Doğada Hayatta Kalmak

Kamp yapmaya gittiğiniz bir ormanda, doğa yürüyüşü yaptığınız patikada, dağda acil bir durumla karşı karşıya kaldınız mı? Bu tip durumlarda doğada hayatta kalmak için sakin ve dikkatli bir şekilde düşünmeli, önceliklerinizi belirlemeli ve buna uygun bir plan yapmalısınız. Doğada kaybolmak, kaza geçirmek gibi durumlar hayatınızı ciddi anlamda riske atabilir.

Bu yazıda doğada hayatta kalmak için izlemeniz gereken 7 önceliği bulabilirsiniz. Yıllar öncesinde aldığım dağcılık eğitimi ve geçen sürede okuduğum kitaplar, aylarca yürüyerek seyahat etmem, vahşi doğa kampı konusundaki deneyimlerim sonucu faydalı olacağına inandığım 7 temel önceliği özetlemeye çalıştım. Eklemek istediğiniz bir şeyler varsa yazının sonunda yer alan yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin.

Sadece burada yazan bilgiler ile doğada hayatta kalmak MÜMKÜN DEĞİLDİR! Doğada hayatta kalmakla ilgili detaylı bilgi ve eğitim için çeşitli basılı kaynaklara ve Hayatta Kalma Okulu, Dağcılık ve Kampçılık toplulukları gibi yerlere başvurmalısınız!

1Olumlu Düşüncenin Gücü

Geldiğim yerlere bakıyorum ve gideceğim yerleri hayal ediyorum. | Arnavutluk, Cacabeze

Doğada hayatta kalmak şehirde hayatta kalmaktan pek de farklı sayılmaz. Moral ve motivasyonunuz yüksek olduğu sürece başarıya ulaşmanız kolaylaşır. Korkularınızı kontrol altında tutmalı ve panikten uzak durmalısınız. Hayatta kalmaya kesin olarak karar verin. Durumunuzu her yönüyle  gözden geçirin. İçinde bulunduğunuz kötü ve zorlu durumu tüm olumlu ve olumsuz yönleri ile düşündükten sonra yapmanız gerekenleri sırasıyla planlamaya başlayın. Çok hızlı yargılardan kesinlikle uzak durun. Doğada hayatta kalmak için herşeyden çok sakin, berrak ve olumlu düşünen bir zihne ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi çekebilir: Seyahatlerde anksiyete ile başa çıkmak!

2İlk Yardım

İlk yardım kiti acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir.

Hayatta kalmaya karar verdikten ve olumlu düşünmeye başladıktan sonraki ilk adımınız kişisel güvenliğinizi sağlamak olmalıdır. Bir yaralanma hali var ise elinizden gelen en iyi ve doğru şekilde yaralarınıza ilk yardım yapmalısınız. Hayatta kalmak için kendinizi boş yere yormamaya gayret gösterin. Enerjinizi önünüzdeki saatlere saklamaya çalışın. Kendinizi ilk yardım konusunda önceden eğitin. Bunun için kampçılık ve dağcılık eğitimi veren dernek ve topluluklarla iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: İlk yardım seti!

3Barınak

Hayatta kalmak için elinizdeki imkanlar en iyi barınağı hazırlayın.

Soğuk ve sıcak ikisi birden hayatta kalmak için yapacağınız çabaların düşmanıdır. Rüzgar, yağış, güneş gibi doğal etkenlere maruz kalmak son derece tehlikeli olabilir. Bu yüzden imkanlarınız dahilinde en iyi barınağı bulmalı veya kurmalısınız. Yaratıcı olun ve çevrenizde bulunan malzemelerden faydalanın. Eğer soğuk bir iklimdeyseniz barınakta ateş yakmanız gerektiğini unutmayın ve buna göre planınızı yapın. Gerçekten de sıcak bir yerdeyseniz mümkün olduğunca Güneş’ten uzak durun, gölgelik bir alan planlayın. Soğuk havalarda gün içinde uyumak ve gece kamp ateşiyle sıcak kalmak mümkün olabilir. Sıcak havalarda da bir barınak bulmalı ve gün içinde uyumayı deneyebilirsiniz.

Çok farklı tekniklerde barınak yapılabilir. Gideceğiniz bölgenin hava durumuna, coğrafik konumuna, bitki örtüsüne göre önceden bu konuda planlama yapmak şansınızı arttıracaktır.

İlginizi Çekebilir: Acil Durum Barınakları

4Ateş

Ateş hem moral kaynağıdır hem de güvende hissetmenizi sağlar.

Konu doğada hayatta kalmak olduğunda ateş bir çok farklı işleve sahiptir. Isınmanızı sağlar, moralinizi düzeltir ve bir tür güvenlik hissi uyandırır. Yardım işareti vermenizi kolaylaştırır, suyu arıtmanızı ve yemek pişirmenizi sağlar. Tüm bu sebeplerle barınak sorununu çözdükten sonra ilk işiniz bir kamp ateşi yakmak olmalıdır. Bunu yaparken rüzgarı, barınağın yapısını, çevredeki otların istenmeden alevlenme riskini kesinlikle gözden kaçırmayın. Unutmayın olumlu ve sağlıklı bir şekilde yavaş düşünüp her adımınızı dikkatle atmalısınız.

Ateş yakmanın bin bir farklı yöntemi vardır. Bu konuda kendinizi eğitin. En zorlu şartlarda ve imkansızlıklarda bile ateş yakabilecek bilgi ve beceriye sahip olduğunuzdan emin olun.

5Yardım İşareti

Duman en etkili işaretlerin başında gelir.

Eğer gittiğiniz bölgede kaybolduysanız ve bulunmanız gerekiyorsa kendinizi görünür yapmalısınız. Dumanla verilen işaretler kilometrelerce öteden görülebilir. Bulunduğunuz bölgede bir orman yangını çıkarmamaya azami özen gösterin.

Düdükle sinyal vermek için 3’lü gruplar halinde düdüğü keskin bir şekilde öttürün. Yardım çağırmak için bağırmayın! Bağırmak çok uzak mesafelere sesinizi duyurmaz ve kısa sürede tükenmenize sebep olur. Yardım aynası veya güneş ışığını güçlü bir şekilde yansıtan bir obje ile helikopter veya uçaklara yerinizi belli edebilir. Eğer bulunduğunuz yere yardım gelmesinin herhangi bir yolu yoksa oradan dışarıya çıkmak için aklı başında bir plan yapmanız gerekmektedir.

6Su

Doğada su bulmak için çok farklı metodlar vardır. Bunları iyi bilmelisiniz.

Su içmeden sadece bir kaç gün yaşayabilirsiniz. Susuzluk ve açlık hayatta kalmanın en büyük düşmanlarından birisidir. Çevrenizi kontrol ederek temiz bir su kaynağı bulmaya çalışın. Eğer suyu kaynatmak için yeterli imkanınız varsa göl veya nehirlerden alacağınız sudan parazit kapma riskinizi en aza indirirsiniz. Yapraklardaki çiği veya yağmur suyu toplamak için üstünüzdeki tshirt gibi bir kumaştan yararlanabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgede su bulmak için çok farklı yöntemler bulunabilir. Bu yüzden gitmeden önce planlama yaparken acil durumlarda nasıl su bulabileceğinizi de düşünün.

İlginizi Çekebilir

Doğada Su Nasıl Bulunur?

Hayvanları İzleyerek Su Nasıl Bulunur?

Bitkilerden Nasıl Su Elde Edilir?

Su Filtresi LifeStraw

7Yemek

Yakınınızdaki yiyecek kaynaklarını kullanın.

Doğada hayatta kalmak için yemeğe en son ihtiyacınız olacaktır. Sıradan bir insan haftalarca yemek yemeden hayatta kalabilir. Vücudunuzun enerjisini korumaya çalışın. Amaçsızca yemek aramak yerine dinlenmek çok daha faydalı olabilir. Yiyecek bir şeyler bulsanız bile ondan alacağınız enerjiden fazlasını aramak için harcamak tamamen boşa bir çaba olacaktır. Eğer çevrenizde kolayca elde edebileceğiniz yiyecek kaynakları varsa bunlardan faydalanın. Su bulamadığınız yerde yemeği de unutmalısınız. Yediklerinizi sindirmek için çok miktarda suya ihtiyacınız olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kamp mutfağı – En lezzetli 5 tarif!

Doğada hayatta kalmak için öncelikleriniz.
Doğada hayatta kalmak için öncelikleriniz.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.