Kampta Uyku Tulumu Bakımı Nasıl Yapılır?

Kamp yapmak için seçtiğiniz uyku tulumu sizi vezir de eder rezil de. Keyifli ve konforlu bir uyku için sizi sıcak tutan, yalıtımı güzel, güzelce kabarmış ve iyi bakılmış bir uyku tulumuna sahip olmanız şarttır. Buna karşın yalıtım malzemesi sağa sola dağılmış, dikişleri açılmış, ıslak veya nemden küflenmiş bir uyku tulumu kamp gecenizi mahveder. Şimdiye kadar uyku tulumunuza nasıl bakmanız gerektiğini düşünmediyseniz çok basit ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz. Bu sayede hem uyku tulumunuzun ömrünü uzatırsınız ve maddi açıdan tasarruf yapmış olursunuz. Tabii uyku tulumu bakımı yapanlar kampa her gittiklerinde keyifli bir gece geçireceklerinden de emin olabilirler.

Kamp Yaparken Uyku Tulumu Bakımı

1- Uyku tulumuzunu kuru tutun

Islak bir uyku tulumu tüm kampınızı rezil eder.
Islak bir uyku tulumu tüm kampınızı rezil eder.

Kesinlikle dikkat etmeniz gereken İLK kuraldır. Emin olun doğa yürüyüşünün yorgunluğunu atmak için çadıra girdiğinizde nemli veya ıslak bir uyku tulumundan daha sinir bozucu başka bir şey olamaz! Uyku tulumunuzu kuru tutmak için çantasının suya dayanıklı olmasına dikkat edin. Özellikle yağmurlu, karlı bölgelere veya çam ormanı gibi yüksek nemli yerlere giderken uyku tulumunuzu kuru tutmanız son derece önemli. Uyku tulumunun yakınındayken sıvı tüketmemeye özen gösterin. Görünmez kazalar her zaman keyif bozar.

2- Uyku tulumunu havalandırın

Her fırsatta tulumu havalandırın.
Her fırsatta tulumu havalandırın.

Mümkün olduğunca her sabah uyku tulumunu en az 10 dakika havalandırın. Bunu yaparken tulumu ters yüz yapmayı unutmayın. Kamp yaparken her sabah bu mümkün olmayabilir. Hava açık ise parlayan güneş uyku tulumunuzu bir sonbahar yaprağı kıvamında kurutabilir. Böylece tulumun üstüne yapışmış ter, nem, çiy gibi istenmeyen ıslatıcılardan kurtulabilirsiniz. Eğer yağmurlu bir yerdeyseniz tulumu çadırın içinde asarak kurutmaya çalışabilirsiniz.

En kötü senaryo ise ıslak bir uyku tulumunu çantasına koymak zorunda kalmaktır. Bu durumda panik yapmaya gerek yok. Gün içinde yakaladığınız ilk fırsatta tulumu çıkarıp kurutmayı deneyin.

3- Uyku tulumu içliği kullanın

İçlikler uyku tulumu bakımı için büyük kolaylık sağlar.
İçlikler uyku tulumu bakımı için büyük kolaylık sağlar.

Uyku tulumu için üretilen içlikler terinizi ve derinizde bulunan yağı uyku tulumundan uzak tutar. Kamptan sonra içliği kolaylıkla yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda uyku tulumunuzu daha temiz tutar ve daha az yıkamak zorunda kalırsınız. Uyku tulumlarını yıkamak maalesef ömürlerini kısaltmakta ve zarar görme riskini yaratmaktadır. Piyasada oldukça hafif ve kaliteli uyku tulumu içliği bulmak mümkün. Fiyatları da gayet uygun. Hatta bazı üreticiler bu içlikleri termal malzemelerden yapmaktadır. Bu sayede uyku tulumuna bir kaç derece katkısı da olur.

4- Uyku tulumunu düzgün toplayın.

Uyku tulumunu toplarken mümkün mertebe rastgele yerleştirmeye özen gösterin. Kaba tabirle tulumunu çantaya tepin. Her seferinde aynı yerlerden katlayarak çantasına yerleştirirseniz kat izi yapar ve buraya denk gelen dolgu malzemesi giderek incelir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.