun ayarını en düşüğe alın. Yüksek sıcaklıklar tulumun kumaşına ciddi zararlar verebilir!

Kurutucu kullanmak mümkün olsa da çok büyük dikkat gerektirir.
Kurutucu kullanmak mümkün olsa da çok büyük dikkat gerektirir.

– Tulumun ıslak – sırılsıklam olmadığından emin olun. Gerekirse önceden bir süre çamaşırlıkta suyunu süzdürün.

– Kurutucu kullanırken belirli aralıklarla tulumu kontrol edin. Kurur kurumaz makineden çıkarın. Kurutucuya koyacağınız bir kaç tenis topu tulumun sönmesini engelleyecektir.

Uyku Tulumunu Saklamak

Uyku tulumunu bir sonraki kamp etkinliğine kadar saklamak için kaldırmadan önce kesinlikle kupkuru olduğundan emin olmalısınız. Dış kumaşı kuru olsa da yıkandıktan sonra dolgu malzemesi halen nemli olabilir. Nemli tulumu saklamak için kesinlikle bir yere kaldırmayın.

Büyük saklama çantası kullanın veya tulumunuzu asın.

Konu uyku tulumunu uzun süre saklamaya gelince kabul edilen iki ana fikir vardır. Genelde evinizin imkanlarına göre bunlardan birini seçebilirsiniz. Hangi saklama yöntemini seçerseniz seçin birkaç haftada bir, 10-15 dakika, tulumunuzu güneşe çıkarmayı ihmal etmeyin.

tulum-aski1. Tulumunuzu asarak saklayabilirsiniz. Yeriniz elverişli ise (evde evcil hayvanınız da yoksa) tulumunuzu asarak saklayabilirsiniz. Böylece dolgu malzemesi ezilmekten kurtulur. Tulumu dolap içine asmak yerine dışarda, hava alabileceği bir yere asmak daha iyi olacaktır. Bunun için kapı üstlerine takılan askılardan yararlanabilirsiniz.

Tulumu asacak yeriniz veya imkanınız yoksa yatağın altında sererek saklayabilirsiniz. Her iki şekilde de amaç tulumun hava alan ve kabarık durmasına izin veren bir yerde bulunmasını sağlamak. Aynı zamanda kötü havaya veya kire maruz bırakmamak.

2. Uyku tulumunu büyük, bez torbada saklayın. Tulumu asacak veya serecek yeriniz yoksa üzülmeyin. Sizin için de uygun bir çözüm var. Amaç tulumunuzu taşıma çantasındaki sıkışıklıktan kurtarmak, rahat nefes aldırmaktır. Böylece dolgu malzemesinin uzun süre sıkışarak yalıtım özelliğini yitirmesinin önüne geçebilirsiniz. Artık üreticiler uyku tulumunun yanında saklama çantasını da birlikte veriyorlar. Eski bir tulumunuz varsa, saklama çantası yoksa bile bunu temin etmek oldukça kolay. Bir çok outdoor – kamp dükkanında satılmaktadır. Saklama çantası bulamazsanız bile mümkün mertebe geniş ve temiz bir yastık kılıfı da kullanabilirsiniz.

Kaliteli üreticiler tulumun yanında saklama çantasını da veriyor.
Kaliteli üreticiler tulumun yanında saklama çantasını da veriyor.

7 YORUM

 1. Merhaba. Yastık kılıfında saklamak bana çok mantıklı geldi. Taşırken de öyle taşınabilir mi? Yani sıkışık konan torbası yerine daha yayılmış şekilde poşet veya yastık kılıfında çantaya yerleştirmek top gibi taşımaktan az yer kaplayacaksa neden olmasın değil mi? Sizce sakıncası olur mu?

  • Merhaba;
   Bir zararı olmaz fakat çantada taşırken uyku tulumunu mümkün olduğunca sıkıştırmaya çalışmak gerekiyor. Tulumun kendi çantasını kullanmak sıkıştırmak için en iyisi olur. Böylece daha az yer kaplar. Gezi sırasında tulumu sıkıştırmanın bir zararı da olmaz.

 2. Nikwax Tech Down Wash Direct Kaz Tüyü Temizleyici
  ürünü kullanabilirsiniz .internette 30 tl den satılıyor.ayrıca yıkamadan sonra su geçirmezlik özelliği kazandıran ürünleri de var NİKWAX ın.

 3. Merhaba

  Yeni aldığım kaz tüyü uyku tulumunun dikiş yerlerinden ince ince tüyler çıkıyor bu normal midir? Eğer değilse ne yapmam gerekir

  • Merhaba;
   Kaz tüyü malzemeler zaman zaman az miktarda tüy atar. Bu gayet normaldir. Eğer büyük parçaların çıktığını görüyorsanız bunlar tamamen çıkmadan dikkatlice geri tıkılabilir. Çok ufak tüy parçaları ise zamanla dışarı çıkacaktır.
   Eğer çok fazla tüy atıyorsa dikiş yerlerini kontrol etmenizi öneririm.

 4. Merhaba başka bir kişinin uyku tulumunu kullanmak doğru mu yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  • Eğer tanıdığınız ve sağlık sorunu olmadığını bildiğiniz birisi ise sorun olacağını sanmam.
   Hiç tanımadığınız birinin tulumunu kullanmanız gerekirse durum değişebilir. Ben bu tür konularda çok titiz olmuyorum. En azından tulumu kullanmadan önce ters yüz edip bir kaç gün, bir kaç saat boyunca güneşte tutmak etkili bir önlem olabilir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.