The Darjeeling Limited

Ülkemizde Küs Kardeşler Limited Şirketi olarak yayınlanan The Darjeeling Limited filmi Hindistan’ın karmaşık, anlaşılması zor, renkli, zıtlıklarla dolu atmosferini dolu dolu yaşayan üç kardeşin yolculuğunu anlatıyor. En güzel seyahat filmlerinden birisini sizinle paylaşmak istedim.

Francis, Peter ve Jack zamanla birbirlerinden uzaklaşan ve artık birbirleriyle konuşmayan üç kardeştir. Babalarının ölümü onları tekrar bir araya getirir ve bu birleşmeden aile bağlarını yeniden güçlendirme ihtiyacı doğar. En büyükleri olan Francis, ülkenin bir ucundan diğerine uzanan demiryolu hattı Darjeeling Limited ile Hindistan üzerinden bir tren yolculuğu teklif eder. Trendeyken sözlü ve hatta fiziksel tartışmalar başlar ve davranışlar o kadar uç noktalara ulaşır ki trenden inmek zorunda kalırlar. Bundan sonra, kendi hallerine bırakılan üçlü için beklemedikleri bir yolculuk başlar.

The Grand Budapest Hotel ile harika iş çıkaran Wes Anderson ‘ın en sevdiğim yanı kapalı, benzersiz bir görsel ve anlatı diline sahip yazarlığıdır. Filmlerinin her biri, çoktan büyümüş, mali açıdan bağımsız hale gelmiş ve memleketini uzun zaman önce terk etmiş, ancak yine de çocukken olduğu gibi kalmaya devam eden bir insana benzetilebilir. Benzer şeyler The Darjeeling Limited filmi için de geçerli.

The Darjeeling Limited Filmi Neyi Anlatıyor?

 

Bir yıldır birbirleriyle görüşmeyen üç Amerikalı kardeş, Francis, Peter ve Jack Whitman, eskisi gibi olmak, kendilerini bulmak ve aralarındaki bağları güçlendirmek niyetiyle Hindistan üzerinden bir tren yolculuğuna çıkarlar. Ancak bir şeyler kısa sürede rotasından çıkar ve sonunda on bir valiz, bir yazıcı ve bir laminasyon makinesiyle çölün ortasında yalnız kalırlar. O anda planlarının bir parçası olmayan farklı bir yolculuğa başlarlar.

The Darjeeling Limited
The Darjeeling Limited

Oyuncu seçimlerinin de mükemmel olması filmin artıları arasında yer alıyor. Ayrıca filmde manzaralar, müzik ve fotoğrafçılık çok güzel işlenmiş. Çoğu insanın beklentilerini karşılayabilecek bir gezi filmi. The Darjeeling Limited hakkında şunu da söylemeden geçemeyeceğim; yönetmenin daha önceki işlerinden farkı, bir kere olsun karakterlerle empati kurabilmeniz, hikâyenin yer yer sizi yakalaması ve filmi izlerken sıkılma ihtimalinizin düşük olması.  

İlginizi Çekebilir: En Sevdiğim Seyahat Filmleri

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.