Sevgililer Günü Kampı İçin İpuçları

Doğa sever gezginler için Sevgililer Günü kampı dışında daha iyi bir fikir var mıdır? Lüks bir restoranda akşam yemeği, şehrin en gözde mekanında gece eğlencesi, alış veriş merkezlerinin sunduğu binbir çeşit etkinlikler ilk bakışta çekici gelebilir. Fakat bunların hiç biri açık havada yapılan bir yürüyüş sonrası yemyeşil bir tepede oturup sevdiğiniz kişiyle başbaşa gün batımını izlemek kadar keyifli olmaz. Eğer sevdiceğiniz kamp konusunda deneyimsiz ise bu güzel günü sıradışı bir şekilde kutlamak güzel bir heyecana da sebep olabilir.

Sıradışı bir sevgililer günü kutlamaya hazır mısınız? Çantanızı hazırlayın, güneyin sıcak yamaçlarına inmek için ucuz uçak bileti rezervasyonunuzu unutmayın, sadece size özel bir Sevgililer Günü kutlaması için yola çıkın.

Sevgililer günü için doğada özgürlüğe ne dersiniz? | Fotoğraf: Flickr @Crabbygobyebye
Sevgililer günü için doğada özgürlüğe ne dersiniz? | Fotoğraf: Flickr @Crabbygobyebye

Buraya kadar plan oldukça heyecan verici değil mi? Kampçılık konusunda yeniyseniz bir takım endişelere kapılmanız olasıdır. Sevgililer günü gibi heyecanlı bir günde doğada yapılacak aktivite sırasında herhangi bir terslikle karşılaşmayı kim ister ki? Yeni veya deneyimsiz kampçılar için sevgililer günü kampında dikkat edilmesi gereken noktaları sizler için derledim.

 Sevgililer Günü Kampı Rehberi

1. Ön Bilgi Toplayın: Yürümeyi planladığınız rota hakkında rehber kitap, harita veya benzeri kaynaklardan bilgi toplayın. Bir çok milli park web sitesi sahip oldukları yürüyüş rotalarını internette paylaşır. Everytrail gibi siteler de gitmeyi düşündüğünüz rota hakkında bilgi içerebilir. Ne yaparsanız yapın kamp yapacağınız yere körlemesine gitmeyin. Rotayı bulamamak veya daha da kötüsü kaybolmak pek de romantik bir son olmayacaktır.

2. Hava durumunu öğrenin: Weather.com gibi siteler gitmeyi düşündüğünüz yer hakkında detaylı ve güvenilir hava durumu sunar. Gitmeyi planladığınız bölgede bir kaç farklı rota var ise havanın durumuna göre en avantajlı olanı seçebilirsiniz.

3. Rotanızı keşfedin: Gitmeyi düşündüğünüz rota yakınınızda ise sevgililer gününden önce bir keşif yürüyüşü yapabilirsiniz. Hem rotaya alışmış olursunuz hem de mola, kamp, yemek için duracağınız yerleri önceden belirlersiniz. Böylece muhteşem manzaralı dinlenme yerinizi şansa bırakmış olmazsınız.

Doğada romantik bir yemeğin yerini ne tutabilir ki?
Doğada romantik bir yemeğin yerini ne tutabilir ki?

4. Kamp yemeklerini deneyin: Eğer kampta yemek pişirmeyi düşünüyorsanız kamp ocağınızı evin bahçesinde veya balkonunda güvenli bir şekilde yakarak ön hazırlık yapabilirsiniz. Ocak ateşini kontrol etme, yakma ve söndürme konusunda rahat olduğunuzdan emin olun. Pişirmeyi düşündüğünüz yemek için malzemeleri gözden geçirin. Mümkünse yapmayı düşündüğünüz kamp yemeğini bir kaç keş pişirerek alıştırma yapın.

En lezzetli kamp yemekleri

5. B planınızı hazırlayın: Sevgililer günü kampınız için tam da yola çıkacakken veya kamp alanına yürürken birden bastıran yağmur, kar veya şiddetli rüzgar bütün keyfinizi kaçırabilir. Siz veya sevdiceğiniz bu durumdan hoşnut kalmazsa B planını devreye sokun. Bulunduğunuz yere yakın, kapalı bir mekanda alternatif sevgililer günü planınızı önceden hazır tutun.

6. Becerilerinizi bilin: Sevdiceğiniz yüksek ve sert zirvelere sadece bir çakı ve bir paket çikolata ile tırmanabiliyor mu? Harika, o zaman yüksek zirvelerde sevgililer günü kutlayabilirsiniz. Eğer sevdiceğiniz biraz daha şehirli tarza sahipse yavaş yavaş ilerlemekte fayda vardır. Bu durumda her ikinizin de keyif alabileceği, ulaşımın zor olmadığı, kolay bir rota seçin.

sevgililer-kamp

7.Güvenlikten ödün vermeyin: Geyik, ayı, çakal, kurt ve hatta dağ aslanı ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini önceden bilin. Gideceğiniz bölgede olası vahşi hayat tehlikelerine hazırlıklı olun. Çevrede yaşayan vahşi hayvanlar hakkında bilgi toplayın.

8. Temel 10 kamp malzemesini yanınıza alın: Kamp veya uzun seyahatlere çıkarken temel 10 kamp malzemesi çantanızda bulunsun. Yolculukta ters giden bir şeyler olursa yanınızda durumu kurtaracak temel malzemeler mutlaka bulunmalı.

9. Arkanızda iz bırakmayın: Kampçılıkta çok basit ve temel bir kaç kural vardır. Yanınızda götürdüğünüz yanınızda geri dönmeli. Doğa yürüyüşünüz sırasında, kamp yaptığınız alanda arkanızdan hiç bir iz bırakmadan ayrılmayı unutmayın. Kamp ateşini mutlaka güvenli ve uygun bir yerde yakın. Ateşin söndüğünden kesinlikle emin olun.

Kamp ateşini mutlaka uygun bir yerde yakın.
Kamp ateşini mutlaka uygun bir yerde yakın.

10. Maceranızı kaydedin: Yanınızda fotoğraf makinesi, cep telefonu veya tablet bilgisayar bulunduğundan emin olun. Sıradışı sevgililer günü maceranızı belgelemek ve daha sonra fotoğraflarınızı arkadaşlarnızla paylaşmak keyifli olacaktır.

Sevgililer Günü Kampı için gitmeyi düşündüğünüz yer şehrin biraz dışında bulunan dağlık bölge de olabilir, farklı bir kıtada yabancı bir ülke de. Bu tür özel günlerde bir çok firma çeşitli kampanyalar düzenler. Hesaplı seyahat planları için Tripsta sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sevgililer günü için ucuz uçak bileti araştırmayı unutmayın. Kim bilir, belki de hep istediğiniz destinasyona kampanyalı bilet bulabilirsiniz.

Kaynak: About.com

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.