İtalya Turları

Fesleğen, Mozzarella ve Domates

Her biri gezilmeye değer şehirleri ile hem Akdeniz’e hem de Adriyatik denizine kıyısı olan çizme şeklindeki güzel ülke: İtalya. Avrupa kıtasının güneyinde, sıcacık insanları, lezzetli yemekleri, tarihi atmosferi ve yemyeşil doğası ile İtalya başınızı döndürecek.

Çoğu insanın gezi planında ön sıralarda olan İtalya’yı gezmek için tur operatörlerinin hazırladığı İtalya Turları doğru bir seçim olacaktır. Farklı zaman aralıkları ile farklı şehirleri kapsayan bu turlar tatil için ayırabildiğimiz kısacık zamanları değerlendirmek için son derece ideal.  Peki İtalya’da nereleri gezmeli?

Roma

İtalya turları denince akla gelen ilk destinasyon: Roma
İtalya turları denince akla gelen ilk destinasyon: Roma

Ülkenin başkenti olan Roma, pek çok tarihi esere ev sahipliği yapar. Roma’da görülmesi gereken ilk eser Kolezyum. Kolezyum M.S. 72 yılında yapılmış bir amfi tiyatrodur. Roma’nın ünlü yerlerinden biri de ülkemizde aşk çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi. Bu çeşmeye gittiğinizde dilek dileyip bozuk para atmayı unutmayın. Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı küçük bağımsız ülke Vatikan da Roma’dadır. Roma’da gezebileceğiniz diğer önemli yerler ise şöyle: İspanyol Merdivenleri, Panteon, Sistine Şapeli, San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Roma Forumu, PiazzaNavona…

Floransa

Sanatın başkenti Floransa
Sanatın başkenti Floransa

Arno Nehri’nin kıyısında yer alan bu şehir Toskana bölgesinin başkentidir. Yıllarca Medici Ailesi’nin etkisinde kalan bu şehirde gezerken pek çok yerde aileye ait amblemi görebilirsiniz. Şehri gezerken her yerde ince ince işlenmiş heykeller göreceksiniz. Floransa’ya giderseniz Floransa Katedrali’ni, Signoria Meydanı’nı, Vecchio Sarayı’nı, Pitti Sarayı’nı, PonteVecchio Köprüsü’nü mutlaka gezin.

Venedik

Aşkın şehri Venedik
Aşkın şehri Venedik

İçinden pek çok kanal geçen şehir gerçekten görülmeye değer farklı bir yer. Venedik’te San Marco Meydanı ve Bazilikası dışında görebileceğiniz pek çok tarihi yapıt var. Venedik’e giderseniz mutlaka gondol gezisine katılın.

Milano

Alışverişin adresi Milano
Milano’suz İtalya Turu eksik kalır

Milano, dünyaca ünlü lüks markaların merkezi olarak bilinir. Alışveriş severler için bu şehirde çok fazla alternatif var.  Dünyanın 5. en büyük katedrali olan Duomo bu şehirdedir. Santa Maria DellaGrazie kilisesine giderseniz Leonardo da Vinci’nin çizdiği “Son Akşam Yemeği” isimli duvar resmini görebilirsiniz. Milano’nun ünlü bir diğer yeri ise La Scala Opera Binası. Vaktiniz varsa ve opera sezonu açılmışsa mutlaka bu binada bir etkinliğe katılın.

İtalya’da görebileceğiniz yerler tabii ki bu şehirlerle sınırlı değil. Klasik İtalya Turları ile İtalya’ya giderseniz Verona, Murano&bBurano, Pisa, Siena, Napoli, Pompei gibi ek turlara da katılabilirsiniz. Yemek konusunda ise İtalya’da hiç sıkıntı çekmeyeceksiniz. Makarna ve pizzanın ana vatanı olarak bilinen İtalya’da benzersiz lezzetlere tanık olacaksınız. Ayrıca İtalya’da mutlaka İtalyan dondurmasını da deneyin.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.