Birbirinden İlginç 6 Noel Geleneği

Türkiye’de Hristiyanların yoğun olduğu yerler dışında Noel’i filmlerden gördüğümüz kadarıyla biliyoruz. Noel zamanı yurtdışına seyahat edenler rengarenk ve coşkulu Noel pazarlarına çok ilgi gösteriyor. Bunun dışında insanlara Noel’i sevdiren birçok şey söz konusu. Yemek, aile, arkadaşlar ve bir dizi başka Noel geleneği bunlar arasında yer alıyor. Bu özel dönemleri daha da büyüleyici kılan ise dünyanın her yerindeki ülkelerin kendi Noel geleneklerini geliştirmiş olmaları. Özellikle ilgi çekici ve güzel olan birkaç tanesini seçtim.

Donald Duck Noel Programı

Birbirinden İlginç 6 Noel Geleneği – Yolda Kal

Önemli bir İsveç geleneği, Donald Duck Noel özel etkinliği. Evet Donald Duck ve İsveç geleneği, yanlış okumadınız. Bir saat süren bu TV şovu Noel arifesinde saat 15:00’te yayınlanıyor ve tüm partiler ailelerin birlikte izleyebilmesi için buna göre planlanıyor. İsveç’in tek kanallı döneminden kalma bir alışkanlığı.

Noel Tavuğu

Birbirinden İlginç 6 Noel Geleneği – Yolda Kal

Noel gelenekleri yemek etrafında döner ve Japonya’da bu yemek, tabii ki tavuk olur. Bazı kültürlerde yılbaşında hindi yemek popüler olsa da ağırlıklı olarak tavuk, yeni yıl gecesinin en çok tercih edilen spesiyali. Belgrad’ta yaşayan Fransız arkadaşım geçen sene Noel arefesinde Tunus usulü tavuk pişirmişti. Meraklısı için Gordon Ramsey fırında tavuk tarifi

Süpürgeler ve Paspaslar

Norveç’te Noel geleneklerinden biri de süpürgeleri ve paspasları saklamak. İnsanlar temizlik yapmak istemedikleri için değil, Norveçliler biraz batıl inançları olduğu ve o gece Dünya’ya dönen kötü ruhların toprakları çalmasını engellemek istedikleri için bunu yapıyorlar. Noel hristiyanlıkla ilgili olsa da Viking tanrıları konudan uzak duramıyor 🙂

Örümcek Ağı

Birbirinden İlginç 6 Noel Geleneği – Yolda Kal

Ukrayna’da Noel ağaçları örümcek ağlarıyla süslenir. Bunlar, uğur getirdiği söylenen örümcek ağlarına benzeyen süsler. Hikâye çok eskilere dayanıyor ve ağacını süslemek için süs eşyaları almaya gücü yetmeyen fakir bir kadının hikayesini anlatıyor. Kadın, ertesi sabah uyandığında ağacının gün ışığında parıldayan güzel örümcek ağlarıyla kaplı olduğunu görüyor.

Rehber Yıldızlar

Ukrayna ve Polonya gibi dünyanın bazı bölgelerinde, hediyeleri açmanın doğru zamanı yıldızlarda yazılı. En küçük çocuk geceleri gökyüzünü seyretmeli ve ilk yıldızın görünmesini beklemeli. Bu, hediyeleri açmaya başlayabileceğinizin işareti.

Noel Pudingi

 

Birbirinden İlginç 6 Noel Geleneği – Yolda Kal

Puding, tüm tatlar arasında popüler bir Noel ikramı ve geleneği olarak biliniyor. Slovakya’da ve Ukrayna’nın bazı bölgelerinde puding sadece kalbi ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda geleceği de tahmin edebilir. Ailenin en yaşlı erkeği bir kaşık puding alır ve tavana atar. Kimin üzerine ne kadar çok puding yapışırsa o kişi o kadar şanslı olur. Tatlılarla arası iyi olanlar için TIKTIK – Jamie Oliver Noel Pudingi Tarifi

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.