LIZARDVILLE Tamir Gerektiren İşler

LizardVille yazı dizisi devam ediyor. Nedir bu LizardVille diye merak edenler varsa aşağıdaki yazılarla bu meraklarını giderebilirler. Bir önceki yazıda evin durumu hakkında yazmıştım. Çok kişiden durumun pek iç açıcı olmadığını, beni bekleyen çok iş olduğunu, bu evin nasıl toparlanabileceği konusunda mesajlar aldım. Köydeki evi tanıttıktan sonra beni bekleyen işleri ve nasıl üstesinden gelmeye çalıştığımı yazmak istedim. Bu yazının konusu “LizardVille’de Yapılacak İşler

Neden Sırbistan, Neden Köy Evi
Sırbistan Köyünde Nasıl Ev Aldım?
İlk Görüşte Aşk: LizardVille

LizardVille’in durumu teknik olarak iyi olmasına rağmen uzun süre kullanılmadığı için bir takım tamiratlara ihtiyacı var. Ufak tefek görünen işler bile Sırbistan’ın köyünde tek başına yaşayan bir yabacı için zorlu olabiliyor. En ufak bir malzemeyi almak için 30 km ötedeki şehre gitmem gerekiyor. Buralarda usta bulmak zor. İşler çok ağır ve belirsiz ilerliyor. Eve ulaşım normal arabayla da mümkün değil. Evin elektriği yok. Bu yüzden bir çok işi buradaki arkadaşlarımın yardımıyla kendim halletmek zorundayım. Dağın başında, bir köy evinde yaşamak şehir hayatından farklı tabii. Mesela tam takım bir alet çantası, merdiven, mobilya, el arabası, bahçe ekipmanları, testere, balta, soba, yedek gaz, bir kaç kova, kar küreği ve daha bir sürü malzemeye ihtiyacım var. İmkanlarım kısıtlı. Zaman zaman yaptığım freelance işlerden kazandıkça eksikleri tamamlamaya çalışıyorum. Çorbada tuzunuz olsun isterseniz yazının sonunda bununla ilgili bilgi de bulabilirsiniz.

Boya Badana İşleri

kirec-once-sonra

Köy evi tabii ki kireçle boyanacak. Komşum Dragan’ın hibe ettiği kireçle bir odayı boyadım bile. En azından bir nebze de olsa hijyen sağlayacağını düşünüyorum. Duvardaki sinek boklarını görseydiniz eminim şok geçirirdiniz. Önce fırçayla temizlik ardından kireçle inatçı bir boya odayı tertemiz yapmaya yetti.

gul-pencere

pencere

Bir Egeli olarak pencere ve kapıların maviden başka renkte olmasını kabul edemezdim. Bu yüzden hiç düşünmeden mavi boyaları alıp pencere ve kapılara giriştim. Şanslıyım ki pencere ve kapıları boyama işi sevgili dostum Gül’ün Sırbistan’da olduğu vakte denk geldi. Gül’ün yardımı olmasaydı sanırım bu işi bu kadar çabuk bitiremezdim. Penceredeki böcek, sinek pisliklerini zımpara ile kazıyıp çamaşır suyu ile iyice temizledikten sonra güzelce boyadık.

Çatı İşleri

duvar-cati

Ev sahibimin dediğine göre çatı bir süre önce baya kötü haldeymiş. O da evi satmadan önce gerekli yerleri yenilemiş. Çatının yapısında bir sorun yok. Bu büyük avantaj. Yağmurlar geldikçe anladım ki bazı yerlerden su sızıyor. Çatıyı kontrol ettiğimde 6-7 kırık kiremit gördüm. Sanırım evi mekan tutan yediuyurların yediği naneler. Çatı kiremitlerinin onarılıp düzeltilmesi gerekiyor. Ben bu işten hiç anlamıyorum. Bu yüzden bana Miloş adlı bir arkadaşım yardım edecek. İleride tekrar gerekli olur diyerek 20-25 adet kiremit almayı düşünüyorum.

Tavan ve Duvar Oyukları

tavan-mutfak

Uzun süre kullanılmayan, ormanın içindeki bir evde ne olur? Tabii ki çeşitli kemirgenler. Bunların sebep olduğu oyukları çimento ile kapatmam gerekiyor. Büyük bir iş değil. Bir paket çimento, bir kaç saatlik çalışma ile halledilir.
Eski çatının akıtması yüzünden tavanda meydana gelen oyukları nasıl kapatırım hiç bir fikrim yok. Komşum Dragan bir şeyler anlatmaya çalıştı ama o kadar teknik Sırpça bilmediğim için sadece kolay bir iş olduğunu anlamakla yetindim.

Kış Mutfağı & Odası

mutfak

Burası evin giriş katında yer alan büyük bir mutfak ve yanındaki odadan oluşuyor. Evin en kötü yeri ünvanına sahip. Zemini toprak ve bu durum yanında bazı sorunları da getiriyor. Bu yüzden zeminine beton dökmeye karar verdim. Böylece düz bir zemin yaratıp olası nem sorununu da ortadan kaldırabilirim. Alan geniş olduğu için bol miktarda çimentoya ve iş gücüne ihtiyacım olacak. Üç işçinin bir günde bitirdiği işi acemi bir işçi kaç günde bitirir dersiniz? Yaşayıp göreceğim.

Mutfağın hemen yanındaki kış odası.
Mutfağın hemen yanındaki kış odası.

Mutfak kısmında yer alan lavabo güzel fakat su boruları çok eskimiş. Paslı borulardan gelen suyun içinde zaman zaman pas parçaları gördüm. Bu yüzden içmek için kullanmıyorum. Tesisatın yenilenmesi, giderin de açılması gerekiyor. Bu iş için de Miloş’tan yardım alacağım. Anladığınız üzere Miloş her işte uzman bir arkadaş. Hazır çeşmem varken yakınına bir ufak duşakabin koysam diye düşünüyorum. En azından kış aylarında sıcak suyla duş almak fena olmaz. Bu sene geçti gitti artık. Duşu seneye koyarım.

Küçük Ev

Misafir evi, belki de yaz mutfağı olur.
Misafir evi, belki de yaz mutfağı olur.

Bahçede yer alan küçük evin hali cidden hiç iyi değil. Çatısının yeniden onarılması gerekiyor. Zeminin düzeltilmesi, duvarlarının tamir edilmesi gerekiyor. Burasını yaz mutfağına çevirmek istiyorum. Kabaca ön duvarını yıkıp evden dışarıya doğru bir pergole yapmayı düşünüyorum. Böylece yaz günleri dışarda oturup harika manzaranın tadını çıkarabilirim.

Küçük evin içi hiç iç açıcı değil.
Küçük evin içi hiç iç açıcı değil.

Kış geldiği için küçük evin tamiri de seneye kaldı. Çatı ve pergole için gerekli ahşaplar maalesef pahalı malzemeler. Sırbistan’da ahşabın pahalı olmasını hiç anlayamıyorum. Bu yüzden yaz mutfağı hayalini istemeden de olsa ertelemek zorundayım.

Ahır

ahir

Şanslıyım ki ahırın çok fazla işi yok. Biraz iş gücü gerektiriyor sadece. İçinin temizliği, kapılarının elden geçmesi ve çatıdaki kiremitlerin yer yer onarılması gibi işler var. Ahırı en sona bırakacağım. Bu haliyle de iş görüyor çünkü. Henüz tam olarak ne için kullanacağımı da bilemiyorum. Belki kiler, depo gibi kullanabilirim.

Tuvalet

Manzaramı kapatan tuvalet taşınacak.
Manzaramı kapatan tuvalet taşınacak.

Şu an dışarda yer alan, iş gören bir tuvaletim var. Manzaramı kapatmasa güzel tuvalet aslında. Manzaramı kapattığı için kendisini ahırın yan tarafındaki bölgeye taşımayı düşünüyorum. Bu da iş gücü gerektiren işlerden. Tek başıma altından kalkabilir miyim, emin değilim. Yeterli zaman olduktan sonra neden olmasın?

Evin bulunduğu alanda kanalizasyon sistemi olup olmadığını henüz bilmiyorum. Çevredeki evlerin tuvalet ve banyoları içerde olduğuna göre bir şekilde buna çözüm bulmuşlardır. Bu konuyu biraz araştırıp tuvaleti içeriye almayı da düşünebilirim. Uzun süre ormanlık alanda yaşadıktan sonra evin içinde sıçmak pek cazip gelmiyor 🙂

Bahçe

bahce

İşte evin en büyük işinin yattığı yer. Çok güzel bir bahçem var. İçinde meyve ağaçları, ceviz var. Bir kenarında kaynak suyu var. Bir tarafı ise ekmek, biçmek için uygun. Fakat gelin görün ki burası böğürtlenler tarafından ele geçirilmiş. Öncelikle böğürtlenleri kesip köklerini bir bir toprak altından çıkarmam gerek. Ardından toprağı havalandırıp ağaçların arasında seyreltme yapmalıyım.
Bahçede ekim yapmak için tarh kullanmayı düşünüyorum. Böylece zeminin eğimini ortadan kaldırabilirim. Tarhda sebze yetiştirmek hem daha kolay hem daha verimli olur. Her sene toprağı bellemek ve çapalamakla uğraşmaya gerek kalmaz.

Temsili sebze tarhı
Temsili sebze tarhı

İlk etapta yapılacak işler bunlar. Detaylara çok girmek istemedim. Bu işlerin yanında almam gereken malzemeler, mobilyalar, alet edevatlar da var. Tüm bu işler için öngördüğüm bütçe 2 bin euro civarında. Giderimin çoğunu malzemeler oluşturacak. İşgücünü kendim, buradaki arkadaşlarım ve gönüllülerin yardımıyla halletmeye çalışıyorum. Bir sonraki yazımda ihtiyacım olan malzemeleri detayları ile okuyabilirsiniz. Muhtemelen bu bütçeyi aşacağım ama mümkün olan en düşük harcama ile işleri halletmeye çabalıyorum.

Eğer çorbada tuzum olsun derseniz, yolunuz buralara düştüğünde misafirim olup tuz attığınız çorbayı tatmak isterseniz banka bilgilerim aşağıda. Ve tabii ki destek olan herkese benden birer posta kartı hediye. Havale yaptıktan sonra “İLETİŞİM” sayfasından posta adresinizi göndermeyi unutmayın!

Banka adı: Finansbank
Şube ili: İstanbul
Şube adı: Finansbank Enpara İnternet Şubesi
IBAN: TR050011100000000042206282

5 YORUM

  1. selam..evin son durumunu ve adim adim nerden nereye geldi cok merak ettim. yeni bir yazi gelmez mi tum sureci anlatan?

  2. Robenson geri mi geldi?Maceralarını büyük bir keyifle okuyor ve de gençliğin her türlü hayale açık bir görüş içinde hayallerini gerçekleşmeye çalıştığını görüyorum.Tabii bu arada keşke bir 40 yıl önce olsaydı da acaba yardımına fiilen iştirak edebilirmiydim diye düşünüyorum(Yaşım şu anda 74 ama bir sürü işi yardim almadan yapabilecek çağı çoktan geçtiğimi söylememe rağmen hayallere daldığımda hep bir taraflara gitmeyi düşünüyorum.)Tabii ki kısıtlı dolaşmalar dahilinde bir takım şeylerin hazır olması ile turlara iştirak etmem mümkün.Sana inşaat işlerinde kolaylıklar ve sağlıklı günler dilerim,anılarını aktarmaya devam et.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.