Kahve Tüketiminin Ayrı Bir Öneme Sahip Olduğu 5 Alternatif Gezi Rotası

Kahve, Türkiye dahil dünyanın genelinde sıkça tüketilen bir içecek türü olsa da bazı bölgelerde ayrı bir önem taşıyor. Kahve ile birlikte anılan bu yerleri gezerken birbirinden değişik kahve çeşitlerini ve kahve yanında servis edilen aperitifleri tadabilir, enfes bir lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Orta Doğu’nun Kahve Cenneti Amman

Türkiye için çay ne demekse Ürdün için de kahve o demek. Bu yüzden başkent Amman’ın her yerinde, her çeşit kahve türüne rastlamak mümkün. Amman’da yerel bir kahve türü olan Bedevi kahvesini her yerde görebilirsiniz. Bölgedeki kahve dükkanlarından farklı ülkelere ait kahve çeşitlerini de en taze halleriyle satın alabilmeniz mümkün.

Kahve Çeşitlerinin Başkenti Roma

Neredeyse kahve literatüründe yer edinmiş tüm isimlerin kaynağı olan Roma, farklı konseptlerdeki butik kahvecileriyle öne çıkıyor. Kahve ile birlikte servis edilen tatlılar da kahveler kadar cezbedici oluyor.

Kahvenin Tarihle Buluştuğu Ortaçağ Kenti Brugge

Brugge, genellikle birası ile bilinse de tıpkı Roma’daki gibi butik kahvecilerin, kahve çeşitleri dışında pancake, kruvasan, brownie ve benzeri lezzetlerin de bolca bulunabildiği bir destinasyon. Ortaçağ’a ait yapılardan oluşan, büyüleyici bir atmosfer içinde tadılan kahve çeşitlerinin ayrı bir lezzete sahip olacağını da atlamamak gerek.

tchibo-kas16-002

Kahvenin Avrupa’ya Yayıldığı Yer Viyana

Kahvenin Avrupa’da yaygınlaşmasına dair en ünlü hikayelerden biri olan Osmanlı’nın Viyana’yı Kuşatma süreci, zaman içinde kentte ayrı bir kahve kültürünün oluşmasına da katkıda bulunmuş gibi görünüyor. Viyana’da Melange ismiyle anılan kahve çeşidi dışında kara orman pastası ve Kaisersschmarren isimli tatlı türleri de tadılmalı.

Güzel Mardin’de Özel Bir Kahve: Mırra

Tarihi dokusu, iç içe geçmiş büyüleyici mimari yapıları ile kültür turizmi açısından her zaman ayrı bir öneme sahip olan Mardin’de, kahve çeşitleri arasında en özel ve otantik seçeneklerden biri olan mırrayı tadabilirsiniz. Oldukça spesifik bir hazırlanış ve sunum şekline sahip olan mırranın tat açısından en benzediği kahve türü ise espresso sayılabilir.

Brezilya’dan Guatemala’ya farklı coğrafyaların kahvelerini Tchibo’nun Privat Kaffee serisinde bulabilir ya da Türk Kahvesi, Black&White,  Feine Milde  gibi klasik lezzetleri tercih edebilirsiniz.

2 YORUM

  1. Viyana çok güzel bir kent. Ben oradayken bahsettiğiniz Melange isimli kahveyi içtim ama bizim damak tadımıza göre değil sanırım 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.