Arnavutluk Seyahati İçin En İyi 5 Etkinlik

Arnavutluk seyahati oldukça ucuz olmasının yanında el değmemiş doğası, fantastik doğa etkinliklerine uygunluğu ve sıcakkanlı insanları ile son dönemlerin çok tercih edilmektedir. Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması bulunmaması ve Makedonya ile Karadağ arasında geçiş noktası olması sebebiyle de bir çok gezginin uğrak noktası olmakta. Yeterli tanıtımının yapılmaması sebebiyle Arnavutluk’a uğrayan gezginler Tiran ve Podgradec ile gezilerini sınırlamakta. Kuzeyinden güneyine kadar adım adım yürüdüğüm Arnavutluk her kasabasında, kentinde ayrı bir güzelliği barındırmakta.
Arnavutluk seyahati sırasında kaçırmamanız gereken en iyi 5 etkinliği sizler için derledim.

Arnavutluk Seyahati İçin En İyi 5 Etkinlik

arnavutluk-tren
Arnavutluk Tren Macerası

Arnavutluk’un Kırsal Bölgeleri’ni Trenle Keşfedin
Arnavutluk seyahati süresince en çok hoşuma giden taraf tren biletlerinin inanılmaz derecede ucuzluğu olmuştu. İlk defa Arnavutluk’a seyahat ediyorsanız kırsal bölgeleri keşfetmek için tren yolculuğunu kesinlikle öneririm. Sade bir yolculuk olmasının ötesinde unutulmaz bir deneyim olacağının garantisini veriyorum. Arnavutluk Demir Yolları (HSH) ülke çapında farklı rotalarda hizmet veriyor olsa da en popüler rotalar Tirana, Podgradec ve Durres arasındaki hattır.

Saatte 40 km hıza sahip eski, pek bakımlı olmayan, gürültülü ve kalabalık trenlerle yolculuk zorlu görünse de Arnavutluk’ta tren yolculuğu bu garip şartlar altında gerçek bir maceraya dönüşmektedir. Yol boyunca zamanın adeta durduğu kırsal bölgeleri görmek ise yolculuğun en güzel yanı olmakta.

Adriyatik Denizi’nde Feribot Seyahatine Çıkın
Adriyatik denizinde feribot seyahati yapmadan Arnavutluk seyahati tamamlanmış sayılmaz. Arnavutluk İtalya’dan pek uzak sayılmaz. Seçtiğiniz feribotun tipine ve varış noktanıza göre 4 ile 24 saat arasında süren feribot yolculuğu ile Adriyatik denizini doğudan batıya aşarak İtalya’ya ulaşabilirsiniz. Arnavutluk Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor olsa da İtalya’ya ulaşmak için geçerli bir Schengen vizesine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
Ancona veya Trieste’den Bari üzerinden gelen feribotlar Arnavutluk’un liman kenti Durres’e varırlar.Bari en yakın nokta olması sebebiyle oldukça gözde bir varış noktasıdır. Durres – Bari arası feribot seferleri için yararlanabileceğiniz operatörler Ventouris, European Seaways, Adriatica Traghetti, Adria Ferries, Venetian Lines ve Tirrenia’dır. En uygun fiyatı genelde Ventouris Ferries firması sağlamaktadır.

Arnavutluk’un Tarihini Keşfedin
Arnavutluk günümüze kadar ulaşan antik kalıntılar, kaleler, manastırlar, camiler ve katedraller gibi yapılarda inceleyebileceğiniz Roma İmparatorluğu, Yunan ve Osmanlı etkileri hakkında gurur duyulacak tarihi mozaik yapıya sahiptir. Arnavutluk’un sahip olduğu çok kültürlü tarihi yapısını incelemek, yerinde keşfetmek kesinlikle kaçırılmaması gereken bir fırsattır.
Arnavutluk’ta çok sayıda bulunan arkeolojik alanlar, tarihi yapılar, müzeler ve dini yapılar arasında en çok dikkat çekenler ise şunlardır:

lezhe-kalesi
Lezhe Kalesi

1) Lezhe Kalesi ve Skanderbeg (İskender Bey) Anıtı, Lezhe
2) İskender Bey Anıtı ve müzesi, Kruje
3) Diriliş (Resurrection) Katedrali ve Ortaçağ Sanatları Milli Müzesi, Korce
4) Rozafa Kalesi ve Lider Camiisi, Shkoder
5) Antik Yunan amfitiyatrosu ve Ali Paşa Kalesi, Butrint Milli Parkı
6) Apollonia Arkeoloji Parkı, Apollonia
7) Pojan Manastırı, Pojan (Korce yakınlarında)
8) Kavaja Kayası, Kavaja Kasabası (Tiran’ın Güneybatısı)
9) Roma Amfitiyatrosu, Durres
10) Ulusal Tarih Müzesi ve Sanat Galerisi, Tiran

Arnavutluk Kıyılarını Keşfedin

dhermi-plaj
Dhermi Plajı

Arnavutluk plajları pek duyulmadığı ve yeterli tanıtımı yapılmadığı için bir çok gezgin Avrupa’nın kesinlikle en güzel plajlarını ziyaret etme şansını kaçırmakta. Arnavutluk kıyılarının boylu boyunca sahip olduğu kum plajlar keyifli vakit geçirmek için harika fırsat yaratmakta. Arnavutluk plajları arasında en güzelleri ülkenin güneyinde yer alan Dhermi, Himare, Ksamil, Vlore ve Sarande kentlerinde bulunmakta.
Güney bölgesinde yer alan plajlar arasında kesinlikle öne çıkan Sarande, yaya yolu üzerinde bulunan bar, restoran ve gece kulüpleri ile ziyaretçilerine eğlenceli günler geçirme fırsatı sunmakta.
Arnavutluk’un kuzeyinde yer alan Lezhe’deki Shengjin Plajı, altınvari kumsalı ve kristal berraklığındaki suyu ile muhteşem güzelliğe sahip olmasına rağmen Avrupa’nın en az bilinen çok sakin bir plajdır.

Arnavutluk Kıyıları – İyonya

Mavi Göz’de Dalış Yapın
Saranda’dan kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Mavi Göz (Syri i kaltert) Delvina kasabası yakınında bulunan ve kesinlikle görülmesi gereken doğal kaynak suyudur.
Yeraltından kabarcıklarla yüzeye ulaşan suyun yarattığı gerçeküstü görüntüye sahip, nehir-vari kaynak, Arnavutluk’un en ilginç doğal harikasıdır. Kaynağı çevreleyen sık ormanlık alan ile berrak turkuaz suyun görüntüsü görenleri hayrete düşürmekte.

Mavi Göz Arnavutluk
Mavi Göz – Blue Eye

Arnavutluk Alplerinde Yürüyüş Yapın
Arnavutlar kesinlikle doğa yürüyüşlerine bayılırlar. Arkadaşlarınız veya yerel doğa yürüyüşçüleri ile katılacağınız doğa yürüyüşü turlarına mutlaka katılın. Ülkenin kuzeyini çevreleyen ve Arnavutluk Alpleri olarak adlandırılan bölge doğa severleri kendisine çekmekte.
Thethi köyü doğa yürüyüşlerinin en popüler başlangıç noktasıdır. Buradan Arnavutluk Alplerinin kalbinde bulunan harika görüntüye sahip dağdaki Vermosh köyüne Lepushe köyü üzerinden geçen rota ile varabilirsiniz.
Kişisel kondüsyonunuza göre 3-4 gün sürecek Thethi-Lepushe-Vermosh rotası, yazlık kulübeler, dağ zirveleri ve zorlu sayılabilecek geçitleri bünyesinde barındırmaktadır. Doğa yürüyüşleri konusunda deneyimli değilseniz veya ekipman, kondüsyon konusunda sıkıntınız varsa bile rota üzerinde bulunan köylerden günlük doğa yürüyüşleri ile Arnavutluk Alplerini keşfetme fırsatına sahip olduğunuzu unutmayın.
Thethi köyünden Arapit dağına 3 saatlik, Vermosh’tan Lepushe’ye 8 saatlik veya Vermosh’tan Marules dağına 4 saatlik doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

23 YORUM

 1. merhabalar trenle istanbuldan durrese gitmek istiyorum bunun için schengen vizesine gerek var mı dönüş yaparsanız sevinirim

  • Merhaba;
   Bu trenin rotasını bilmiyorum. Eğer Bulgaristan’dan geçiyorsa transit vize alabilirsiniz.
   Yunanistan’dan geçiyorsa bu sefer schengen vizeniz olması gerekir.

 2. Merhaba,
  Tiran’dan Sarende, Vlore gibi merkezlere ulaşım imkanları konusunuda bilginiz var mı? Ve de Sarende den Vlore’ ye dolmuş vb. bulmak mümkün mü?
  Rica ediyorum.

 3. Merhaba bize Budva’dan Tirana geçen ve Tiranı gezdirecek gezi turları var mı acaba? Böyle turları nasıl bulabilirim. Bazı ülkeleri biz gezeceğiz ama bazıların tur daha uygun oluyormuş

  • Bu konuda en güzel bilgi Budva’da turizm ofisinden veya hostellerden alınabilir. Genelde bu tür turları yerinde konuşup ayarlamak daha iyi oluyor. Ufak bir yer ve halk bu tür turlara aşina. Kime sorsanız mutlaka tanıdığı, bildiği iyi turlar veya rehberler oluyor.

 4. MERHABA 2016 yılı içinde arnavutluk tatili planlıyoruz ama biraz tereddütlerimiz var birincisi fiyatlar pahalımı ikincisi ingilizce bilmiyoruz dil konusunda zorluk çekermiyiz…teşekkürler

  • Merhaba;
   Arnavutluk Türkiye’ye oranla oldukça ucuz bir ülke. Hiç İngilizce bilmiyorsanız belki bazı bölgelerde zorluk çekebilirsiniz ama çok da dert yaratacak bir durum olmaz. Bir şekilde anlaşır insanlar. Merkezi yerlerde ve güneyde Türkçe konuşanlara da rastlamanız olası.

  • Arnavutlukta cok fazla turkce bilen var , fyatlar cok uygun dhermi drimadea i oneririm oteler ucuz araba kiralarsaniz her yere gidebilir harika bir tatil yaparsiniz

 5. 12 günlük arnavutluk-makedonya-kosova-karadağ-bosna ve sırbistan gezimiz sırasında Arnavutluğa sizce kaç gün ayırmalıyız.Tirana indikten sonra tavsiye edeceğiniz ülke içinde bir güzergah var mı acaba?

 6. merhaba biz 4 arkadaş araçla avrupa turuna çıkacağız ve rotamıza arnavutluğu koyup koymama konusunda emin değiliz. siz ne tavsiye edersiniz ?

 7. Valla bu yazıyı okuyunca bu yaz deniz için Arnavutluğa gidesim geldi. Ancak açıkçası dil problemi ve güvenlik yönünden endişelerim var. Hele bir de Taken gibi Hollywood filmlerinde Arnavut Mafyaları öne çıkarılınca insan dilini ve kültürünü bilemediği bu coğrafyaya gitme konusunda duraksıyor biraz. Ama doğası muhteşem görünüyor. İletişim ve yol bulma sorununu nasıl çözdünüz ? İngilizce yeterli oluyor mu ?

  Eren Evren

  • Arnavutluk her yer kadar güvenli. Oradaki mafyanın seninle, benimle bir işi yok. Kaldı ki Türkiye’den gelenlere ayrı bir sempati ile yaklaşıyor herkes.
   Dil ilk başta garip gelse de sorun olmadı hiç. Bir şekilde anlaşıyor insanlar.

  • Sn.Eren Evren Arnavutluk muhakkak gidilip görülmesi gereken bir yer.Ingilizce genc nüfus konuşuyor,turizm yeni gelişmekte güvenlik yönünden Türkiye’den daha güvenli.Eylül ayında oradaydık fakat biz Istanbul’dan rehber ile gittik.Rehbersiz sadece dil problemi yaşarsınız imkanınız varsa gidin görün.

   Sinem Dikbıyık

 8. Merhaba, Tiran a gittikten sonra sahil kesimleri veya diğer yerlere ulaşımı en kolay nasıl yapabiliriz, araç kiralam önerirmisiniz, sahil tarafına gitmek kolaymı,ve İyonya , teşekkürler

  • Merhaba;
   Arnavutluk’ta araçla seyahat etmek biraz zorludur. Yolları pek iyi durumda değil ve sürücüleri de son derece tehlikeli araba kullanırlar.
   En güzeli şehirden minibüslerle ulaşım sağlamak olur. Direk araç olup olmadığını gittiğinizde öğrenebilirsiniz.
   Bizdeki ilçe minibüsleri gibi minibüsler sürekli çalışıyor bu yüzden ulaşım kolaydır.

 9. Arnavutluk’a iki yıl önce gitmiştim.Yaklaşık 15 gün kaldım.Tiran,Vlore veHimara’da kaldım.Yolun korkusuna Sarende’ye kadar gidemedim.
  Ama tatil için gerçekten güzel bir yer.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.