Cebelitarık O’Hara Bataryası

St. Michael mağarasından çıktıktan sonra biraz daha yürüyerek kayanın en güney ucuna ulaşmak mümkün. 425 metre ile Cebelitarık’ın en yüksek noktasının yakınındaki O’Hara Bataryası, kesinlikle ziyaret etmenizi önerdiğim noktalardan. 1890 yılında kurulan batarya bir süre sonra “O’Hara’nın Aptallığı” lakabı ile anılmaya başlanmış. Devasa boyutlardaki bataryanın hiç bir işe yaramamış olması bu ününü kanıtlar gibi. Bataryayı ziyaret ederek bu dev yapıyı yakından inceleyebilirsiniz fakat bundan çok daha güzel olanı ise nefes kesen manzaradır. Havanın açık olduğu zamanlar buradan Afrika kıyılarını görebilmeniz mümkün.

Cebelitarık O'Hara Bataryası – Yolda Kal
Cebelitarık’ın en yüksek noktasından manzara | Fotoğraf: Moshi Anahory

O’Hara bataryasından kayanın en yüksek noktasına ulaşmak için zorlu fakat bir o kadar da heyecan dolu Akdeniz merdivenlerini teker teker çıkmaktan başka şansınız bulunmuyor. Bu merdivenler sizi denizden 425 metre yüksekte bulunan Cebelitarık kayasının en yüksek ucuna da götürebilir, dikkatsiz davranırsanız kendinizi bir anda kayanın dibinde veya teleferik araçlarından birinin tepesinde de bulabilirsiniz. Böylesine macerayı göze almak isteyenler inişte ve çıkışta her adımına dikkat ederek bu yolu tırmanmalı. Heyecanlı yürüyüşün ardından Cebelitarık boğazını, İspanya’nın La Linea kentini ve şansınız varsa Fas kıyılarını görmeniz mümkün.

Cebelitarık O'Hara Bataryası – Yolda Kal

İlginizi Çekebilir: Cebelitarık Görülmesi Gereken 10 Yer

Cebelitarık bir kaç günde doya doya gezilecek, tarihi, doğayı ve modern bir şehir konforunu bir arada yaşatmayı başarabilmiş, son derece kaliteli, sakin ve keyifli bir bölge olarak aklımda yer etti. Doğrudan Cebelitarık’a seyahat etmeyi isteyen az insanla karşılaşmış olsam da İspanya’nın güneyine gelip buraya uğradıktan sonra Afrika kıyılarına feribotla geçerek Fas’ı ziyaret etmek seyahatinize büyük oranda zenginlik ve çeşitlilik katacaktır.

CEVAP VER

Yorumunuz
Adınız

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.