Barselona, Katalonya özerk bölgesinin başkenti olan bir şehir olarak İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında bulunur. Barselona’ya seyahat etmek isteyen vizeye tabi yabancı ülke vatandaşları, seyahatleri öncesinde seyahat amaçlarına uygun İspanya vizesini almalıdır.

Barselona’ya seyahat edecek kişilerin vize işlemleri konusunda merak edilenler noktaları, Türkiye’den yapılan İspanya vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren yetkili turizm acentesi Vizem.net danışmanlarından Damla Yolbaz Güler’den öğrendik.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Barselona’ya Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Barselona’ya gitmek için T.C vatandaşları sahip oldukları pasaport türüne ve planlanan seyahat süresine göre vizeye tabidir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları tüm İspanya seyahatlerinde vize almak zorunda iken; hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport hamilleri ise 180 gün içerisinde 90 gün aşmayan İspanya seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadır. Tüm Türk vatandaşlarının 90 günden uzun süreli İspanya seyahatleri için vize almaları gerekmektedir.

Barselona için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Barselona için vize başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 • Barselona seyahatinin amacına uygun olarak talep edilen İspanya vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Başvuru sahipleri ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu İspanya vize merkezinden randevu alır.
 • Randevu gününde ilgili vize merkezine gidilerek evrak teslimi, vize harcının ödemesi ve biyometri işlemleri gerçekleştirilir.

Barselona Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Barselona vize başvurusu için başvurulacak vize türüne, kişinin yaşına ve çalışma durumuna göre vize evrakları değişmektedir.

İspanya vize başvuruları için standart vize belgeleri aşağıda verilmiştir.

 • En az 3 ay geçerli ve boş 2 sayfası bulunan geçerli pasaport
 • Mevcut pasaportun kişisel bilgi sayfası, dolu sayfaları ve vizelerinin fotokopileri
 • Eski pasaportun fotokopileri
 • İspanya vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları
 • İmzalı vize dilekçesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Masraflar başkası tarafından karşılanacaksa sponsor dilekçesi, sponsorun çalışma belgeleri ve günlük otel ve ulaşım hariç 100 euro içeren banka hesap dökümü
 • Kimlik fotokopisi
 • Yerleşim yeri belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Aşı kartı

Barselona Seyahati için Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Barselona seyahati için vize randevusu başvurulacak vize türünün C tipi veya D tipi olması fark etmeksizin yetkili aracı kurum olan BLS International resmi websitesi üzerinden alınmaktadır.

BLS web sitesinden “Randevu Alma” sekmesine girilir ve açılan ekranda, randevu tipi, başvuru merkezi, randevu kategorisi seçimleri yapılır, telefon numarası ile email adresi girilir. “Doğrulama kodu gönder.” seçeneğine tıklanması ile kişiye bir mail gönderilir ve maildeki doğrulama sonrası randevu rezervasyon formu açılır.

2023’te Barselona Vize Başvurusu ve Gerekli Evraklar – Yolda Kal
Barselona Vize Başvuru Ekranı

Forma randevu tarihi, saati, başvurulan vize tipi, isim, soyisim, doğum tarihi, cep numarası, milliyet, pasaport türü, pasaport numarası, pasaport düzenleme tarihi, pasaport bitiş tarihi, pasaport veriliş yeri ve ek hizmet seçeneği doldurulur. Form gönderilerek randevu alma işlemi tamamlanır.

2023’te Barselona Vize Başvurusu ve Gerekli Evraklar – Yolda Kal

 

Başvuru sahipleri ikamet illerine bağlı olarak yetki alanında bulundukları vize merkezinden veya konsolosluktan vize randevusu oluşturmalıdır.

Barselona Vize Başvurusu için İllere Göre Bölge Yetki Ayrımı

Barselona vize başvurusu için İspanya Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanında; Adana, Adıyaman, Afyon, Aksaray, Ağrı, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, İçel, Iğdır, Karaman, Kars, Kayseri, Kilis, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Kütahya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Siirt, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van ve Yozgat illeridir. Sıralanan illerde ikamet eden başvuru sahipleri Ankara ve Gaziantep’te bulunan vize merkezlerinden başvurularını tamamlayabilmektedir.

İspanya vize başvuruları için İspanya İstanbul Başkonsolosluğu yetki alanında; Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak şehirleri bulunur. Bu illerde ikamet eden başvuru sahipleri tarafından İspanya vize başvuruları İstanbul, İzmir ve Antalya BLS vize başvuru merkezlerinden yapılabilmektedir.

Barselona Vize Ücreti Ne Kadardır?

Barselona Schengen vize ücreti 2022 yılında 80 USD olarak belirlenmiştir. 6-12 yaş arası çocuklar için 40 USD olarak indirimli vize ücreti ödenirken, 0-6 yaş arası çocuklar için vize başvurusu ücretsizdir.

İspanya ulusal vize harcı ise başvuru sahibinin yaşından bağımsız olarak 90 USD olarak ödenmektedir.

Barselona Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Barselona vize başvurusu için sonuçlanma süresi başvurunun yapıldığı vize türüne ve vize merkezine göre değişiklik göstermektedir. Barselona için yapılacak Schengen özellikli İspanya vize başvuruları genellikle 2 ila 25 iş günü içinde; ulusal vize başvuruları ise vize türüne bağlı olarak 10 gün ile 3 ay içinde sonuçlanmaktadır.

Barselona Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi

Barselona vizesi takip ve sorgulama işlemleri, başvuru yapılan aracı kurum websitesinden online olarak yapılır. Pasaport takibi sekmesinden BLS vize başvuru merkezindeki başvuruda verilen fiş üzerinde bulunan referans numarası ve başvuru sahibinin doğum tarihi bilgisi girilerek vize sorgulama işlemi yapılabilir.

Türkiye’den yapılan kısa süreli vizeler için BLS vize şirketi İspanya dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği tek yetkili acentedir.

Başvuru sorgulama ekranı aşağıdaki gibidir.

2023’te Barselona Vize Başvurusu ve Gerekli Evraklar – Yolda Kal
İspanya Vizesi Başvuru Sorgulama Ekranı

Damla Yolbaz Güler Kimdir?

2023’te Barselona Vize Başvurusu ve Gerekli Evraklar – Yolda Kal

Damla Yolbaz Güler 1985 yılında Hamburg’da doğmuştur. 2008 yılında Ankara Bilkent Üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Almanya Bonn Üniversitesi’nden Avrupa Birliği yüksek lisans diploması ile mezun olmuştur. Türkiye’den yapılan İspanya ve birçok Avrupa Birliği üyesi ülkenin vize başvurularında VZM Grup Danışmanlık çatısı altında hizmet vermektedir.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.