Belgrad’ta Şövalye Botu ile Nehir Turu

Benim için bu haftanın en keyifli etkinliği şövalye botu ile Sava ve Tuna’a yaptığımız nehir turu oldu. İzmir’den dostlarım sevgili Tolga ve Özgecan’ın Belgrad seyahatini bahane edip kendimi şehre atıverdim. Birlikte çok sevdiğim şehri turlarız, eğleniriz, keyfimize bakarız şeklinde basit fakat etkili bir planımız vardı. Tolga ve Özgecan ile birlikte Belgrad’ta harika bir hafta geçirdik.

Svibor Şövalyelerinin Teknesi: Slavjana

Kaptan ve tayfaları
Kaptan ve tayfaları

Ortaçağda Rus şövalyelerinin kullandığı bot Slavjana’nın kopyası ile Sava ve Tuna’da nehir turu atmaya ne dersiniz? Belgrad’ı ziyaret edenler bu harika etkinliğin tadını çıkarabilir. Yaklaşık 1.000 sene önce, erken ortaçağ zamanında, şövalyeler tarafından savaş amacıyla kullanılan bot günümüzde turistlere harika bir etkinlik imkanı yaratıyor. Rusya’da yapılmış olan tekne 8 ülke ve 7 ayrı denizi geçerek 3 yıllık yolculuğun sonucunda Sırbistan’a varmış. Her gün 14:00, 16:00 ve 18:00 saatlerinde başlayan bot turu yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Tura katılmak için hareket saatinden 5-10 dakika önce Belgrad yolcu limanında yer alan “Sakura Restoran”ın önündeki teknede bulunmanız yeterlidir. Liman girişinde sizi yönlendirecek tabelalar mevcut. Tur ücreti 1.200 Dinar, yaklaşık 10€.

Sava’dan Tuna’ya Uzanan Nehir Turu

Şansımıza, belki de şanssızlığımıza, bizden başka nehir turuna katılan kimse yoktu. Böylece özel nehir turu tadında zaman geçirirken bol bol fotoğraf çekme şansı yakaladık. Şövalye botu ilk olarak Sava nehri üzerinde ilerleyerek Ada Ciganlija tarafına doğru yol alıyor. Nehrin bu tarafı daha çok şehir, köprüler, yüzen club ve evlerden oluşuyor. Belgrad’ı biraz uzaktan izlemek, nehir üstündeki evlere yakından göz atmak, birbiri ardına sıralanmış, tıpkı mimarisi gibi renkleri de bambaşka köprülerin altından seyretmek son derece keyifli bir deneyim oldu.

nehir-turu-1

nehir-turu-7

nehir-turu-10

Yanımızdan geçen özel botlar, jet-ski ile nehrin üstünde aceleyle bir yerlere gidenler, yüzen evlerinde güneşlenmeye çalışanları gördükçe İzmir’i ve körfezi düşünmeye başladım. Görece dar ve kısıtlı imkanlara sahip nehirden bu kadar çok faydalanan insanın bulunması beni mutlu etse de İzmir‘de koskoca körfezden neredeyse hiç faydalanmadığımızı düşündüm. Ardından yıllar önce okyanus hayalleri kurarken Karşıyaka Yelken Kulübü’nden aldığım yelkencilik dersleri aklıma geldi. Neredeyse hiç faydalanmadığımız körfez ve pek denizci olmayan sosyal hayatımıza rağmen bir yolunu bulup yelken öğrenmiş ve bu sayede Atlantik Okyanusu‘nu geçmeyi başarmıştım. Okyanusu özlüyor olacaktım ki bir botun içinde seyrederken aklıma koskoca dalgalar, yüzmekten korktuğum anlar, yelkenlerin yırtılması geldi bir anda. Anlık düşüncelere dalmışken sağın solun fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmedim. Havanın bulutlu olması sayesinde rahatlıkla fotoğraf çekme fırsatı yakaladım. Uzun zamandır dikkatimi çeken köprüleri bir de nehir üstünden fotoğraflamanın keyfine vardığımı itiraf etmeliyim.

nehir-turu-22

nehir-turu-20

nehir-turu-19

Yaklaşık yarım saat süren Sava turundan sonra Slavjana ile geri dönüyoruz. Bu sefer liman ve Kalemeydan önünden geçerek Tuna nehrine doğru seyrediyoruz. Kalemeydan’ı geçip Büyük Savaş Adasına doğru dönüyoruz. Tuna nehrinin bu bölümü doğanın tüm güzelliklerini önümüze seriyor. Her iki yanımızdaki kara parçalarında uzanan ormanlık alanlar, suyun üstünde tembellik eden martılar, pati pati uçan ördekler ve kıyıda paytak paytak yürüyen kuğular turun en keyifli anlarına eşlik ediyorlar. Novi Belgrad tarafında yer alan yüzen restoran ve evlerden Slavjana’yı görenler hemen telefonlarına sarılıp fotoğraflarımızı çekiyorlar. Mümkün oldukça kıyıdakilere selam vermeyi ihmal etmiyoruz.

nehir-turu-21

nehir-turu-14

nehir-turu-3

Yaklaşık 1,5 saat süren nehir turunun son derece keyifli olduğunu söylemek istiyorum. Şövalyelerin botu Slavjana, şehrin kalabalığından uzaklaşıp biraz nehir havası almak, bu güzel şehre uzaktan bir bakış atmak, birbirinden güzel fotoğraflar çekmek ve en güzeli de son derece güzel yapılmış ahşap bir tekne ile Sava ve Tuna nehirlerinde seyretmenin keyfini yaşamak isteyenleri bekliyor.

1 Yorum

  1. Of çok güzel! Belgrad’da bulunduğum 24 saat içinde ne yazık ki böyle bir deneyim yaşama imkanım olmadı. Şimdi fotoğrafları görünce çok şey kaçırdığımı görmek üzdü 🙁

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.